Charmante paadjes zorgen nu voor hoofdbrekens De 1,5-meter -economie II 6 Eerbetoon aan oud-strijders bij zeventigste verjaardag RMS De vlagprocedures voor de kerk werden 's morgens vroeg net als an ders gehouden: eerst halfstok ter herdenking van de slachtoffers, daarna in top om het zeventig jaar geleden uitroepen van de Vrije Re publiek der Zuid-Molukken (Repu- blik Maluku Selatan) te vieren. De wijkbewoners werden dit keer niet opgeroepen door bespelers van de tifa (een Molukse trommel), omdat slechts een beperkt publiek bij de vlagceremonie aanwezig kon zijn vanwege coronamaatregelen. Het is mooi dat we toch samen onze idealen hebben kunnen uitdragen Een aantal Middelburgers vertrok voorgaande jaren na de ochtend plechtigheid naar de landelijke her denking, die dit jaar in Amsterdam zou worden gehouden. Die mani festatie was afgelast, zodat het alter natieve feest in Middelburg aan het begin van de middag een behoorlijk aantal mensen naar het pleintje te genover de kerk trok. De organisatie had afzettingslinten gespannen om bezoekers de gelegenheid te geven op gepaste corona-afstand van el kaar te blijven. Zangers, dansers en muzikanten vertoonden hun kunsten op schuurdaken van huizen aan de Rijnstraat en de Waalstraat. Die op lossing lag voor de hand, omdat bij de herdenking twee weken geleden van de dood van Chris Soumokil (de president van de RMS die in 1966 werd geëxecuteerd na een vonnis van de militaire rechtbank in Indonesië) ook veel mensen op schuurdaken zonder problemen sa- menkwamen. Dat ruim honderd buurtbewo ners de toespraken, gezangen en dansen mee konden maken, deed woordvoerster Regina Parinussa deugd. ,,Het laat zien dat we met zijn allen één zijn. We staan stil bij het overlijden van strijders uit de eerste generatie, maar de RMS leeft nog steeds. Het is mooi dat we, on danks de noodzakelijke corona maatregelen toch samen onze idea len hebben kunnen uitdragen en vieren." Parinussa hoopt dat er later dit jaar nog gelegenheid is om wat uit bundiger bij de zeventigste verjaar dag van de RMS stil te staan. Als de winkels, horeca en recreatiebedrijven weer voorzichtig open mogen, gaat de 1,5-meter- economie pas echt van start. Hoe gaan mensen, bedrijven en organisaties daarmee om op plekken waar simpelweg (te) weinig ruimte is? Vandaag: speelgoedwinkel VisserToys in het centrum van Goes. Normaal kun je je kont er al niet keren, nu mogen er maar twee kontjes in. De speel goedwinkel van Marco Visser aan de Lange Vorst- straat in Goes is krap. Dat had zijn charme. Maar niet in deze tijden van afstand houden tot el kaar. ,,Die anderhalve meter is inder daad een groot probleem en dus een grote zorg in mijn winkel. Er zijn in mijn smalle, maar diepe winkel geen mogelijkheden om meer ruimte te creëren'', vertelt Visser. Hij heeft vele hoofdbrekens ge had de afgelopen tijd. Alle ideeën ten spijt: momenteel is er in zijn winkel weinig meer te doen dan met rood-witte tape op de vloer af standen markeren. Twee mensen in de winkel is het maximum en dan staat Marco er als een soort verkeersregelaar tussen, achter een scherm bij de kassa. ,,Voor nu is dat nog geen probleem. Er loopt, weliswaar nu weer iets meer, niet heel veel publiek in de stad. Bovendien komen klanten ge richt binnen en zijn ze er dus korte tijd." Marco werkt alleen en kan moeilijk een deurbeleid hanteren. Voor de komende maanden vreest hij voor zijn voortbestaan. ,,Omdat ik echt een assortiment heb om op het gemakje te ontdek ken tijdens een relaxed rondje door de winkel. Hoe om te gaan met klanten die automodellen kopen en dus in de smalle doorgang de vitri- Hoe om te gaan met klanten die in de smalle doorgang de vitrines afschuimen? nes afschuimen? Hoe een trein spoor laten zien uit de vitrine? Hoe om te gaan met toeristen die als ge zin op hun gemak kijken, waardoor andere klanten buiten moeten blij ven en dus doorlopen naar de grote speelgoedcollega?'' maandag 27 april 2020 Idealen RMS zijn springlevend De dienst in de Molukse kerk in de Rijnstraat in Middelburg was sober en kon maar door een en keling worden gevolgd. Ook het schuifelen over de traditionele, gezellige markt bleef achter wege. Maar de organisatie keek zaterdag toch tevreden terug op de viering van zeventig jaar 'Pro- klamasi'. René Hoonhorst Middelburg -Regina Parinussa Gerrit van Loon Goes H Marco Visser van VisserToys helpt van een afstandje een klant in zijn smalle winkel waar nu maximaal twee personen tegelijk naar binnen mogen. foto johan van DER HEIJDEN -Marco Visser Met zang, dans en muziek herdachten bewoners van de Molukse wijk in Middelburg de zeventigste verjaardag van de RMS, FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34