Zandzakjes om museum te helpen Geen pannenkoeken meer bij De Lelie 7 ONDERZOEK WANDELPAD RENESSE Bruno van der Hoek en Leo van Vliet zien werk van jaren verdam pen: gemeente zet streep door plan voor duinpad. Teleurgesteld zijn ze. Raadslid Bruno van der Hoek (VVD) en initia tiefnemer Leo van Vliet. Uit onderzoek blijkt dat een wandelpad door de duinen van Renesse de natuur te veel aantast. ,,Er woont mogelijk een korfslak." De VVD heeft zich de afgelopen twee jaar het vuur uit de sloffen ge lopen om het wandelpad, met uit zicht op de zeehondenzandbank Middelplaat, voor elkaar te krijgen. Het huidige pad wordt nu gebruikt als onderhoudspad door het Water schap en Rijkswaterstaat. De afstand tussen duinovergang Jan van Renes- seweg en de Scholderlaan is onge veer zevenhonderd meter. ,,Het stukje pad ligt er, bovendien in een al drukbezocht gebied. We zijn uiteraard teleurgesteld, ook om dat er weinig nieuwe argumenten van de gemeente zijn", aldus raads lid Van der Hoek. Hij is ook organi sator van de Fjoertoer. In 2017 werd het Zeehondenpad in dat wandel traject meegenomen. Deelnemers waren dolenthousiast over de route. Klaphekken Vervolgens maakten ondernemers, dorpsraad en diverse raadsleden zich sterk om de onderbreking in het duinpad - van De Duinhoeve in Burgh-Haamstede tot café Zeerust in Renesse - compleet te maken. Aan begin en eind van het pad moest een sluis komen. Klaphekken hielden dan grazend rundvee en wild binnen. In het midden zouden mensen op een bankje met ernaast een informatiepaneel van het uit zicht kunnen genieten. Het pad zou ongeveer 1,50 meter breed worden met puinfundering als ondergrond en daar bovenop een schelpenlaag van acht centimeter. Het totaal plaatje zou 107.000 euro gaan kos ten. Ondernemers konden 30.000 euro zelf op tafel leggen. Gemeente Schouwen-Duiveland wil nu een dikke streep door de plannen halen. Er werd gekeken of de aanleg negatieve gevolgen voor de natuur zou hebben. In een raads- briefworden de uitkomsten van dat Gezien de onder bouwing hadden we in 2018 al beter kunnen stoppen onderzoek gedeeld en wordt verwe zen naar de provincie. Zeeland acht de aanleg en aanpassingen 'niet haalbaar en wenselijk'. Het pad loopt door Natura-2000 gebied Kop van Schouwen. 'Bij aanleg worden hiervan kern- waarden aangetast', laat de ge meente weten. 'Volgens een natuur- toets gaat een aanleg ten kosten van de Duindoorstruweel en de kalk- rijke Grijze Duinen. Daarnaast komt in het gebied mogelijk ook de nauwe korfslak voor, waarvoor een be- houddoelstelling geldt. En er zijn al ternatieve routes.' Aanleg zou ook een tijdelijke toename van stikstof betekenen. Schouwen-Duiveland heeft be sloten verdere voorbereidingen voor de realisatie van het pad te staken en het dossier te sluiten. De VVD-frac- tie heeft de raadsbrief nog op de agenda staan voor de eerstvolgende fractievergadering. Initiatiefnemer Leo van Vliet vindt dat bewoners en recreanten juist steeds duurzamer worden en zich heel goed in dit soort gebieden aan afspraken hou den. ,,Het pad is een unieke beleving voor mensen die van natuur hou den. Waarom een pad dat er toch al ligt niet publiekelijk toegankelijk maken? Wat wordt dan de volgende logische stap? Gaan bestaande toe gankelijke gebieden met eenzelfde onderbouwing nu ook gesloten worden? Ik ben het oneens met dit besluit. Gezien de onderbouwing hadden we in 2018 al beter kunnen stoppen hier tijd en geld voor onder zoek aan te besteden." Na de Ramp van 1953 werden zandzakjes verkocht onder de noemer: inzamelactie 'Beurzen open, dijken dicht'. De zakjes die Corrie Vijverberg nu naait in een speciale editie verwijzen naar de 'originele' zandzakjes. Ze zijn ge vuld met zand, waarmee de cais sons in Ouwerkerk na 6 november 1953 zijn gevuld. Vijverberg is nog steeds vrijwilligster in het mu seum, na er jaren voor gewerkt te hebben. Ze ontving bij haar af scheid de erepenning van het museum. De zakjes vin den gretig aftrek. Tientallen be stellingen zijn geplaatst via de webshop waar de zandzakjes voor 7,50 euro te koop staan. Ze worden per post bezorgd. Deze week start ook de verkoop in de Jumbo te Nieu- werkerk. „Bijzonder en waardevol om te hebben. We steunen jullie graag", luidt een reactie over de museumactie. Eerder al werden er schilderij en voor het museum ver kocht. Momenteel is het Watersnood museum gesloten. Directeur Siemco Louwerse ziet het met lede ogen aan. ,,Dat gaat in ieder geval nog tot 20 mei duren. Inkomsten zijn weggevallen en hoogst nood zakelijke kosten lopen door. We zijn erg blij met alle donaties en deze verkoop. Het dekt lang niet de kosten, maar het wordt gegeven uit liefde en betrokkenheid. Dat voelt erg goed.'' In de picture Vrijwilligers blijven actiefvoor het museum. Vanuit huis. ,,Ze maken heel mooie kunstwerken. Ontzet tend lief natuurlijk. Voor het mu seum is dat een opsteker, omdat we zo in de picture blijven en de gehele opbrengst ter beschikking wordt gesteld", aldus Louwerse. RENESSE Het pannenkoekres taurant naast molen De Lelie in Scharendijke gaat niet meer open. Dat laat weduwe Jonna van der Steen weten. Molenaar Martin overleed begin dit jaar aan een hartstilstand. ,,Vanwege het overlijden van mijn man heb ik besloten het restaurant definitief te sluiten. Ik wil u allen bedanken voor het vertrouwen dat u de afgelopen jaren in ons heeft gehad", meldt Jonna van der Steen aan haar gasten. Molenaar Martin van der Steen overleed eind januari. Het naastgelegen restaurant bleef al die tijd voorlopig gesloten. In deze tijd heeft de eigenaresse de knoop doorgehakt. Jonna en Martin begonnen in 2008 het bedrijf waar kinderen binnen naar hartenlust tussen de tafeltjes konden spelen. Tien jaar later werd het echtpaar trotse eigenaar van de korenmo len ernaast. De Lelie is een unieke molen, de enige in Zeeland met houten kleppen op de wieken. Vorig jaar werd een uitvoerige restau ratie afgerond. De molen heeft het uiterlijk van rond 1930 te rug. maandag 27 april 2020 SD Korfslak zit Zeehondenpad dwars Gerrit van Loon Renesse -Leo van Vliet Van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk zijn speciale zand- zakjes verkrijgbaar, die vrijwil ligster Corrie Vijverberg (foto) maakt. Met de aan koop helpen mensen het museum in deze moei lijke tijden. Gerrit van Loon Ouwerkerk Iets verderop zou het Zeehondenpad moeten komen, maar dat gaat niet door. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41