CORONAVIRUS NIEUWS 3 We beleven vandaag een rare Koningsdag. Ook koning Willem- Alexander en koningin Maxima moeten zo veel mogelijk thuisblijven vanwege corona. Het is niet voor het eerst dat de nationale feestdag niet doorgaat, dit is de zeventiende keer. Een digitale Koningsdag voor koning Willem- Alexander en zijn gezin op paleis Huis ten Bosch zou drie maanden gele den ondenkbaar zijn geweest. Maar vanaf vanochtend 10.00 uur komen de beelden door uit het paleis en is er interactie met Nederlanders die de 53ste verjaardag van de koning in de 1,5 metersamenleving vieren. Met een nationale toost om 16.00 uur. Geen bezoek aan Maastricht dus, dit jaar. Als half maart bekend wordt dat scholen, horeca en sportscholen moeten sluiten, maakt Maastricht een dag later bekend dat de konink lijke familie niet zal komen vanwege het coronavirus. Eerder dit jaar lan ceert Maastrichts burgemeester An- nelies Penn-te Strake op 5 januari haar speciale Koningsdagpagina. Op dat moment is het coronavirus nog exotische narigheid in verre oorden, rondwarend in Wuhan en omstre ken. Penn-te Strake schrijft, niet ge hinderd door enige kennis van wat er op Nederland afkomt: „Maandag 27 april 2020. Koningsdag. Als de zon die dag opkomt, hebben wij er in Maastricht al een weekend aan feest en voorpret op zitten, toewerkend naar het grootste en mooiste event van dat jaar: het bezoek van de ko ninklijke familie.'' Helaas. Want Koningsdag wordt een enorm ingetogen feestdag. Deze zal haaks staan op de uitbundige vie- ringen met kolkende festivals be sprenkeld met bier en de waanzinnig drukke vrijmarkten. Het Neder landse volk is dan zes weken beroofd van zijn bewegingsvrijheid en ge wend aan de 'intelligente lockdown'. De minister-president waarschuwt om geen ondergrondse koningsdag- feesten te houden: ,,Niet doen!'' Voorpret De Oranjes zijn inmiddels ook al even gewend aan het nieuwe nor maal. Op staatsbezoek in Indonesië bleven ze door geluk verschoond van het coronavirus en na hun winter sportvakantie in Lech kwamen ze met de schrik vrij door twee weken social distancing. Het coronavirus heeft ook de ko ninklijke agenda opgeschud. Zestien optredens werden geschrapt. Tien dagen na het afzeggen van Maas tricht maakte de Rijksvoorlichtings dienst bekend dat ook het staatsbe zoek aan Duitsland begin juni niet zou doorgaan. In plaats daarvan volgde een reeks werkbezoeken aan brandhaarden die in het teken staan van het coronavirus. Soms, zoals vandaag, doorkruist het lot van de geschiedenis de natio nale feestdag die al 122 jaar Konin ginnedag of Koningsdag heet. Dan wordt de voorpret getorpedeerd door een onafwendbare gebeurtenis. De traditie van Koninginnedag be gint in 1898, als Wilhelmina wordt ingehuldigd, op haar verjaardag 31 augustus. Door de Eerste Wereld oorlog gaat het feest vier keer niet door. In deze tijd is het ondenkbaar, maar in 1934 en 1935 vindt koningin Wilhelmina haar zomervakantie be langrijker dan de nationale feestdag. Koninginnedag, feest van nationale saamhorigheid, vervalt ook tijdens de Tweede Wereldoorlog. In 1939 is er al geen viering, vanwege de oorlogs dreiging. Wel wordt het feest gevierd als Nederland is bevrijd, maar de eer ste drie keer zonder koningin Wil- helmina. Zij is te vermoeid om het te vieren in 1946, 1947 en 1948. In de tweede helft van de vorige eeuw wordt twee keer geen Konin ginnedag gevierd. In 1962 door de viering van het zilveren huwelijk van prins Bernhard en koningin Juliana. Dat was een feest waard, want het paar ging jarenlang langs de rand van de afgrond. En als Bernhards moeder prinses Armgard sterft, wordt ook Koninginnedag 1972 afgezegd. Als op 6 november 2012 wordt be kendgemaakt dat koningin Beatrix in 2013 Koninginnedag zal vieren in Amstelveen en De Rijp, weet het In 1934 en 1935vindt koningin Wilhelmina haar vakantie belangrijker dan de nationale feestdag staatshoofd vrijwel zeker dat zij die dag afstand zal doen van de troon. Maar dat moet geheim blijven. Het niet plannen van Koninginnedag zal leiden tot ongewenste speculaties over haar aftreden. De inwoners van Amstelveen en De Rijp worden beroofd van de illu sie van Koninginnedag in hun woonplaats als Beatrix eind januari 2013 bekendmaakt dat die dag in het teken zal staan van de inhuldiging van Willem-Alexander. Mond-en-klauwzeer Eerder, tijdens de mond- en klauw- zeer-crisis die in het voorjaar van 2001 in Oost-Nederland uitbreekt, liggen het door Beatrix uitverkoren Hoogeveen en Meppel midden in het crisisgebied. Beatrix vreest ver dere verspreiding van het virus als zij daar Koninginnedag gaat vieren, dus ze zegt af. Het is extra zuur voor die twee steden omdat de net ver loofde Willem-Alexander zijn Maxima voor het eerst zou meene men in de oranjefolklore. Als pleister op de wonde bezoekt koning Beatrix de regio op 27 april met haar minister van Landbouw Laurens Jan Brinkhorst. Brinkhorst, nu 83 jaar, kan zich het bezoek aan de regio nog haarscherp herinneren. ,,Zoals Willem-Alexander zich nu bekommert om de coronacrisis, ben ik toen met Beatrix naar Epe gegaan, een orthodox christelijk plaatsje op de Veluwe. Ze wilde daar haar empa thie tonen.'' Ze gaan met de donkerblauwe Volvo S-80 van Beatrix, gesierd met de koninklijke standaard, een onder- scheidingsvlag voor leden van de ko ninklijke familie. Brinkhorst: ,,Ik zat achter in de auto naast haar. De hoogstgeplaatste zit rechts achterin, achter de standaard van het Konink lijk Huis. Ik zat dus links. De Epese gemeenschap kwam door onze komst in een spagaat terecht. Die waren dol op de koningin, maar ik was de minister die keiharde maat regelen voor de boeren had geno men. ,,Toen de koningin uitstapte zag zij Oranje vlaggen en gejuich, ik stapte links uit en kreeg zwarte vlag gen van landbouwplastic en boege roep. Zij ging na drie kwartier weg en had haar medeleven getoond. Ik bleef vastzitten. We hebben er later nog wel eens om gelachen.'' GEEN FEEST IN... 1962 maandag 27 april 2020 Ingetogen Koningsdag, maar wel met een nationale toos Jan Hoedeman Den Haag Charlotte (5) en Lars (6) van Ree versieren het raam van hun huis, zodat het er met Koningsdag toch nog feestelijk uitziet. FOTO JAN KOK BOOMERANG FOTOGRAFIE 2001: de mond-en-klauwzeercrisis voorkomt koninklijk bezoek in Meppel en Hoogeveen, al brengt koningin Beatrix wel een bezoek aan de regio. foto hh 1962: konin gin Juliana en prins Bern- hard verkie zen de viering van hun zilve ren huwelijk boven de viering van Koninginne dag. foto anp 2013: Amstel veen en De Rijp mochten aanvanke lijk rekenen op ko ninklijk bezoek, tot koningin Beatrix in januari bekend maakte dat jaar af te treden. 30 april 2013 werd benut voor de inhuldiging van Willem-Alexan- der in Amsterdam. FOTO ANP ■mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3