CORONAVIRUS 12 ECONOMIE ING 1^ De grote winnaar in de coronapandemie is Amazon. De gigant groeit door al het online winkelen. Maar de onvrede onder het personeel groeit ook. ,,Er waren geen mondkapjes en veiligheidsregels werden niet nageleefd." |H c IIIII 'UB I E-J i») Kort DAF start productielijnen weer voorzichtig op De eerste vrachtwagen is bij DAF van de band gelo pen sinds de heropening van de fabrieken. De Neder landse vrachtwagenbouwer sloot de productielijnen in Eindhoven, het Belgische Westerlo en Leyland in het Verenigd Koninkrijk vanwege het coronavirus. Omwille van de veiligheid draagt iedereen in de fa brieken een mondkapje en zijn taken en distributie stromen aangepast zodat iedereen 1,5 meter afstand kan bewaren tot collega's. Ook zijn er meer ontsmet tingsmiddelen voor het personeel. Topman Airbus vreest voor voortbestaan fabriek Vliegtuigbouwer Airbus verliest aan alle kanten geld en moet snel in de kosten snijden. Die boodschap heeft topman Guillaume Faury (foto) aan zijn werk nemers overgebracht. Plannen om de productie met 30 procent te verlagen, zijn mogelijk niet voldoende om te overleven. 'We hebben nog nooit zo snel geld verloren en het voortbestaan van ons bedrijf kan daardoor in gevaar komen', schrijft Faury. 'We moe ten snel handelen om dat verlies te beperken, onze balans weer op orde te krijgen en weer de baas over ons eigen lot te worden.' In Frankrijk stuurde Airbus al zo'n drieduizend werknemers tijdelijk naar huis. DEEL TOESTELLEN KLAAR VOOR 5G 'Nieuwste iPhone-toestellen komen later op de markt' Apple begint een maand later dan gepland met de productie van de nieuwste iPhones vanwege het co ronavirus. Dat schrijft The Wall Street Journal. Naar verwachting brengt Apple dit jaar vier nieuwe iPho nes op de markt. Het zou gaan om de iPhone 12, die in twee maten beschikbaar komt, en de iPhone 12 Pro, die ook in twee maten zou worden gemaakt. Een deel van de nieuwe iPhones, vermoedelijk de Pro-toestel len, zou klaar zijn voor 5G. PostNL Wolters Kluwer Arcadis De rijkste man ter wereld wordt dankzij het coronavirus alleen maar rijker. Jeff Bezos, ceo en oprichter van onlinewinkelgi- gant Amazon, zag zijn vermogen de afgelopen weken met 24 miljard dollar groeien, tot 143 miljard dollar, schat zaken blad Forbes. Zijn aandelen in het bedrijf zijn zomaar een derde meer waard geworden, nu investeerders zien hoe Amazon haast een eer ste levensbehoefte is geworden voor de mil joenen mensen die thuis moeten blijven. „Bloedgeld", noemt Chris Smalls het. Tot voor kort was hij assistent-manager in een gi gantisch distributiecentrum van Amazon in New York. Hij is ontslagen sinds hij een pro test organiseerde om aandacht te vragen voor gebrek aan goede bescherming tegen het co ronavirus voor de mensen die het land van essentiële - en minder essentiële - goederen voorzien. Smalls, een 31-jarige vader van drie, zegt aan de telefoon: ,,Hij heeft miljarden ver diend met ons bloed, zweet en tranen.'' Geen ruchtbaarheid In de eerste week van maart viel het Smalls op dat collega's uitgeput en misselijk hun werk probeerden te doen. De HR-afdeling verzekerde hem dat alle richtlijnen gevolgd werden, en dat geen corona was geconsta teerd. Toen een collega later die maand posi tief testte, kreeg ze het advies niet te veel ruchtbaarheid te geven aan de diagnose. ,,We hadden geen mondkapjes, geen schoonmaakmiddelen, de veiligheidsrichtlij nen werden niet gehandhaafd, diverse men sen om me heen werden ziek'', vertelt hij. ,,Ik heb mijn zorgen geuit, maar werd niet serieus genomen. Daarom heb ik actie ondernomen.'' Smalls en een groep collega's staakten hun werk op een maandagmiddag. Ze eisten dat hun distributiecentrum dichtging voor reini ging, en dat collega's met onderliggende ge zondheidsproblemen thuis konden blijven met behoud van salaris. 'Waarom moeten ze het risico lopen om het virus op te lopen om brood op de plank te krijgen? Dit bedrijf ver dient biljoenen dollars', schreef Smalls in een open brief aan Bezos in The Guardian. Volgens Amazon is hij ontslagen omdat hij afspraken schond over quarantaine na con tact met een zieke collega. Smalls bestrijdt dat en denkt dat hij is weggestuurd om hem de mond te snoeren. Meer ontslagen van kriti sche werknemers volgden, ook op het hoofd kantoor in Seattle. Zo zijn twee softwarede- signers de laan uitgestuurd nadat ze hadden opgeroepen de arbeidsomstandigheden van distributiemedewerkers te verbeteren. Ze zouden 'bedrijfsbeleid' hebben geschonden. Het salaris van werknemers in distributie centra is met 2 dollar per uur verhoogd, maar tot 30 procent van het Amerikaanse personeel bleef vorige maand thuis, volgens een bron van The New York Times. Ze zijn ziek, dan wel bang om ziek te worden. Deze week weiger den zo'n 350 werknemers uit het hele land hun werk te doen, omdat Amazon onvol doende zou doen om hen te beschermen. De werknemers klagen onder meer dat be taald ziekteverlof er nog steeds niet voor ie dereen is, dat managers niet open zijn over besmette collega's en dat het onmogelijk is afstand te houden. De werkdruk is te hoog, stellen ze, om voldoende tijd te nemen voor hygiëne. Het irriteert Smalls, zegt hij, dat mensen als hij 'helden' worden genoemd. Om dozen te stapelen bij Amazon zou je geen held hoeven zijn. ,,We zijn geen artsen of ver pleegkundigen, wij redden geen levens, dat staat niet in de functieomschrijving.'' Maar een fractie van de honderdduizenden mensen die in distributiecentra werken doet dinsdag 28 april 2020 PERSONEEL HOUDT 1,5 METER AFSTAND TWIJFEL OVER PRODUCTIEVERLAGING Het postbedrijf was de grootste stijger in de MidKap. Ook andere ban ken en verzeke raars veerden gisteren op. 10 De uitgever be hoorde tot een klein clubje da lers in de AEX. Het technisch adviesbureau kreeg de handen van de beurshan delaren niet op elkaar. a> E o GO Karlijn van Houwelingen New York 'Amazon dfi i:ü verdient arden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12