11 4 30 APRIL 2010 TERUGBLIK Na de dramatisch geëindigde Koninginnedag een jaar eerder in Apeldoorn, zijn op 30 april 2010 alle ogen gericht op Zeeland. Het lukt om met ongekend strenge veiligheidsmaatregelen een ouderwets ontspannen Oran jefeest te vieren. Betrokkenen van toen blikken terug. ,,Weet je, het hele feest ging op het laatste moment bijna niet door." land beter beheersbaar is, maar Koninginnedag trekt ook mensen van buiten aan." Alle agenten krijgen uitleg hoe ze afwijkend gedrag kunnen herkennen. Er worden zelfs safehouses ingericht waar de koningin en haar familie in geval van nood veilig opgevangen kunnen worden. Tevreden ,,Je kunt risico's nooit helemaal uitsluiten, maar de veiligheidseisen zijn voortreffelijk ingevuld", con stateert kamerheer Jack Asselbergs. Bij de konink lijke familie merkt hij ook niets van ongerustheid. „Iedereen is tevreden." Dalebout is dat ook. ,,We hebben een balans ge vonden tussen maximale veiligheidsmaatregelen en een leuk, aangenaam feest." Het aantal slapeloze nachten van burgemeester Koos Schouwenaar van Middelburg - die een week later met de Giro d'Italia nog een mega-evenement in zijn stad mag verwelkomen - wordt ook minder. ,,Alles is uitgebreid besproken, dat geeft vertrou wen." Maar dan gebeurt waar niemand rekening mee J** De hofdames, de adjudant en de Zeeuwse kamerheer van koningin Beatrix rijden in de nazomer van 2009 naar Middelburg. In de Abdij spreken ze met commissaris van de koningin Karla Peijs. Het moet nog geheim blij ven, maar Hare Majesteit wil Koninginnedag voortzetten op de traditionele wijze en Zeeland is aan de beurt. ,,Tjongejonge", denkt kamerheer Jack Assel bergs. ,,De voorbereiding zal door de aanslag op Koninginnedag in Apeldoorn van vorig jaar een stuk ingewikkelder zijn." Maar hij ziet ook kan sen. ,,Zeeuwen zijn kalm, nuchter én Oranjege zind. Dit is misschien wel de ideale provincie voor deze lakmoesproef." Eind oktober komt het nieuws naar buiten. Natuurlijk staat provinciehoofdstad Middelburg op het programma. Burgemeester Siebe Kramer van Kapelle krijgt de vraag om Wemeldinge er bij te betrekken. Geen rare gedachte, vindt hij. ,,Als er één dorp in Zeeland is dat om de vijf jaar, en dus ook in 2010, massaal uitpakt om die dag te vieren, dan is het Wemeldinge." Jan Dalebout schiet in die eerste maanden van 2010 's nachts regelmatig wakker. Op het nacht kastje van de algemeen commandant van de po litie in Zeeland liggen pen en papier klaar om ideeën te noteren over hoe de beveiliging nog be ter kan. ,,Ik sta ermee op en ga ermee naar bed. Want heel Nederland kijkt mee." De lat ligt ongelooflijk hoog, merkt ook Karel van de Beek, die door de gemeente Middelburg maandenlang wordt vrijgemaakt om het feest mee Dit is wat we nodig hebben. Nu kan het volksfeest ontstaan zoals het moet zijn voor te bereiden. ,,Er mag helemaal niets fout gaan. We screenen heel veel mensen. Bewoners, bezoe kers, mensen die aan de activiteiten meedoen, journalisten." En niet voor niets: er wordt ook in gegrepen, zal later blijken. In Apeldoorn was een voertuig als wapen ge bruikt. Daarom worden nu zandzakken en beton nen blokkades gezet op de toegangswegen. Overal komen camera's. Ook het luchtruim wordt afge sloten en bewaakt. Je komt Wemeldinge en Mid delburg zomaar niet in. ,,Dit is een landelijk evenement", benadrukt Da lebout. ,,Je kunt wel denken dat het rustige Zee- J maandag 27 april 2020 Zeeland geeft het volk niet. De regen in Wemeldinge deert de Oranjes Maurits Sep Middelburg - Koos Schouwenaar, in 2010 burgemeester van Middelburg Koningin Beatrix be dankt het publiek na afloop van Koningin nedag in Middelburg. Ze staat samen met burgemeester Koos Schouwenaar op het bordes, dat is versierd door Frans Schrik. foto ROBIN UTRECHT ANP FOTO ED OUDENAARDEN ANP Politiecommandant Jan Dalebout. Koningin Beatrix met burgemeester Siebe Kramer en kinderburgemeester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32