Om angst van mensen kan ik niet lachen Heilzame humor draait om zelfspot en het wezenlijke in het leven 17 René Diekstra de hulp in van twee gespecialiseerde 'vechtersbazen'. Dat zijn ten eerste de killercommando's die alle cellen kapotmaken waarin het virus zit. En ten tweede een wapenfabrikant die doeltreffende drones ontwerpt. Als die drones zich vastmaken aan een coronavirusdeeltje, kunnen ze min der gemakkelijk een nieuwe cel bin nendringen en worden ze sneller gevonden door de uitsmijters. Traag Je moet wel een aantal dagen geduld hebben voordat al die killercomman- do's en drones paraat staan voor actie. Dat komt omdat het coronavirus zo nieuw is dat we er nog geen antistof fen voor hebben die snel kunnen rea geren. Ons lichaam moet dus als het ware eerst een nieuwe wapenuitrus ting maken. Meestal is dat wachten geen probleem, tenzij je wat ouder bent. Vanaf je zestigste gaat je af weersysteem steeds trager werken. Je uitsmijters en andere vechters bazen ruimen een virus dan minder snel op, waardoor het zich sneller door je lichaam verspreidt. De kans dat je longen vol raken met virus deeltjes is dan groter, wat leidt tot een infectie en vocht in je longen. Je krijgt dan te weinig zuurstof en moet op de intensive care van het zieken huis aan de beademing. Niet alleen ouderen zijn kwetsbaar voor het coronavirus. Het is bekend dat ook mensen met diabetes, hart klachten, longaandoeningen en rokers meer risico lopen, aldus medi cus Janice Leung van de Universiteit van British Columbia in Canada in het populair-wetenschappelijke tijd schrift New Scientist. Dat heeft alles te maken met 'de deur' die het corona virus gebruikt om je cellen binnen te dringen. In vaktaal heet die deur het ACE2-eiwit. Nu blijkt dat sommige mensen, onder wie rokers, meer ACE2-eiwitten maken, ofwel over meer deuren beschikken die het virus gebruikt, en dus een hoger risico lopen op een heftige infectie. ,,Als je nog een extra reden nodig had om te stoppen met roken, dan is dit het wel'', zegt Leung. Toch moeten mensen tussen de dertig en zestig jaar ook voorkomen dat ze besmet raken. Het coronavirus is een slim virus, omdat het de com mandant van ons gespecialiseerde immuunsysteem weghaalt. Het ge vecht tussen ons immuunleger en het virus wordt dan een zooitje, om dat killercommando's geen stop signaal meer krijgen als de indringer is verdwenen. Ze blijven maar door gaan en vallen ook je gezonde cellen aan, met name in je longen. Dat heet in vaktaal een cytokinestorm. ,,Door de grote hoeveelheid van die cytokine vallen andere organen, zoals de lever, de nieren en uiteinde lijk de hersenen uit. Mensen met een zwakke gezondheid lopen daardoor een groter risico te overlijden. Niet alleen als gevolg van een virusinfec tie, maar meer nog door hun eigen overactieve immuunsysteem'', zegt hoogleraar Savelkoul. ,,Jonge gezonde mensen hebben meer dan genoeg commandanten om de killercom- mando's op tijd te laten stoppen. Zij worden weer beter.'' Herstel Kortom, zowel je aangeboren als je gespecialiseerde immuunsysteem zijn in staat een besmetting uit je lijf te werken. Wereldwijd herstelt onge veer vier op de vijf mensen zonder medische behandeling. Verder lijken we zonder vaccin nog niets te kun nen doen om ons te wapenen tegen het coronavirus. Wat we wel kunnen doen, is onze afweer op peil houden. ,,Het is aan getoond dat mensen die langere tijd stress ondervinden, zieker worden van een virusinfectie. Stress vermin deren kan onze afweer stimuleren'', schrijft Daniel Davis, hoogleraar im munologie aan de Universiteit van Manchester, in zijn boek Immuun. Verder helpt het om voldoende te slapen. ,,In een nacht van minder dan vier uur slaap zien onderzoekers het aantal afweercellen tegen virussen drastisch afnemen'', zegt Reginald Deschepper, hoogleraar medische antropologie, in het Belgische tijd schrift Knack. Hij raadt verder aan om gezond en gevarieerd te eten en elke dag te bewegen. Dat laatste verhoogt niet alleen je immuniteit, het is ook de allerbeste manier om een besmet ting met coronastress tegen te gaan. Als ik die ene vriend aan de lijn krijgt, begint ons gesprek steevast met een stilte. Ik wacht tot hij die verbreekt met 'weet je...?' of 'heb je...?', want dan volgt er (meestal) iets grappigs waardoor het gesprek met een goed humeur start. Zoals onlangs. ,,Weet je, ik moest vanmor gen in de supermarket niezen. Ik heb nog nooit van zoveel mensen aandacht gehad.'' Ik lachen. Maar wel met een dubbel gevoel. Want het is ook een beetje de spot drijven met de angst van mensen. Toen ik hem pseudo-vermanend daar op wees was zijn reactie: ,,Je hebt gelijk, dit is ook een beangstigende tijd. Volgens de Chine zen is dit het jaar van de rat en dat begint dan met een virus.'' Dat vond ik spitsvondig maar ook niet echt leuk. Je kunt met humor soms bewerkstelligen dat de stemming eerder ontvrolijkt dan opvrolijkt. Hij gaf toe dat hij zich daar soms te weinig re kenschap van geeft. ,,Maar ik blijf erbij dat dege nen met gevoel voor humor, als zender of als ontvanger, het over de hele linie qua gezond heid beter doen dan degenen zonder. Mensen met humor kunnen beter relativeren en dat betekent dat ze beheerster omgaan met stress, klachten en kwalen.'' Het beschikbare onderzoek geeft hem daar gelijk in. Humor, om heilzaam te zijn, moet wel aan twee voorwaarden voldoen. Het moet bij voorkeur op een onverwachte manier zelf kennis of zelfspot uitdrukken in plaats van anderen bespotten. Een fraai voorbeeld is de professor in de opvoedkunde die in een talk show op de vraag wanneer het leven begint, antwoordde: 'Dat begint als mijn jongste kind het huis verlaat en de hond mee neemt.' En het moet gaan over iets wezenlijks - reden voor Mark Twain humor the juice of life te noemen. Zoals in het voorbeeld over de stress van op voeding. Of zoals in het volgende: de absurde kloof tussen leefwerelden - mijn vriend had in middels ware humor weer te pakken. ,,Bij de in gang van Albert Heijn aan een coronaleegplein spreekt een dakloze een vrouw aan die net in kopen heeft gedaan: 'Ik heb al drie dagen niet gegeten'. Waarop de vrouw vraagt: ,,Waar kun je zoveel zelfbeheersing leren?'' Als u coronahumor kent dat aan de twee voor waarden voldoet, hou ik me aanbevolen. René Diekstra onderwerpt de coronahumor om zich heen aan een kritische blik: met angst spot je niet dinsdag 28 april 2020 GO bevecht corona Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17