CORONAVIRUS Fret raakt besmet via de lucht Ook bij ons komen er kleine barstjes in de coronaquarantaine 7 Bij twee bedrijven in Brabant zijn met corona besmette nertsen aangetroffen. Het kabinet neemt maatregelen. Dieren spelen zover bekend amper een rol bij de verspreiding van het coronavirus, maar alertheid is geboden. De dieren vertoonden verschil lende ziekteverschijnselen waar onder ademhalingsproblemen. Er is een onderzoek ingesteld om de bron van de besmettingen te ach terhalen. Omdat de twee bedrijven in Milheeze en Beek en Donk en kele medewerkers hadden met verschijnselen van het coronavirus wordt uitgegaan van een besmet ting van mens op dier. 'Er zijn op dit moment geen aan wijzingen dat landbouwdieren of huisdieren een rol spelen in de ver spreiding', aldus minister Carola Schouten (Landbouw) in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens het ministerie is uit eerder onderzoek gebleken dat fretachtigen - waar toe ook nertsen behoren - gevoelig zijn voor besmettingen met het longvirus. Het RIVM gaat er vooralsnog niet vanuit dat de besmettingen bij nertsen een extra risico opleveren voor de volksgezondheid. Net als buitenlandse gezondheidsdien- sten ziet het weinig bewijs voor het feit dat dieren een substantiële rol spelen bij de verspreiding van corona. Soms testen (huis)dieren positief, maar dat gebeurt vaak na intensief contact met besmette mensen. De besmettingsroute lijkt dan mens op dier te zijn. Voor huisdieren geldt dan overigens de zelfde richtlijn als voor mensen: bij klachten binnenblijven. Meldplicht Minister Schouten heeft naar aan leiding van de besmettingen zon dag wel meteen maatregelen afge kondigd. Er is direct een meld plicht ingesteld voor nertsenhou ders, dierenartsen en personen in onderzoeksinstellingen. Als er sprake is van ademhalingsproble men en verhoogde sterfte bij nert sen moet dit gemeld worden bij de NVWA, meldt Schouten in haar brief aan de Tweede Kamer. Op beide bedrijven - met in to taal zo'n 13.000 dieren - mogen dieren en mest niet van de terrei nen af. Ook wordt geadviseerd in een straal van 400 meter rond beide bedrijven niet te wandelen of te fietsen. Per direct zijn de Ge zondheidsdienst voor Dieren en de Universiteit Wageningen met een onderzoek begonnen om de bron van de besmettingen te ach terhalen. Beide gezinnen zijn erg geschrokken van wat er op de be drijven is ontdekt. ,,Het is goed dat het ministerie in zo'n zaak geen halve maatregelen neemt'', reageert burgemeester Michiel van Veen van Gemert- Bakel. Hij heeft direct contact ge zocht met het gezin van de fokker in Milheeze. ,,Je wil graag even in formeren hoe de mensen hier in staan. Dit is uiteraard heel erg ver velend voor ze.'' Volgens het RIVM is de kans dat het virus van pelsdier op mens overgedragen wordt, mi nimaal, zo weet de burgemeester. ,,Dat zou ons voldoende moeten geruststellen.'' Afgesloten wegen Burgemeester Frank van der Meij- den van Laarbeek onderhoudt contact met het gezin in Beek en Donk. ,,Zij zijn erg geschrokken. Wij proberen ze bij te staan'', zegt hij. De burgemeester besloot gis termiddag een aantal wegen rond de fokkerij af te sluiten vanwege de grote toeloop van publiek. De twee ondernemers in Beek en Donk en Milheeze laten desge vraagd weten geen pers te woord te willen staan. ,,Wij hebben het hier veel te druk met andere dingen'', aldus de nertsenfokker in Mil- heeze. Er werd wereldwijd al vanuit ge gaan dat het coronavirus niet alleen via direct (van mens op mens) of indirect contact (via bijvoorbeeld een deurklink), maar ook via de lucht overdraagbaar was. Maar bewezen was het nog niet, zegt Herfst. ,,Het maakt van een vermoeden een wetenschappelijk onderbouwd feit. Daarnaast is het ook wel eens goed om het bewijs aangeleverd te krijgen dat we met z'n allen goed bezig zijn'', verwijst de onderzoeker naar de afstands maatregelen, zoals het houden van 1,5 meter afstand. Besmette fretten Het Erasmus MC gebruikte voor het onderzoek fretten, die ge voelig blijken voor een Covid-19- infectie. Fretten die in direct con tact werden gebracht met een geïn fecteerde soortgenoot, raakten in korte tijd besmet met corona. Bij fretten die op minstens 10 centime ter afstand van elkaar werden ge houden duurde het een paar dagen. ,,In beide gevallen leidt het tot een luchtweginfectie bij de ontvan gende dieren'', constateerde Herfst. Besmetting met een luchtweg virus door de lucht kan op twee manieren. Ten eerste via druppels (zoals bij niezen en hoesten), ten tweede via kleine aerosolen, die lang in de lucht kunnen blijven zweven en zelfs uren later nog in geademd kunnen worden door een ander persoon, die vervolgens geïn fecteerd kan worden. y IN QUARANTAINE De beste vriendin van mijn kleintjes houdt het niet meer. Ze wil vrienden zien, vliegt na zes weken quarantaine tegen de mu ren op. Haar vader belt ons. ,,Ik ken jullie situatie, je mag gewoon nee zeggen, maar zouden de meisjes met elkaar kunnen spelen? Buiten ergens? Op afstand?'' Hun moeder kijkt naar mij, ik kijk terug en in ons beider blikken ligt begrip en een beetje het besef van een nederlaag. Natuurlijk ging dit ge beuren. Na zes weken in huis en de zon die onbarmhartig op hun lieve koppies schijnt en die behoefte, die enorme sociale behoefte die kinde ren nu eenmaal hebben. De oudste begint spontaan te huilen bij het idee dat ze haar vriendin mag zien. Dus we bellen de vader terug. ,,Het is goed, laat ze maar even met elkaar spelen.'' Dag 45 van de isolatie en we gaan contact hebben. Ja, de vriendin en haar ouders, ze leven ook best veilig. Maar vast niet zo streng als wij. Hè bah, ik voel me opeens lid van een gereformeerd opnieuw afgescheiden vierde protestantse gemeente, waar de dochter met een jongen thuis komt die wel van de zelfde vleugel is, maar toch net iets minder streng; want kent-ie de hele bijbel niet al leen vooruit, maar ook terugwaarts? Jemig, wat een leven leiden we ook. ,,Het kan niet altijd zo doorgaan'', zeg ik. En ik begrijp direct dat wij hier in het klein naspelen wat in heel Neder land gebeurt. We rekken de grenzen van onze quarantaine op. Dat wat we zes weken geleden als een normale voorzorgsmaatregel beschouwden voor onze veiligheid, mijn veiligheid speciaal (we hebben geen contact buiten onze eigen familiekring), ver laten we. Zonder dat de situatie Zouden de meisjes met elkaar kunnen spelen? Buiten ergens? Op afstand? buiten heel erg anders is geworden. Oké, er rijden geen legertrucks met gestapelde lijkkisten door de straten. Maar het virus is er nog. De kleintjes zijn weg nu, naar het dakpark, waar ze voetballen, waar twee ouders op afstand van elkaar zeggen dat dit goed voor ze is. En een daarvan komt straks thuis en baalt er ook van. Maar ja, dit is zoals het de komende weken steeds een stukje meer zal gaan. Dat weten we. En als we ze twee weken thuis hebben gehouden van school, willen we toch dat ze de laatste maand nog met hun klasge nootjes samen kunnen zijn. Dus dan gaat ook dat gebeuren, ongetwijfeld. En dan maar kijken waar het schip strandt. maandag 27 april 2020 Corona duikt op in nertsenfokkerijen Afzettingslint bij een nertsenfokkerij in Beek en Donk. foto rob engelaar Niels Klaassen Patrick Wiercx Eindhoven Onderzoekers van het Erasmus MC in Rotterdam hebben met een onderzoek met fretten aan getoond dat het Covid-19-virus door de lucht overdraagbaar is. Daarmee is voor het eerst be wijs geleverd dat afstand hou den nodig is, stelt moleculair vi- roloog Sander Herfst van het Erasmus MC. Chris van Mersbergen Rotterdam Frank Poorthuis Rotterdam Net als veel Nederlanders blijft jour nalist Frank Poorthuis thuis. Frank zit in de risicogroep. Verslag van dag 45.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7