'Rusland plande aanslagen in Praag' EUWS 11 CV Servicebericht voor abonnees De Italiaanse stad Genua heeft sinds gisteravond laat weer een brug over de rivier Polcevera. De oeververbinding stortte in op 14 augustus 2018. Daarbij kwamen 43 mensen om het leven. PkJ ^tift dinsdag 28 april 2020 Angelo van Schaik Genua Driehonderdtien dagen na het leggen van de eerste steen wordt met het plaat sen van de laatste over spanning de verbinding over de Polcevera-vallei hersteld, een record. Het duurt overigens nog een kwartaal voordat de eerste auto's over de nieuwe brug kunnen rijden. Er is bijna een jaar lang 24 uur per dag, zeven dagen in de week gewerkt om de oude brug te vervangen na het tragische ongeluk. ,,Het is een open wond die nu langzaam is gedicht'', zegt Ermanno Monteverde, grafisch ontwerper en geboren en getogen in Genua. Hij zou op die fatale dag in 2018 vrienden ophalen aan westkant van de brug, terwijl hij zelf in het oosten van de stad woont. ,,Maar vanwege het slechte weer heb ik het uitge steld.'' Toen hij later van zijn zus een telefoontje kreeg dat de brug was in gestort, wilde hij haar niet geloven. Pas toen hij de beelden op televisie zag, daalde het besefin. ,,Voor ons was die brug de deur naar huis. Als je na de vakantie terugkwam en je de Morandibrug zag, wist je dat je weer thuis was." Behalve een sentimentele waarde is het herstellen van de brug ook van levensbelang. De brug was onderdeel van één van de belangrijkste verkeersaders van Noord-Italië en moest daarom zo snel mogelijk worden hersteld. „Het Polcevera-viaduct is deel van de snel weg A10 en verbindt Genua met Mi laan, maar ook Italië met Frankrijk'', zegt ingenieur Chiara Tartaglia van het consortium dat de brug her bouwt. Bureaucratie Ook werd sinds het instorten van de Morandibrug de toegang tot de ha ven van Genua, één van de belang rijkste in de Middellandse Zee, en de stad bemoeilijkt. Reden om alle bu reaucratische seinen voor de her bouw op groen te zetten. ,,Dat wil Dit is de veiligste en meest gemonitorde brug van Europa -Chiara Tartaglia, ingenieur niet zeggen dat we ons niet aan de re gels hebben gehouden, maar door de urgentie konden de procedures wor den versneld'', legt Tartaglia uit. Er werd al aan delen van de brug ge werkt, vertelt ze, terwijl voor de vol gende fase de vergunningen nog moesten worden afgegeven. De k bouw van de nieuwe brug heeft ook geen vertraging opgelopen door de coronacrisis. De enige positief geteste werknemer is direct in quarantaine geplaatst, net als zijn directe collega's. Wederopstanding De nieuwe brug is ontworpen door architect Renzo Piano als gift aan zijn geboortestad en grotendeels ge bouwd door lokale bedrijven. ,,Ik noem het de brug van de wederop standing'', zegt Ermanno Monte- verde. ,,Ik ben trots op en verrast door de snelheid waarmee de brug is ge bouwd is.'' De verbinding is hersteld, maar de brug is nog niet af. Het wachten is nog op het storten van beton, de aan leg van een monitorsysteem en het aanbrengen van de asfaltlaag. Pas hal verwege juli gaat de nieuwe brug open voor verkeer. ,,De veiligste en meest gemonitorde brug van Eu ropa'', verzekert ingenieur Tartaglia. Rusland zou een poging hebben ondernomen de Praagse burge meester Zdenek Hrib en deel raadvoorzitter Ondrej Kolar te vergiftigen. De aanslagen wer den voorkomen door ingrijpen van de Tsjechische geheime dienst. Joost Bosman Moskou Dat schrijft de Tsjechische krant Respekt, met verwijzing naar bron nen bij de Tsjechische geheime dienst. De Praagse autoriteiten heb ben het bericht niet bevestigd. Kremlinwoordvoerder Dmitri Pes- kov noemde het bericht gisteren een journalistieke miskleun. Respekt meldt dat een agent van de Russische inlichtingendienst drie weken geleden naar Praag is gevlogen met een koffer waarin het gif ricine zat. Een auto met diplo- W Een woordvoerder van het Kremlin noemt het bericht een journalistieke misser matiek kenteken heeft de man vol gens Tsjechische inlichtingenbron nen rechtstreeks van de luchthaven van Praag naar de Russische ambas sade in Praag gebracht, Hrib en Kolar zouden doelwit zijn geworden van de Russen, om dat ze de laatste maanden beiden acties ondernamen die het Kremlin in het verkeerde keelgat schoten. Hrib liet een plein in Praag omdo pen tot Boris Nemtsov-plein, ver noemd naar de in 2015 doodgescho ten opposant van de Russische pre sident Vladimir Poetin. Uitgerekend aan dat plein is de Russische ambassade gevestigd. Uit protest veranderde de Russische ambassade haar postadres. Een paar weken later besloot een Praagse deelraad - onder leiding van Kolar - het standbeeld van Ivan Konev, een Sovjetcommandant uit de Tweede Wereldoorlog, te laten ver wijderen. Konevs standbeeld werd in 1980 opgericht. LET OP! Nog niet alle abonnees maken volledig gebruik van hun abonnement. U heeft recht op onbeperkt digitale toegang. 1 SPT" C'öi De voordelen op een rij: Digitaal onbeperkt toegang tot alle extra's zoals alle Premium artikelen, columns, interviews en puzzels. Geef makkelijk en snel uw vakantie, adreswijzigingen of bezorgmelding door. Lees uw vertrouwde krant digitaal op uw computer, tablet of mobiele telefoon. Om als abonnee optimaal gebruik te maken van uw abonnement dient u een profiel aan te maken en uw abonnement hieraan te koppelen. Dit regelt u in 2 eenvoudige stappen: Stap 1: Maak een profiel aan met uw e-mailadres op pzc.nl/inloggen (als u al een profiel heeft kunt u deze stap overslaan) Stap 2: Koppel uw abonnement aan uw profiel. Ga naar pzc.nl en klik rechtsbovenaan op het profiel icoon en vervolgens op 'Instellingen'. Hier dient u uw abonnement te koppelen met uw abonnementsnummer. Zo maakt u ook online optimaal gebruik van uw abonnement! Bij vragen: pzc.nl/service leel van de brug wordt geplaatst. Over drie raasThetverkeeterweer overheen foto epa PC Genua heeft zijn brug terug LIVE Formule l-race Zar uitgesteld, afgelopen 24

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11