Op zoek naar evenwicht Zeeuwse brug in Bergs natuurgebied f112 CORONAVIRUS Onduidelijkheid troef over grensverkeer Mensen raden 2 Vandaag geen optochten met versierde fietsen, vrijmarkten en wervelende muziekoptredens. Koningsdag 2020 is omgedoopt tot 'Woningsdag'. Toch zitten oranjeverenigingen en andere liefhebbers van het feest niet stil en maakt iedereen er het beste van. Commentaar De zon lokte veel mensen naar buiten in het afgelopen weekeinde. Binnensteden toonden een drukker straat beeld dan in weken het geval was geweest en de open bare ruimte werd veelvuldig gebruikt door mensen die een om metje wilden maken of in de buitenlucht wilden sporten. Di verse gemeenten zagen zich gisteren genoodzaakt een drin gende oproep aan hun burgers te doen vooral thuis te blijven. Tegelijkertijd werd in Zeeland zichtbaar dat de teugels langzamerhand een klein beetje worden gevierd. De eigenaren van strandkotjes grepen de kans om de huisjes op te bouwen met beide handen aan. Uit alles blijkt dat burgers en bedrijven snakken naar iets meer bewegingsvrijheid, en dat ze de ruimte nemen zodra die er is. Dat mensen toch weer in vrij groten getale de binnenste den opzoeken is verontrustend, want het zoveel mogelijk af stand houden van elkaar blijft voorlopig nog hard nodig, willen we een nieuwe coronagolf voorkomen. Tegelijkertijd signaleerden de autoriteiten dat de meeste mensen die de straat op gingen, de gewenste 1,5 meter af stand goed in acht namen. Ook aan de rijen wachtende men sen voor winkels in de binnensteden was te zien dat velen ver antwoord proberen om te gaan met de bewegingsvrijheid. Het is duidelijk dat we op zoek zijn naar een nieuw evenwicht. Het is te hopen dat we daarbij voldoende discipline kunnen opbren gen om strengere maatregelen overbodig te maken. Dat mensen toch weer in vrij groten getale de binnensteden opzoeken is verontrustend Het recreatiegebied ten oosten van Bergen op Zoom is eind jaren zestig aangelegd. Decennialang zochten Bergenaren vertier in de zwemvij ver en kanovijver, maar de laatste jaren ging het gebied steeds meer achteruit. Met geld dat de provincie Noord-Brabant heeft opgestreken met de verkoop van Essent, is de omgeving opgeknapt. Om het wa ter schoner te maken, zijn de vijvers uitgediept, groter gemaakt en met elkaar verbonden. ALMANAK Daarmee verdwenen wel be staande paden naar het achtergele gen wandelgebied. Aan het Zeeuws-Brabantse architectenbu reau RO&AD de eer een voetgan gersbrug te ontwerpen die deze verbinding herstelt. ,,Het is een soort driepoot, in het midden is ook een uitkijkpunt gemaakt", ver telt mede-eigenaar Ad Kil. Dit biedt zicht op het eilandje voor brasserie De Berk. ,,De brug is bijna klaar en gaat over een week of vier open." Meerpalen Van Hese Infra uit Middelburg heeft de uitvoering voor z'n reke ning genomen. Kil: ,,De meerpalen komen deels uit het remmingswerk van de veerhaven in Vlissingen. Het wandeldek van de brug is gemaakt van draglineschotten, die gebruikt worden als rijplaten in de weg- en waterbouw." Ze hebben een flinke autorit te gaan, moeder en dochter. Dus ze besluiten de tijd te doden met een spelletje mensen raden. Ghandi, Adrien Brody en Hil lary Clinton worden afgewis seld met persoonlijke bekenden. Sommige oplossingen hebben een hint nodig, andere zijn in een zucht gevonden. Het onder werp van dochterlief spant de kroon. Eén vraag is genoeg: ,,Is-ie beroemd?" ,,Dat denkt hij maar dat is-ie niet", verklaart de tiener. Moeder schiet keihard in de lach. ,,Je vader!" Politie is coulant voor hardrijdende coronaverplegers Fietser (79) gewond bij aanrijding VLISSINGEN College is zuinig met toiletten De Vlissingse burgemeester Bas van den Tillaar is blij met het initia tief van muziekverenigingen om bij verzorgingstehuizen een klein concert te geven. ,,Het zijn dit soort gebaren die zorgen voor een groot gevoel van saamhorigheid. Ik vier deze dag vandaag thuis met mijn gezin, maar wel in verbondenheid met iedereen die zich inzet voor de samenleving in Vlissingen." Koudekerke, al jaren een brui send oord op Koningsdag, laat het feest vandaag zeker niet geruisloos voorbij gaan. Wilma de Groot, be stuurslid van de lokale oranjever eniging, geeft toe dat ze 'baalt als een stekker'. ,,Het is ontzettend jammer, maar dit treft werkelijk ie dereen en ik heb uiteraard begrip voor de maatregelen", relativeert ze. ,,Normaal gesproken zou het feest hier op het dorp gisteren al af getrapt worden met de Nacht van Kou. En op Koningsdag zelf zijn er natuurlijk de activiteiten op het Dorpsplein. Alles bij elkaar gaat de gezelligheid meestal tot in de kleine uurtjes door en is het twee dagen feest op Koudekerke." Versierde koets Nu er van een volle feesttent en mensenmassa's onmogelijk sprake kan zijn, komen er wel andere ini- tiatieven tot bloei. ,,Na het klokge lui om 09.45 uur, dat op dit tijdstip in heel Nederland te horen is, nut tigen we met het bestuur van de oranjevereniging op het Dorps plein, uiteraard op gepaste afstand van elkaar, een glaasje oranjebit ter", vertelt De Groot. ,,Daarna ver trekt een prachtige koets met aan boord niemand minder dan 'Wil- lem-Alexander', 'Maxima' en 'Be atrix' om de versierde huizen te be oordelen. We hebben alle dorpsbe woners opgeroepen om hun wo ningen zo mooi en origineel moge lijk te versieren. Op deze manier proberen we er toch een bij zondere en enigszins feestelijke dag van te maken waar iedereen van geniet." Drive-in show Ook muzikant en theatermaker Tijl Damen uit Breskens laat zich niet uit het veld slaan door het corona virus en de bijbehorende maatre gelen. Hij toert vandaag door Zeeuws-Vlaanderen met een heuse drive-in show. Kinderen kunnen zo vanuit hun voortuin een theatervoorstelling bele ven. ,,Mijn agenda voor de ko mende tijd werd in maart in één keer schoongeveegd, dus ik ben ge lijk gaan broeden op alternatieven. Mijn bus, die ik normaal gebruik voor het transport van mijn spul len naar het theater, heb ik omge bouwd tot een mini-theater dat Het blijft onduidelijk hoe het zit met het grensverkeer met België, wat met name voor winkeliers in Zeeuws-Vlaamse grensplaatsen als Hulst en Sluis veel onzekerheid met zich meebrengt. Ten vroegste vanaf 8 juni mogen Belgen weer meerdaagse reizen maken in binnen- én buitenland. Al eerder, vanaf 18 mei, zijn toeris tische daguitstapjes enkel in België toegestaan. Alle winkels mogen 11 mei open. Belgische premier Sophie Wil- mès maakte deze maatregelen vrij dagavond laat bekend op een pers- conferentie in Brussel. Ze zweeg over het grensverkeer. Een mede werker van het Belgisch coronacri siscentrum kon zaterdag ook geen helderheid verschaffen. Schoolverkeer Niet-essentiële verplaatsingen in België en naar het buitenland blij ven vooralsnog verboden, aldus de medewerker. Een uitzondering geldt voor woon-werkverkeer door grensarbeiders. En die komt er naar alle waarschijnlijkheid ook voor grensoverschrijdend schoolverkeer, als scholen in België vanaf 18 mei mondjesmaat opengaan. Honder den kinderen uit Zeeuws-Vlaande ren volgen onderwijs in België. maandag 27 april 2020 II Zeeuwen kunnen straks met ge paste trots een uitstapje maken naar het vernieuwde natuurge bied de Bergsche Heide. Dé blik vanger van het recreatiegebied is door provinciegenoten ge maakt en rust bovendien op palen uit de Vlissingse haven. Joeri Wisse Bergen op Zoom Tip? redactie@pzc.nl OOSTBURG Ondanks een toch flinke snelheidsovertreding kneep de politie bij Oost burg vorige week een oogje toe. Twee mede werkers van de afdeling van het ziekenhuis in Oostburg waar corona patiënten verpleegd wor den, reden 's avonds laat naar huis. De politie hield hen staande omdat ze 100 kilometer per uur reden waar maximaal 80 mag. Zodra de agent hoorde waar het duo van daan kwam en welk werk het deed, kreeg het di rect de papieren terug met het verzoek vooral door te rijden. RILLAND Een 79-jarige fietser uit Hoogerheide is zaterdag middag gewond geraakt bij een aanrijding in Ril land. Het ongeluk vond plaats rond 15.00 uur op de Oude Rijksweg in Rilland. De man stak plotseling de weg over, waardoor een 32-jarige automobi list uit Krabbendijke hem niet meer kon ontwijken en aanreed. De fietser kwam ten val en raakte hierbij gewond. De man is meegenomen door een ambulance en naar een ziekenhuis gebracht. De openbare toiletten in Vlissingen gaan niet vaker open zo lang het coronavirus rondwaart. Bezoekers van de stad moeten zelf nadenken voor welke gelegenhe den ze naar Vlissingen komen, zeker zo lang de lockdown voor horeca gelegenheden van kracht blijft. B en W ad viseren bezoekers van verder weg de boule vards een paar weken links te laten liggen. ,,Het kabinet heeft ie dereen opgeroepen om zoveel mogelijk thuis te blijven", laat het college via een woordvoerster weten. Anders en Marina Meijers Vlissingen Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30