CORONAVIRUS 8 Achter de gesloten rolluiken van menig winkelpand in Manchester gaan de zaken in het geniep door. Het stilzwijgende verzet tegen de lockdown doet denken aan oorlogstijden. et veel kabaal gaat het rol luik halfopen. Door de voor deur komen twee strak ge knipte heren naar buiten. Nog voor ze in een rode mini stappen, zit de kappers zaak aan Oldham Street weer op slot. Na een paar minuten komt de eigenaar naar buiten. Druk telefo nerend stapt de man in een gepar keerde BMW. Vanuit zijn mobiele uitkijkpost houdt hij de omgeving nauwlettend in de gaten. Illegale activiteiten tijdens een verplichte lockdown? Omwonen den doen alsof hun neus bloedt. De haararchitect heeft thuis geen internet, luidt het verhaal. Hier kan hij werken. Dat mag, toch? Binnen gebeurt overduidelijk meer dan alleen het wegwerken van achterstallige administratie, maar niemand haalt het in zijn hoofd om een kliklijn te bellen of de patrouillerende politie te wij zen op onrechtmatigheden. Om de hoek doet Cali's Café niet eens moeite de schijn op te hou den. Rond lunchtijd zit het binnen stampvol met bouwvakkers. Al kauwend kijken ze aan tafels door de open deur naar buiten. De kassa blijft niet lang rinkelen. Met een druk op de knop gaat het pand in een oogwenk weer op in het straatbeeld, waarin dichte luiken domineren. De klandizie speelt het spel perfect mee. Een broodje halen? Nee, hoor. Ze kwamen slechts klussen. Weerzin Het Northern Quarter, het bohé mien hoofdkwartier van Manches ter, heeft een naam hoog te hou den. Krakers en hippies met een aangeboren weerzin tegen autori teit bevolken de wijk al decennia lang. Beroemde bands als Oasis traden in de kelders van de kroe gen voor het eerst voor publiek op. Altijd brandt wel ergens licht in de verzameling voormalige pakhui zen en katoenfabrieken. Hipsters en snelle stadstypes haalden de rauwe toplaag enigs zins van de buurt af. De pandemie bracht de verloren gewaande geest van de wijk terug. Niemand breekt opzichtig met social distancing, overal staat zeep klaar, maar de lockdown wakkert opstandigheid aan. Keep calm and carry on. Flök aan Stevenson Square heeft de wet omzeilen tot kunst verhe ven. De stamkroeg van skaters en liefhebbers van alternatieve, zeer luide muziek gaat sinds een paar dagen door het leven als 'offli- cence', een toegestaan verkooppunt van alcoholische versnaperingen. De uitbater, een zwijgzaam heer schap in korte broek en overhemd met bloemenmotief, lacht om zijn vondst. ,,Ik breek geen regels, toch?'', klinkt het in Engels met een licht Oost-Europees accent. De gemoedelijke opstand be perkt zich niet tot het van nature recalcitrante district alleen. In de buurten rond het Etihad Stadium, waar de cultserie Shameless werd opgenomen, zijn tuinen omgeto verd tot buurtkroegen. Voor stoe len, keurig op twee meter afstand van elkaar geplaatst, staan ge opende flessen bier klaar. De con touren van deinende springkaste len en kindergelach achter schut tingen duiden evenmin op een strikte naleving van de lockdown. Agenten Nabij Bury, 13 kilometer ten noor den van Manchester, valt ook een verandering in het gedrag waar te nemen. Anders dan in Londen houden fietsers zich hier vrijwel altijd keurig aan de regels. Rode verkeerslichten worden nu mas saal genegeerd, evenals stoptekens van agenten. Helmen gaan niet op. De bevolking laat zich de wet niet meer voorschrijven, zelfs als de vijand een onzichtbaar virus is. Zijdeur Ook hier maken enkele kappersza ken een 'verdachte' indruk. Hive Barbers heeft niet de moeite geno men de luiken te sluiten. Achter het glas liggen kammen, scharen en tondeuses klaar voor de vol gende klanten. Bij Prestige Barbers Shop zit alles wel potdicht. Dat er mensen via een zijdeur naar bui ten komen en een nerveus type voor de ingang in een auto de wacht houdt, geeft te denken. Britten laten zich niet zo mak kelijk in de kaart kijken als Ameri kanen. Woedende meutes voor het stadhuis tref je hier niet snel aan. Ze laten op een meer ver fijnde manier merken het niet eens te zijn met de opgelegde maatregelen. Het volk heeft ge noeg van binnen zitten. Waar de opstand nu nog relatief beperkt blijft, staan de sluizen op knappen. De regering voelt dit aan. Premier Boris Johnson moet van enkele kopstukken de teugels laten vie ren. Hoe dat eruit kan gaan zien, to nen de opstandelingen in het Northern Quarter en in Bury. Met handgel, maskers en op gepaste af stand. Het tegenhouden hiervan heeft weinig zin. Achter de houten schotten en rolluiken pakken de Engelsen de draad al voorzichtig weer op. maandag 27 april 2020 GO Bevolking Manchester omzeilt lockdown op allerlei manieren Geert Langendorff Manchester ÜÈ2É& Kappers, cafés en eetzaakjes in Manchester zijn op het oog gesloten, maar achter de gevel gaan de zaken gewoon door. Sommigen doen niet eens moeite de schijn op te houden. FOTO'S GEERT LANGENDORFF HAIR BY DESIGN BARBER -SHOP OPEN M: 07572 598700

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8