CORONAVIRUS Nederlanders zien coronamaatregelen als een zware last om een beloning, meer vrijheid' 5 die alleen maar even komen rond neuzen. Tja, je moet toch wat met je weekend.'' In de kuststreek deden de autori teiten er alles aan om bezoekers zo veel mogelijk te weren. Duidelijker kan de boodschap op het matrix- bord in het centrum van Haarlem niet zijn: 'Strand Zandvoort afge sloten, parkeerplaatsen gesloten'. Maar wie toch eigenwijs is en de N- weg opdraait in de richting van de duinen en de zee merkt dat de eer ste slag dan wel gewonnen is, maar dat Zandvoort zich niet zomaar ge wonnen geeft. Het aantal borden dat oproept om te draaien is niet te tellen, bij de randen van het dorp staan handhavers. Wie niets in het stranddorp te zoeken heeft, wordt weggestuurd. Eenmaal op het strand is het in derdaad vele malen rustiger dan op een normale zonnige zondag in het voorjaar. Normaal gesproken zitten Jevraagtje soms af of ze het hier gratis weggeven de strandtenten vol met groepen lunchende mensen. Vandaag vallen vooral de rood-witte linten op, die de terrassen moeten afschermen. Wie zich niet tegen laten houden zijn de vele wielrenners, die even halt houden op de boulevard. Ze zorgen ervoor dat de viskarren nog een beetje omzet kunnen draaien. Strandtent 25 kilometer zuidelijker, in Noord- wijk aan Zee, is het beeld hetzelfde. Wie zich op het strand begeeft, doet dat meestal getweeën. Bij strandtent De Zeemeeuw hangen mensen rond het terras, op gepaste afstand. ,,We verkopen sinds twee dagen aan de balie, het begint heel langzaam een beetje te lopen. Maar er wordt hier heel streng gehand haafd. Gisteren zat onze eigenaar met zijn vrouw even op het terras. Werden ze weggestuurd, want het terras moet gesloten zijn.'' Een vijfde van de Nederlanders er vaart de coronamaatregelen als een grote belasting. Ze missen vooral familie- en vriendenbezoek, be treuren het dat vakanties worden geschrapt, dat winkelen, uitgaan en het bezoeken van sportwedstrijden er nu niet in zitten. Sinds half maart moet in Neder land afstand worden gehouden, mag je niet met meer dan twee mensen naar buiten, is thuisblijven de norm, zijn cafés, restaurants en sportscholen dicht in het kader van de 'intelligente lockdown'. Het opvolgen van deze regels gaat niet pijnloos. Hoewel ruim de helft van de mensen (zeer) tevreden is over de daginvulling in deze ver plichte thuisblijftijden, zegt 31 pro cent zich somber of neerslachtig te voelen door de coronacrisis. Ook maakt de helft van de deelnemers zich zorgen over eenzame mensen in hun omgeving. Afbrokkelend draagvlak betekent slecht nieuws voor het kabinet. Voor maximale controle van het co ronavirus is het van groot belang dat grote groepen mensen zich juist aan de maatregelen houden, bena drukken experts en ministers steeds. Het virus springt makkelijk over, dus hoe meer mensen op pad gaan, samenkomen en bij elkaar op be zoek gaan, des te groter de kans dat de verspreiding van het coronavi rus weer sneller gaat. Premier Mark Rutte beseft dat het ongeduld bij ondernemers groot is: ,,Ik snap ca féhouders die zeggen: ik heb allang een plan klaar'', zei Rutte vrijdag. ,,Ik zou dat ontzettend graag willen. Maar je moet meewegen dat meer mensen op straat lopen, of gebruik maken van het openbaar vervoer. Waarmee de kans dat het virus zich verspreidt ook groeit.'' De reproductiefactor - het aantal mensen dat één coronapatiënt ge middeld aansteekt - ligt nu net on der de één, een belangrijke voor waarde voor versoepeling van lock- downmaatregelen. Daarom gaan kinderdagverblijven en basisscho len vanaf 11 mei weer open. Enquête corona 16-24 25-34 35-54 55-74 J^der voor ouderen en kwetsbaren? Maar ook: hoe lang moeten de re gels overeind blijven, terwijl be drijven als kapsalons en cafés het langzaamaan niet meer aankun nen? Het zijn vragen waar ook Van Harreveld geen pasklaar antwoord op heeft, deze situatie doet zich tenslotte voor het eerst voor. Maar zelfs het Outbreak Management Team erkende in het laatste advies wel dat het 'een uitdaging zal zijn om gedragsverandering voor een langere tijd vast te houden'. ,,Mensen hebben diep verlangen naar rechtvaardiging, dus na een paar weken thuiszitten vragen we om een beloning, zoals meer vrij heid. Maar dit virus is niet recht vaardig en we weten er nog niet genoeg van om beloften te doen over de toekomst. Wat als je nu al lemaal verwachtingen creëert, en je kunt deze niet nakomen omdat er nieuwe informatie komt? Men sen luisteren nu nog redelijk goed, maar dat is ook omdat het vertrou wen in de aanpak van de overheid nog groot is. Als er een straks het gevoel ontstaat dat er wordt gelo gen of dat beloftes niet worden na gekomen, verdwijnt het vertrou wen in de aanpak.'' ,,De eerste, veel bekritiseerde vraag van een journalist tijdens de persconferentie van Rutte raakt wel aan een belangrijke paradox'', stelt Van Harreveld verder. Een NOS-verslaggever vroeg aan de premier waarom de maatregelen nog eens drie weken zijn verlengd, terwijl Nederland zich juist zo 'voorbeeldig gedraagt'. 'Wat krij gen mensen ervoor terug?' Van Harreveld: ,,Door de dalende cijfers ontstaat bij velen ook het idee: ach, het valt misschien alle maal wel mee. We hebben ons druk gemaakt om niks. Het was goed dat Jaap van Dissel van het RIVM er nog op wees hoeveel ic- opnames er zijn voorkomen door de maatregelen. Dat geeft toch een ander perspectief.'' „Handhaven wil je eigenlijk zoveel mogelijk vermijden, je wilt liever dat mensen zich uit eigen bewe ging aan de regels houden. Hard straffen leidt er alleen maar toe dat mensen berekenend worden en zich bijvoorbeeld niet meer aan de regels houden zodra ze het idee hebben dat de pakkans laag is. Hoge straffen worden boven dien als onrechtvaardig gezien. Nu loop je al kans op 400 euro boete als je met teveel mensen bij elkaar in het park zit. Mensen den ken dan misschien: wat is dit voor onzin? En waarom ik wel, en hij niet? Je creëert meer onwil over het beleid, terwijl je daar juist sympathie voor wilt. Dat blijft een delicate balans.'' maandag 27 april 2020 GO stadscentra Drukte in de winkel gebieden van Tilburg (links) en Goes. FOTO'S JAN VAN EIJNDHOVEN, JOHAN VAN DER HEIJDEN -Verkeersregelaar bij Hornbach Nieuwegein Niels Klaassen Den Haag Houdt u zich goed aan alle voor- 70% geschreven regels? Jongeren hebben meer moeite met de coronacrisis dan ouderen. (Helemaal) mee eens 84% 90% 91% In welke mate ervaart u de gevolgen van de maatregelen als een last? geen tot weinig last 38% 29% 50% 25% zeer veel last tevreden 57% 21% 62% 63% 15% 13 In hoeverre bent u 41% tevreden over uw 30 daginvulling? 60% 59% 16% - 14% ontevreden 270420 bron: newcom (11-15 april) Moet premier Rutte dan niet meer perspectief bieden, zoals wordt geopperd? Iets in de trant van: als we deze dalende lijn doorzet ten, kunnen straks in elk geval de kapsalons weer open? Helpt het dan om overtreders LOffiE L0ÜU5 maar harder te straffen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5