koffie colleges IP kom je sterker vVIT DE CR'SIS! ©NDERNEMER perspectief! Biedt Koffie College 5: 'Snel schakelen met Picnic' 'Deal op televisie is eigenlijk startschot onderandelingen' Kijk op deondernemer.nl Joop Opmeer koppelt Dragons Plessen en Perridon handig aan elkaar Grote man, klein flesje en goed verhaal. De Rotterdamse ondernemer Joop Opmeer (27) had zondagavond niet veel tijd nodig om de vijf investeerders van Dragon's Den tegen elkaar uit te spelen met zijn startup YOS Bottle, een waterfles mét pillendoosje. In Dragon's Den van van 26 april strijden vier investeerders in twee duo's om aandelen in Joop Opmeers startup YOS: Michel Perridon met Won Yip en Nikkie Plessen met Pieter Schoen. Bedragen van 150.000 euro worden genoemd. Opmeer komt met een tegenbod waarmee hij Plessen en Perridon aan elkaar koppelt voor 120.000 euro en ieder zeven pro cent van zijn aandelen. ,,Toen begon het natuurlijk pas," kijkt Opmeer terug. YOS staat voor Your Organized Supplements'. Opmeer kwam net afgestudeerd van de HBO op het idee voor een combinatie van waterfles en pillendoosje toen hij zag hoe zijn moeder dagelijks worstelde met het tijdig innemen van haar medi cijnen. Ze sloeg het soms over omdat ze onderweg was. Opmeer ontdekte dat verkeerd medicijngebruik een groeiend probleem is: de gezondheid van de medicijngebruikers lijdt eronder én het kost de maatschappij veel geld. ,,Ik bedacht het concept en ben naar Litouwen gegaan voor het prototype. Het is gemakkelijk en goedkoop om naartoe te vliegen. Ik was net terug van een wereldreis en had geen werkkapitaal. Met het prototype kwam ik terecht bij een fabrikant in Nederland die zei: 'ik ga het voor je maken en voorfinancieren.' Vorig jaar maart hebben we de fles ge lanceerd." Het eerste jaar ondernam Opmeer zonder werkkapitaal. ,,Dat is net alsof je een huis koopt en meteen helemaal aflost, waarna je geen geld meer hebt om van te leven. Na de productintroductie ben ik in mijn eentje met een display onder mijn arm overal binnengestapt. Inmiddels zijn we 600 apotheken verder, maar ben ik nog steeds éénpitter. Heel bewust, ik had eerder personeel kunnen aannemen, maar ik vond het nog niet het juiste moment. Nu is daar wel budget voor, door de investering van de Dragons. Tozo-maatregel ,,De deal op televisie is eigenlijk het startschot van de onderhandeling. We zijn vijf maanden bezig geweest: busi nessplannen, octrooien, noem maar op. Uiteindelijk is alles bij Michel Perridon en zijn team terecht gekomen. Hij is een man van z'n woord en fan van een goed businessplan met een gedachte erachter. Een mooie deal, middenin de corona crisis, die ook het bedrijf van Opmeer niet ongemoeid liet. Hij komt in aan merking voor de Tozo-maatregel, de tijdelijke overbruggingsregeling zelf standige ondernemers. ,,De crisis raakt je natuurlijk als bedrijf. Veel verkoop punten zijn dicht. Dat is jammer. Maar ik heb zulke lage kosten, de productie is in Nederland, ik woon nog in een studentenflatje. Ik kan het gemakkelijk lang uitzingen. We hebben zulke mooie plannen, dat gaan we overleven." Tot 20 mei in deze lock-down? Dat is uitzichtloos. Laten we alsjeblieft snel focussen op wat wél kan en de samen leving én de economie weer wat lucht geven. Elke dag dat de intelligente lock- down voortduurt, worden de v erhalen van ondernemers die bij ons binnenkomen schrijnender. Voor velen begint de situatie penibel te worden. We hebben steeds begrip gehad voor het duivelse dilemma van het kabinet. We betwisten zeker niet dat de volksgezondheid op één staat. Maar het is tijd om het ventiel voorzichtig los te draaien. Niet puur en alleen in het belang van de economie - want voor bedrijven zal een beperkte versoepeling van de maatregelen echt niet direct rendabel zijn - maar in het belang van de samenleving als geheel. Het voorkomt dat mensen zelf de grenzen gaan opzoeken, of daar zelfs overheen gaan. We hebben allemaal - ondernemers en burgers - behoefte aan een beetje licht aan het einde van de tunnel. Die roep wordt alom steeds luider. In alle sectoren liggen protocollen klaar om veilig en verantwoord weer op te starten. Maak daar gebruik van! Ik kan geen reden bedenken waarom we nu niet één of twee van die sectoren aanwijzen die weer open mogen, met flankerende afspraken om de meest kwetsbare groepen te beschermen. Zo bieden we vooruitzicht en doen we ervaring op voor de volgende fase. Daar dringen we stevig op aan bij het kabinet. Noodpakket We zijn ook in het gesprek over verlenging, verbreding en verbe tering van het noodpakket. Ook dat is keihard nodig. Bedrijven zien hun overlevingskanten snel slinken en de meerderheid kan het met het huidige pakket niet langer dan drie maanden uitzin gen. We zullen daarbij ook moe ten kijken naar kapitaalsteun, omdat ondernemers meer kosten hebben dan alleen voor hun personeel. Hoe gaan we straks bijvoorbeeld om met schulden? We willen ook dat de overheid voor 100 procent garant staat voor leningen tot 100.000 euro, omdat we nog steeds van onder- nemers met een relatief kleine kredietvraag horen dat ze geen kans maken bij de bank. Het is een breed maatschappelijk en economisch belang dat zoveel mogelijk bedrijven deze crisis doorkomen en zoveel mogelijk banen behouden blijven. Afgelo pen vrijdag kwam staatssecretaris Vijlbrief alvast met een nieuw pakket fiscale maatregelen om ondernemers vooral in hun liquiditeit te ondersteunen. Daar zijn we blij mee. Het kabinet laat daarmee zien goed oog te hebben voor de problemen die er zijn. Maar zet wel door nu, in alle opzichten. Biedt perspectief! - ©NDeSNCMel! - Ongeboden door f\ vodatone V# business "daa«om 1I.-00 uUrjosBurgers deondernemer.nl/lcoffie-coiigggg Koffie College nummer vijf is met een ondernemer die het graag anders doet Michiel Muller: ,,Nu zien we het enorme talent in ons team bovenkomen. Zij houden van complexiteit." Ze hadden het twee weken moeilijk, bij Picnic. De vraag nam zo snel toe doordat Nederland thuis moest blijven, dat ze hun belofte om de volgende dag te bezorgen niet steeds waar kon den maken. ,,Ik zeg altijd: in een vliegtuig voor 300 mensen kunnen een week later niet opeens 600 mensen terecht. Als die allemaal meewillen, moet je meer vliegtuigen kopen of vaker vliegen. Omdat we vanaf het begin van Picnic veel hebben geïnvesteerd in data en technologie konden we heel snel schakelen naar de nieuwe situatie." Er kwamen honderden mensen bij, die vaak op afstand moesten worden ingewerkt. Belangrijke les in dit soort tijden: communiceren, heel veel en via diverse kanalen. Vodafone Business ondersteunt die communicatie met een efficient en veilig netwerk én maakt de Koffie Colleges mogelijk. Dat zijn video- gesprekken van Thomas Hendriks met topspeci alisten, elke dinsdag en vrijdag om 11.00 uur. Scan de QR-code om het Koffie College met Michiel Muller en andere videoseries te bekijken op deondernemer.nl volg ons op nmoG' PZ Schaalvergroting voor waterfles-met-pillendoosje JACCO VONOF OVER MKB-NEDERLAND Jacco Vonhof is voorzitter van MKB-Nederland en columnist van De Ondernemer.nl Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15