CORONAVIRUS NYNKE DE JONG Fiets moet Fransen helpen tegen corona In Spanje mogen de kinderen straat weer op A 6 Column Het is ontzettend druk op de boekingsites van de grote Nederlandse vakantiepar ken. Mensen oriënteren zich al volop op een vakantie die zich noodgedwongen in Nederland zal afspelen. De kans dat je in juli hier ergens vakantie kunt vieren, lijkt groter dan de kans dat je naar je vaste camping aan de Spaanse costa kunt afreizen. Voor sommige mensen voelt dit misschien als een knieval, en niet als een échte vakantie. Die men sen wil ik graag helpen. Ik, als zelf benoemd eigenlandvakantiegan ger met 35 jaar ervaring. Want va kantie in Nederland vieren kan een enorm succes zijn, net zo leuk als vakantie in het buitenland. Jong, waren al blij als we zonder jas naar buiten konden. Dat was vakantie. Bruin worden, of naar het strand gaan, waren voor ons luxueuze vakantie-extra's waar we nooit op rekenden. Als het kwik boven de 16 graden steeg, waren wij al tevreden. Met die instelling valt het weer in Nederland eigenlijk altijd mee. En mocht er onverhoopt toch een regenachtige dag tussen zitten, dan kun je altijd een van je qua rantainehobby's meenemen: een puzzel, een gezelschapsspel, of al heel vroeg in de middag de borrel op tafel zetten. En mocht je altijd naar het bui tenland willen om nieuwe dingen te bezichtigen, bedenk dan dat je waarschijnlijk nog lang niet alle hoogtepunten van Nederland hebt gezien, of alle streken van haver tot gort kent. Het Woudagemaal in Lemmer is niet de Niagarawater- vallen, maar het is desalniettemin hartstikke interessant. Je kunt het misschien aanwijzen op de kaart, maar hoe goed ken je Drenthe echt? Dit is het moment om het uit te zoeken. Premier Rutte zei een paar jaar geleden al dat we in een waanzin nig gaaf land wonen. Dit jaar heb je alle kans om te zien dat van die uit spraak geen woord gelogen is. Het kan betekenen dat je twee weken lang met herfstig weer zit Zo'n 700 meter straat, waar nor maal auto's de dienst uitmaken, is in Toulouse in één klap fietspad ge worden. En de komende twee we ken komen er nog eens tien even lange fietspaden bij. Het gemeentebestuur van Parijs gaat tijdelijke extra fietspaden aan leggen langs exact dezelfde trajec ten als metro's, maar dan boven de grond. ,,We beginnen met de (drukke) lijnen 1, 4 en 13'', vertelde wethouder Christophe Najdovski. Het doel: Parijzenaars laten fietsen in plaats van de hyperdrukke me tro's te laten nemen. In heel Frankrijk duiken er initia tieven op om het openbaar vervoer te mijden als de quarantaine wordt opgeheven. Fransen moeten in principe thuisblijven vanwege het besmettingsgevaar. Vanaf 11 mei worden de beperkingen geleidelijk opgeheven. De angst bestaat dat het virus weer massaal opduikt zodra men sen samenkomen, bijvoorbeeld in de bus of de metro. ,,Ik ben er voor stander van dat mensen na 11 mei gaan fietsen en dat gemeenten daarvoor (tijdelijke) fietspaden aanleggen'', zei minister van Transport Elisabeth Borne afgelo pen week. ,,Alle gemeenten die dat doen, kunnen op onze hulp reke nen.'' In totaal gaat het om een be drag van zo'n 300 miljoen euro. Al zo'n 60 steden en lokale over heden hebben positief gereageerd. Betonblokken en verkeersborden markeren de coronapaden, zoals de fietspaden in de volksmond heten. Zes weken lang was de 2 kilometer lange boulevard van badplaats Sitges uitgestorven. Slechts een enkeling liet er de hond uit of was op weg naar de supermarkt. De stranden zijn nog altijd met politielinten afgesloten, maar de promenade vertoont weer leven. Niet eens massaal, na een zo lange opsluiting, maar net als overal in Spanje zorgen de kinderen ineens voor een totaal ander, vrolijker straat beeld. Paula, de kleinste, huilt even nadat ze met haar step is gevallen. Ze is nog wat onwennig, was het verleerd, zegt haar vader, Carles. „Kinderen moeten bewegen, anders worden ze stroef. Ze hebben zich wel vermaakt, met Net- flix, en de school online, maar bewe gen was er niet bij. We hebben een gemeenschappelijke tuin bij ons ap partementencomplex, maar ook daar mochten ze niet komen.'' Carles is arts, net als zijn vrouw. ,,Door het co ronavirus heeft ons werk wat meer stilgelegen, of hebben we dat vanuit huis kunnen doen; nu wordt het puz zelen hoe we om beurten weer gaan werken en de ander bij de drie mei den blijft.'' De school zelf heeft ze niet echt ge mist, zegt Maria, die met haar ouders en hondje Iris naar de boulevard is gekomen; binnen een straal van 1 ki lometer rond het huis, zo is de regel om buiten te mogen. ,,Maar al mijn vriendinnen heb ik wel gemist. En nog steeds mag ik ze niet echt zien, nu.'' Een ouder mag met maximaal drie van zijn of haar kinderen naar buiten. ,,Wel hebben we elkaar veel via WhatsAppvideo gesproken, maar dat is niet hetzelfde.'' Ze woont in een flat, maar vond wel een manier om te bewegen: ,,Ik kon kleine rondjes rijden op mijn skates in de parkeergarage.'' ,,Hij is te klein om zich er echt van be wust te zijn dat we opgesloten hebben gezeten, maar toch zie ik hem echt ge nieten. Hij kijkt voortdurend om zich heen. De zee weer zien, dat is toch heerlijk'', vertelt Aida terwijl ze naar de kleine Nil kijkt. ,,Wij als ouders hadden het vermoedelijk moeilijker. De opsluiting is uiteindelijk toch ver moeiend. Ik was juist net weer aan het werk gegaan na mijn zwangerschaps verlof. Dit geeft wat lucht, maar het is nog niet afgelopen.'' ,,Het is warm'', zucht Amber nadat ze een half uur op haar skates heeft gere den en op een bankje is neergeploft. ,,En onze conditie is er ook niet beter op geworden in die zes weken'', zegt haar moeder. Ze zijn Nederlands, wo nen in Sitges, en Amber heeft de laat ste weken met jaloezie naar haar nichtje en vriendinnen in Nederland gekeken. ,,Zij mogen gewoon met el kaar afspreken, gaan bij elkaar logeren. Ik heb niemand kunnen zien hier.'' Heel veel tijd besteedde ze aan school. ,,We hebben best veel online les, en huiswerk. Tot vier uur 's middags ben ik ermee bezig.'' Ze hebben geluk gehad, zegt de vader van Ariadna en Arlet. Tot zes maanden geleden woonden ze in Barcelona in een flat. Hun nieuwe woning aan de kust heeft een eigen tuin. ,,Daardoor hebben de meisjes zich eigenlijk wel vermaakt, ze hadden de ruimte. Maar dit is toch anders, kijk maar.'' Hij wijst naar de kleinste, die er niet genoeg van krijgt over de boulevard te rennen. De school begon pas na een maand met onlinelessen. ,,Elke school doet het toch weer anders.'' En ook hij denkt dat de ouders meer problemen met de quarantaine hebben dan de kinderen. ,,Vooral ook vanwege het thuiswerken. Al vermaken ze zich, de meiden eisen toch vaak je aandacht op. En we gaan ervan uit dat ze tot sep tember niet meer naar school zullen gaan.'' Nu hadden we de afgelopen jaren ook in Nederland hittegolven, waardoor het leek alsof we in Zuid-Frankrijk zaten, maar een Hollandse zomer a- - kan net zo goed betekenen datje twee weken lang met herfstig weer in je sta caravan zit. Wij, de kinde ren De maandag 27 april 2020 GO @nynke Vakantieoark In Toulouse stonden automobi listen ineens stil. Vlak voor hen werd de rijstrook versmald met rood-witgestreepte afzettingen. Op het asfalt werd een grote gele fiets geschilderd. Frank Renout Parijs Op 10 maart gingen de scholen in Spanje op slot vanwege het coro navirus. Voor veel Spaanse kinde ren was het de laatste dag dat ze buiten waren; vier dagen later ging het hele land in lockdown. Giste ren, 47 dagen na de schoolsluiting, mogen de kinderen voor het eerst weer naar buiten. Met skates, step of fiets, en hun blije ouders. Edwin Winkels Sitges Carlota (16), Paula (4) en Martina (8) Maria (11), en haar hondje Iris Nil en Aida. Amber. Maria. Ariadna en Arlet. Nil (15 maanden), met moeder Aida Amber (11) Ariadna (3) en Arlet (6) Op de foto: Carlota (16), Paula (4) en Martina (8). fotos edwin winkels Dan moet je wel je meteorologi sche verwachtingen bijstellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6