GEZOND Wat doet wat in je afweersysteem? Tj §1111111 1 I I I Vraag het onze specialisten 16 Wetenschappers verbazen zich nog elke dag over het nieuwe coronavirus. Toch wordt steeds duidelijker dat ons immuunsysteem bepaalt of we beter worden of niet. Hoe werkt ons lichaam een virus eruit? Ik ben alleen en heb geen huidcontact. Is dat slecht voor je? Is het oké om aan een ander te denken tijdens de seks? Ik voel me een slechte vader nu ik geen baan heb CD4+ Stel, je raakt toch besmet met het coronavirus. Ondanks dat je je handen regelmatig wast, zoveel mogelijk thuisblijft en buiten anderhalve meter afstand aanhoudt. Je hoeft maar een minder voorzichtige huisgenoot een hand te geven, aan je neus te zitten en het virus sluipt als een dief naar binnen. Op dat moment wil zo'n virus maar één ding: zich vermenigvuldigen. Daarvoor moet hij eerst een van de cellen in bijvoorbeeld je neus bin nendringen. Lukt dat, dan wordt de besturing van die neuscel helemaal overgenomen door het virus, dat zichzelf begint te kopiëren. ,,Die kopieën infecteren binnen een dag de helft van al je neuscellen'', zegt Huub Savelkoul, hoogleraar immu nologie bij Wageningen Universiteit in een video van de Universiteit van Nederland. Zo'n besmetting ver spreidt zich dus razendsnel. Gelukkig merkt je lichaam al binnen een paar minuten dat er iets 'Het eerste wat een virus tegenkomt in je lichaam is een leger van uitsmijters' vreemds aan de hand is. Je immuun systeem, dat je al vanaf je geboorte hebt, gaat die ongewenste indringers meteen te lijf. ,,Het eerste wat een virus tegenkomt in je lichaam is een leger van uitsmijters. Je weet wel, die stoere gasten die ook bij de kroeg staan'', legt wetenschapsjournalist Diederik Jekel uit in een filmpje op zijn YouTubekanaal. Deze uitsmijters vreten als een soort pacmannetjes veel van die virusdeeltjes op. Daar naast zijn er fouilleerders die cellen controleren op geniepige virusdeel tjes. Vinden ze zo'n cel, dan vernie tigen ze hem meteen. Helaas maakt je aangeboren im muunsysteem vaak niet alle virus deeltjes kapot. Het werkt snel maar herkent nog niet alle ziekteverwek kers. Daarom doen de uitsmijters nog iets anders. Ze kijken naar de belang rijkste herkenningspunten van een virusdeeltje en nemen die mee om te laten zien aan een collega. ,,Vergelijk die collega met 007, ofwel James Bond'', zegt Jekel. ,,In je lichaam heet 007 anders: inspecteur CD4+ Die inspecteur schakelt vervolgens dinsdag 28 april 2020 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl SEKSUOLOGE CARLA RUTGERS Aanraking is belangrijk voor ons omdat het ontspannende stofjes vrijmaakt. Als aanraking langere tijd niet kan, doe dan wat anders om te ontspannen, zeker in deze onzekere tijd. Je kunt denken aan yoga, meditatie, ontspannings- en ademhalingsoefenin gen. Wat zeker helpt, is, als je jezelf liefdevol kunt aanraken of omar men en je lichaam goed verwent met RELATIEFILOSOOF JAN DROST Als schrijver ben ik de eerste om hartstochtelijk de vrijheid van verbeelding te verdedigen. In het echte leven zijn we ge houden aan allerlei (terechte) grenzen, maar ieder van ons bezit een vrijplaats waar hij kan doen wat hij wil met wie hij maar wil. Ons hoofd is een vrije ruimte die we nooit moeten laten bezet ten door benepen kuisheids gordeldragers. En toch wil ik een uitzondering PSYCHOLOOG STEVEN PONT Allereerst wil ik je in deze moeilijke tijden veel sterkte wensen. Nu naar je kind, je zoon. We willen allemaal dat we goede ouders zijn. Maar wat houdt dat eigenlijk in, 'een goede vader" zijn? Dat je een baan hebt, maakt je immers nog geen goede vader of op voeder. Je bent volgens mij in jouw geval een goede vader als je je zoon kunt laten zien hoe je een zelfmassage, of jezelf sen sueel wast en insmeert met bodylotion. Zo kun je jezelf ontspannende stofjes geven en ben je zelfvoorzienend. Seks is geen primaire levens behoefte, maar seksuele ener gie opwekken, door je lichaam laten stromen en af en toe ont laden, is goed voor je lijf. Dus ga lekker met jezelf aan de slag! Wees vooral traag en lief devol, het gaat niet alleen om het orgasme. Een mooie oefe ning is om jezelf wat op te winden, dan een paar mi nuten niets te doen en al leen maar te voelen wat de energie doet. Zo kun je wat meer 'zijn' in ontspan ning en wat minder in de doen-stand staan. maken: wanneer je vrijt met je geliefde. Want dan ben je met een echt mens bezig. Als je doet alsof je vrijt met een ander, ben je nog steeds met je geliefde, maar alsof hij ie mand anders is, alsof hij er even niet is. Maar waar is je geliefde dan nog? Schuilt er geen geweld in het wegdenken van de ander terwijl hij er is? Onvermijdelijk dwaal je we- leens af tijdens de seks, maar het getuigt van respect jezelf dan weer terug te brengen bij degene die naakt en kwetsbaar bij je ligt. Op alle andere momenten staat het je in gedachten vrij om te doen wat je wilt, maar misschien in dit geval beter even niet. met de huidige tegenslag om gaat. Dus ja, je bent door de wereldwijde coronacrisis je baan kwijt en dat lag buiten je macht. Waar je invloed op hebt, is je reactie daarop. Ge draag je je als een slachtoffer? Lig je bij voorkeur met een biertje op de bank? Of ben je nu je mogelijkheden aan het onderzoeken? Stuur je open sollicitaties naar bedrijven of volg je misschien een online opleiding om je kennis uit te breiden? Je bent een goede vader als je je zoon reden geeft respect voor je te heb ben. En nu we in een crisis zitten wil dat niet zeg gen dat dat anders Je eigen leger DESIREE HOVING -DIEDERIK JEKEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16