CORONAVIRUS Uitstootdoel van Urgenda lijkt nu ineens haalbaar II i»lll,5VÜ] WE^aiLJS ECONOMIE 13 mee aan de stakingen, reageert Amazon. Het bedrijf benadrukt een reeks maatregelen te hebben genomen om personeel te bescher men, zoals uitbreiding van betaald ziektever lof en temperatuurcontroles. Volgens uitge lekte notulen noemde een topman Chris Smalls in een vergadering met ceo Bezos 'niet slim of welbespraakt'. Hij stelde voor hem zo veel mogelijk het gezicht van het protest te maken, in de hoop de groeiende onvrede onder personeel weg te wuiven. Brief senatoren Maar het verzet tegen het bedrijf wordt lui der. Een Franse rechter oordeelde na klach ten van vakbonden dat Amazon alleen nog essentiële producten mag versturen tot de veiligheid in distributiecentra is geëvalu eerd. Chris Smalls meent dat veel ontevre den collega's zich in de VS niet laten horen omdat ze bang zijn hun baan te verliezen. Hij kreeg bijval uit de politiek. Amerikaanse se natoren schreven een brief aan Bezos. Het hoofd van justitie in New York noemde het ontslag 'inhumaan' en vroeg om een onder zoek van het bureau voor arbeidsrelaties. ,,Als ik niets had gedaan'', meent Smalls, ,,kregen werknemers nu niet de informatie die ze eindelijk krijgen, kregen ze geen tem peratuurcontroles, zouden er geen schoon- maakmachines zijn gekomen. Mijn ontslag leidde ertoe dat Amazon veranderde - ik was een soort offerlam. Ik ben werkloos, maar het bedrijf heeft tenminste iets gedaan.'' Tevreden is hij nog niet - Smalls andere ac tivistische medewerkers blijven eisen dat Amazon distributiecentra sluit voor schoon maak bij besmettingen. ,,In het pand waar ik werkte, op Staten Island, werken vijfduizend mensen die uit alle delen van New York ko men, en het virus mee kunnen nemen naar hun gemeenschappen.'' Critici waarschuwen dat Amazon onder tussen alleen maar machtiger wordt. ,,Ama- zon controleert in toenemende mate de on derliggende infrastructuur van de econo mie'', waarschuwde het kritische Institute for Local Self-Reliance (ILSR) in 2016 al in een rapport. Zo draaien veel andere bedrij ven op servers van Amazon, en kan het be drijf dicteren hoe concurrenten hun produc ten verkopen omdat ze haast niet om het platform van Amazon heen kunnen. Insti tuut ILSR vreest nu dat kleine winkeliers ten onder gaan, waardoor Amazon en medegi gant Walmart een nog grotere greep krijgen op het Amerikaanse winkelaanbod. Amazon wordt in de VS inmiddels vergeleken met een nutsvoorziening. Amazon kan bepalen welke producten voorrang krijgen, of wie mondkapjes voor medisch gebruik mag kopen - alleen zorgin stellingen en overheden. Goedbedoeld mis schien, maar criticus Andrea Mitchell van ILSR waarschuwde tegen zakenzender CNBC voor die dominantie: „Amazon neemt beslissingen die door de wetgever genomen moeten worden.'' Amazon was al een van de grootste werk gevers van de VS, en verstevigt ook die posi tie. Terwijl ruim 26 miljoen Amerikanen een werkloosheidsuitkering aanvroegen, heeft Amazon 100.000 mensen aangenomen, met plannen voor nog 75.000 vacatures. In een brief aan aandeelhouders schetste Bezos hoe zijn bedrijf een werkloze vliegtuigmonteur en kleuterjuf aannam. ,,We heten iedereen zonder werk welkom om bij ons te komen tot het normale leven terugkeert en hun vo rige werkgever hen weer aan kan nemen.'' len, zoals een premie van 35 euro voor wie zijn oude koelkast netjes inlevert voor recycling. Na het eerste Urgendavonnis in 2015 maakte het kabinet weinig aanstalten zijn verplichtingen na te komen. Zelfs toen Urgenda het ho ger beroep won, kwam de overheid maar mondjesmaat met maatrege len. Wiebes doet dat nu alsnog van wege de vrees dat na de lockdown het herstel van de economie zal worden gesmoord in strenge kli- maatregels. Het PBL heeft zich ook afge vraagd of de coronacrisis op de lange termijn doorwerkt in ver minderde CO2-uitstoot. Bij een 'in haaleffect' van de economie zal ook de uitstoot van broeikasgassen snel weer opleven. Maar het PBL ziet ook aanwijzingen voor een blijvend kleinere CO2-uitstoot. Als we vaker blijven thuiswerken en via een beeldverbinding vergaderen, bij voorbeeld. De overheid kan ver duurzaming als voorwaarde stellen aan bedrijven die tijdens de crisis overeind worden gehouden. Aan de andere kant zou het ook kunnen dat bedrijven hun investe ringen in schone technologie uit stellen vanwege onzekere vooruit zichten. Na de financiële crisis van 2008 bleef de prijs voor CO2-emis- sierechten lang uiterst laag waar door bedrijven weinig werden ge stimuleerd om energie te besparen. Het PBL oppert daarom meer te investeren in de bouw. Het lijkt erop dat die de komende jaren hard zal worden geraakt. Geld dat in re novatie en isolatie wordt gestoken is snel terugverdiend omdat daar mee veel energie wordt bespaard. De coronacrisis leidt ertoe dat de uitstoot van CO2 in Nederland dit jaar met megatonnen tegelijk te rugloopt, zo blijkt uit scenario's van het Planbureau voor de Leefomge ving (PBL). Echte doorrekeningen zijn het niet, maar nu de economie met de lockdown op een lager pitje is gezet, stoten vooral industrie en transportbedrijven veel minder broeikasgassen uit. Zo lijkt het erop dat het kabinet toch gaat voldoen aan de door de rechter opgelegde verplichting om dit jaar een kwart minder CO2 uit te stoten dan in 1990. Die plicht vloeide voort uit het vonnis van de rechter en het daaropvolgende ar rest van de Hoge Raad in een kli maatzaak die was aangespannen door milieuorganisatie Urgenda. Als de economie nu heel snel weer op volle toeren gaat draaien, zal het er volgens het PBL nog om spannen, maar als de economie tot na de zomer vanwege het coronavi rus wordt lamgelegd, zou de reduc tie van CO2-uitstoot zelfs op 27 tot 29 procent kunnen uitkomen. Structureel Hoogstwaarschijnlijk gaat het om een tijdelijke teruggang. Urgenda onderstreept dat het vonnis ook geldt voor de jaren na 2020. Minis ter Eric Wiebes (Economische Za ken) kwam daarom vorige week ook met maatregelen die de CO2- uitstoot structureel moeten terug dringen. Zo krijgen de kolencentra les een 'uitstootplafond' zodat ze zo ongeveer op halve kracht gaan draaien. De eigenaren van de kolen centrales worden gecompenseerd. De woningcorporaties kunnen 150 miljoen van de verhuurdershef fing terugkrijgen als ze extra inves teren in verduurzaming van hun woningen. Verder is er nog een lange lijst met kleinere maatrege- Mijn ontslag heeft ertoe geleid dat Amazon iets veranderde - ik was een soort offerlam dinsdag 28 april 2020 voor veiligheid' Urgenda-directeur Marjan Minnesma (rechts), voorafgaand aan de uitspraak van de Hoge Raad in de zaak. foto anp a Als de economie tot na de zomer stilligt, kan de reductie van CO2-uitstoot (t.o.v. 1990) op 27 tot 29 procent uitkomen. Het kabinet lijkt dit jaar - per ongeluk - toch aan het Urgen davonnis te voldoen. Nieuwe maatregelen moeten ervoor zor gen dat er volgend jaar ook min der CO2 wordt uitgestoten. Bart van Zoelen Den Haag CHRISTIAN SMALLS STATEN ISLAND PROTEST ORGANIZER -Christian Smalls, ex-medewerker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13