Virtueel tennis: Geinig, maar ook o zo krakkemikkig II lijkt te starten in Oostenrijk 19 voor eenmalig eredivisieseizoen van 20 teams han Cruijff Schaal. Elf eredivisie clubs waren het direct volledig eens en schaarden zich achter het plan. Alleen FC Emmen, Heracles en FC Groningen hadden nog kantteke ningen, maar gaven aan zich bij het uiteindelijke plan neer te willen leggen. Vier clubs waren neutraal. In tijden waarin er veel verdeeld heid was, leek er eindelijk eens een vorm van eensgezindheid zichtbaar in het voetballandschap. Totdat de KNVB op zijn strepen ging staan. Het plan kwam binnen in Zeist, maar de verantwoordelijke mensen gooiden het direct in de onderste lade. Volgens verschil lende clubs zou directeur betaald voetbal Eric Gudde hebben gewei gerd om überhaupt over het plan na te denken, terwijl ook Mattijs Man- ders als directeur van de Eredivisie CV niet daadkrachtig handelde. Opvallend: Mark Boele, directeur van de eerste divisie, bepaalde ei genhandig dat 'zijn clubs' met dit voorstel niet akkoord zouden gaan. Onrecht De gevolgen zijn inmiddels overal voelbaar. Vrijwel elke club heeft kritiek op de gang van zaken en het KNVB-besluit van afgelopen vrij dag om onder meer de clubs niet te laten degraderen en promoveren, levert niet alleen bij de getroffen clubs een sterk gevoel van onrecht op. De komende weken zullen de rechtszaken losbarsten, met alle bijbehorende ophef, waarbij de KNVB er ongeacht de juridische uitspraak als verliezer uit zal ko men. Onder clubs leeft het sterke ge- voel dat dit voorkomen had kunnen worden, als Gudde zes weken gele den naar het breed gedragen plan van de clubs had geluisterd. Als er in Zeist een team vol specialisten mee aan de slag was gegaan om dit tot in de details goed uit werken. En veel ingewijden beweren stellig dat de KNVB met het omarmen van dit plan zichzelf een hoop ellende had bespaard. De KNVB wil niet inhoudelijk reageren op het artikel. De voetbal bond houdt het bij de argumenten die het reeds heeft verkondigd waarom het tegen een competitie met 20 clubs is. Vol goede zin plaatste Kiki Ber- tens gisterochtend een foto op haar Instagram. Eindelijk weer matchday luidde de boodschap, terwijl haar jurkje en zweetband- jes klaar lagen. Als titelverdediger van het Mutua Madrid Open, de grootste zege uit haar carrière, kon Bertens niet ontbreken in de vir tuele variant die dit jaar ontstond nadat het graveltoernooi vanwege het coronavirus werd afgelast. Dus daar zat Bertens gister avond, thuis in haar Bredase woonkamer, voor de eerste partij tegen Angelique Kerber. Zat, in derdaad, want wie dacht dat de spelers op zijn minst 'echt' zou den slaan, zoals vroeger op de Nintendo, kwam bedrogen uit. De heren en dames tennissers zaten gewoon op hun bank en bestuur den zichzelf met beide handen aan de console in plaats van een Na een paar minuten deden mijn handen pijn, maar leuk om iets anders te doen racket. Met een koptelefoon kon den ze met elkaar praten, sommi gen zonden hun partij ook uit via hun eigen Twitch-kanaal. Zo volgde het tennis het voorbeeld van andere sporten. Bij gebrek aan echte actie gaan ze op zoek naar hun digitale tweelingbroer tje. Op de openingsdag van het vir tuele toernooi, gespeeld met het Kiki Bertens. foto bsr agency Playstation-spel Tennis World Tour, stonden gelijk liefst 24 par tijen gepland. Wat viel allemaal op? Behalve de povere graphics toch vooral de mankementen. De vele reacties op Facebook, waar de wedstrijden gemiddeld door 5 tot 10 duizend mensen werden ge volgd, waren niet mals. Er ging op technisch vlak van alles mis, de spelers zelf waren vanuit hun woonkamer niet alleen slecht (of soms helemaal niet) te zien on derin het scherm, hun reacties en emoties waren ook amper hoor baar. Terwijl het aardige van het virtuele toernooi nu juist was dat er 32 profspelers bereid waren mee te doen. Dan wil je die ook zien en horen. Het toernooi staat in het teken van liefdadigheid en entertainment. Het prijzengeld (150 duizend euro voor de man nen en de vrouwen) gaat deels naar de lager geklasseerde tennis sers die hard getroffen worden. Een paar uur later dan gepland was Bertens eindelijk aan de beurt. Getooid met hoofdband re kende ze in vier minuutjes af met Kerber: 3-0. ,,Ik had tot vorige week niet eens een Playstation", lachte ze. ,,Na een paar minuten doen mijn handen pijn en heb ik last van mijn ogen, maar het is leuk om even wat anders te doen. Heb ik mijn tennisoutfit toch nog eens aan gehad dit jaar." draaien. Geen organisatie is in staat dat zelf te doen.'' De F1-leiding mikt op een Euro pese start in juli, augustus en het begin van september. In september, oktober en november moet worden geracet in Eurazië, Azië en de Ame- rika's. En het seizoen moet begin december worden beëindigd in Onze loyaliteit ligt bij degenen die een kaartje gekocht hebben Bahrein en Abu Dhabi. Maar nie mand die blind gelooft in de haal baarheid van dat tijdschema. En niet alleen omdat corona logistiek en op het gebied van veiligheid nog veel vraagtekens opwerpt. Maar ook omdat er financieel veel onduide lijkheid is. Miljardenbusiness De gepresenteerde plannen passen binnen de overlevingsstrategie van een miljardenbusiness die vanwege lucratieve tv-contracten gebaat is bij zoveel mogelijk races. Dus lukt racen niet mét publiek, dan zónder. En daarvoor moet een partij als For mula One Management bereid zijn circuits te helpen. ,,Maar dat is me een opgave. Ik benijd die mensen bij de FOM niet'', aldus Lammers. ,,Straks moeten ze ook zowel in En geland als in Spa voor de kosten op draaien.'' Om nog maar te zwijgen over zijn eigen Zandvoort. Want komt de afgeblazen Dutch GP nog in beeld voor bijvoorbeeld begin sep tember, dan moet de FOM ook daar flink water bij de wijn doen als pu bliek niet welkom is. ,,Onze loyali teit ligt bij degenen die een kaartje gekocht hebben en die lijken er voor open te staan om te racen zon der publiek, als het alternatief luidt dat er niet geracet wordt'', proeft Lammers. ,,Dus dat geeft ons wat lucht om zoiets te bespreken. Maar voor ons is het alleen verantwoord als het ons niets kost.'' dinsdag 28 april 2020 Een beeld uit ADO-Ajax. Aja- cied Blind (rechts) grijpt naar zijn gezicht na een fel duel met ADO-spits Kramer. foto pim ras Na onder meer het wielrennen, darts en de Formule 1 begaf ook de tennissport zich giste ren voor het eerst op digitaal terrein. Het virtuele 'Madrid Open' was zeker geen reclame voor Esports. Rik Spekenbrink Rotterdam - Kiki Bertens - Jan Lammers Voor Max Verstappen lijkt het seizoen dan eindelijk op 5 juli in Oostenrijk van start te gaan. foto epa ASTON MARTIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19