Gezin zwemcoach Jacco Verhaeren heeft nu prioriteit Rossi twijfelt: stoppen óf door 21 beseft dat dat er voorlopig nog niet in zit sen naar voren. Vond ik jammer. Aan die vijftigplussers heb ik ge dacht de laatste weken, want ze zullen het niet makkelijk hebben. Ik ben iemand die altijd denkt in mogelijkheden en kansen. Maar ik snap best dat in deze onwerkelijke tijd mensen af en toe somber zijn.'' Positief Dat kinderen binnenkort weer naar school mogen, is mooi, zegt De Wolf. ,,Want je zult maar op een klein flatje zitten met kinde ren die geen kant op kunnen. Dan is het wel erg makkelijk dat een assistent-trainer van Feyenoord komt vertellen dat je in kansen moet blijven denken. Zo werkt het ook niet, maar ik blijf positief inge steld. ,,Dat we nu zo op elkaar letten, vind ik mooi. Dat mensen bewust een maaltijd halen bij een restau ranteigenaar die moet knokken om te overleven, misschien iets kleins, maar toch prachtig. Maar niet ie dereen kan dat, dat snap ik. Er zijn mensen die hun bedrijf in een maand zien omvallen. Mensen die naasten en geliefden verliezen en geen afscheid kunnen nemen. Dat is ook waarom je zo moet balance ren met je woorden in deze tijd. Feyenoord verlengde vorige maand mijn contract en daar was ik heel erg blij mee. Maar is het ge past om dat te tonen als anderen ellende meemaken? Ik vond dat moeilijk. Die contractverlenging maakte me blij. Maar in deze crisis sta je niet met een glas champagne om bekend te maken dat je blijft. Toch moet het ergens weer nor maal worden straks. Dat we ook blij kunnen worden van kleine dingen en dat ook durven te zeg gen. In oktober zou ik trouwen met Inge. Dat stellen we uit. Dat huwelijk komt er, maar wel in een tijd dat je weer blij mag zijn met voor jou belangrijke dingen. ,,Mijn dochter, de dochter van mijn vriendin en mijn schoon dochter werken alle drie in de zorg. Ik hoor wat ze meemaken. Ik ben trots, maar ook angstig. Ze zit ten in de frontlinie, je hoopt dat ze niets oplopen. Ik ben toch al een aparte op dat gebied. Mijn vader is slechts 58 jaar geworden en dat ge tal zit al zo lang in mijn hoofd. Ik zit niet te trillen op de bank, maar het doet wel iets. In december hoop ik dezelfde leeftijd te berei ken. Eerlijk: op die dag drink ik een extra glaasje.'' Hij vertelt over zijn vader, die kei hard werkte en rookte als een ketter. ,,Zelf heb ik één keer een haaltje ge nomen: ik stikte bijna. Ik heb daarna nooit meer een sigaret aan geraakt. Toen mijn vader overleed, speelde ik voor Helmond Sport. Ik ben meteen gestopt. Mijn vader belde na elke wedstrijd. Ik kon het zonder hem niet meer opbrengen.'' ,,Dat is nu anders, ik mis het zo om met die gasten op het veld te staan. Nog even volhouden, denk ik dan. Als alles goed is, spelen we vanaf 1 september weer wedstrij den. Ik denk echt dat we langzaam weer licht aan het einde van de tunnel zien. En dat werd ook tijd.'' URBINO De Italiaanse coureur Valentino Rossi (41) zit vol twij fels over het voortzetten van zijn imposante carrière. De negenvou dig wereldkampioen wil het liefst nog tot eind 2021 doorgaan, maar hij weet niet of hij nog meekan met de besten in de koningsklasse Mo- toGP. Door de uitbraak van het co ronavirus heeft hij nog geen meter op de Yamaha kunnen rijden. Alle races in de MotoGP-klasse zijn ze ker tot eind juni geschrapt. ,,Het was voor mij erg belangrijk om tijdens de eerste races van dit jaar uit te zoeken waar ik zou staan ten opzichte van de concurrentie'', vertelde de meervoudig kampioen in een interview op YouTube. ,,Vooral omdat ik de tweede helft van het vorige seizoen vaak te langzaam was. Nu heb ik nog geen race gereden dit seizoen en moet ik eigenlijk al be slissen wat ik ga doen in de toekomst. Dat is lastig", aldus Rossi (foto). De Italiaanse motorcoureur hoopt dat er in de tweede helft van het jaar nog wel races kunnen wor den afgewerkt, maar hij vreest het ergste. ,,Misschien wordt er in 2020 wel helemaal niet meer gereden. In dat geval is dit niet het moment al te stoppen en is het beter nog een jaar door te gaan. Ideaal is het niet, maar ik heb nog genoeg motivatie'', aldus Rossi, de winnaar van liefst 115 grands prix. Vaststaat inmiddels wel dat Rossi aan het einde van dit seizoen zijn plek in het fabrieksteam van Yamaha afstaat aan het Franse talent Fabio Quar- tararo. Als de Italiaanse rou tinier dus al kiest voor nog een jaar erbij, dan moet hij plaatsnemen op de motor van het privéteam SIC Racing. The Doctor reed in zijn lange car rière al meer dan vierhonderd grands prix. Hij won zijn eerste in 1996, zijn honderdste zege vierde hij in 2009 tijdens de TT van Assen. Of er dit jaar nog een Nederlandse Grand Prix komt, is op dit moment nog onduidelijk. Dat kan zeker niet voor 1 september. Alle openbare zwembaden in Australië zijn sinds eind maart gesloten. Maar in zijn woonplaats Gold Coast aan de oostkust is het water nooit ver weg voor Jacco Verhaeren. De 51-jarige hoofd coach van Swimming Australia neemt regelmatig een duik in de oceaan. Ondanks de lockdown is het strand geen verboden terrein. ,,We hebben in het oosten nog geluk. Op veel plekken zitten haaien. Hier ook wel eens, maar door haaiennetten hebben wij er weinig last van.'' Waar Verhaeren normaal meerdere keren per week in het vliegtuig stapt voor overleg, is de Brabander nu gebonden aan zijn huis in Australië. ,,We mogen naar buiten, maar bijna alle win kelcentra en restaurants zijn dicht. En je moet in principe in je woonplaats blijven.'' Planning En dus is Verhaeren zo ongeveer de gehele dag aan het (video)bel- len. ,,We zijn bezig met de plan ning voor het nieuwe seizoen, zoals het bepalen van de selectie wedstrijden voor de Spelen. Momenteel trainen de meeste zwemmers een paar keer per week in de oceaan of in privé- zwembaden en verder doen ze thuis aan krachttraining, hardlo pen, fietsen en mentale training. Ik verwacht dat binnen enkele weken vrijwel alle zwembaden in het land weer open zijn voor professionele zwemmers, met goede richtlijnen. In Adelaide ging afgelopen week het top- sportbad, waar olympisch kam pioen Kyle Chalmers traint, als eerste open." Verhaeren prijst de daadkracht van de Australische regering na dat de ernst van het coronavirus duidelijk was. „De regering heeft ontzettend snel gehandeld. Toen het in Italië uit de hand liep, is hier meteen alles op slot ge gaan. Volgens officiële cij fers zijn er op dit mo ment slechts tachtig Australiërs overle den aan corona. Ook de geogra fie en grootte van het land zijn ontegen zeggelijk een voordeel in deze strijd." Het is 6,5 jaar geleden dat Verhaeren in Down Under neer streek als hoofdcoach. Hij geeft leiding aan twintig professionele coaches. Hij is ervoor verant woordelijk dat alle randvoor waarden kloppen, zodat de zwemmers op het juiste mo ment pieken: op de Spelen. De vroegere succescoach van Pieter van den Hoogenband, Inge de Bruijn en Ranomi Kromowid- jojo heeft altijd verkondigd dat zijn werk in Australië is gericht op 'Tokio 2020'. De Olympische Spelen van Rio in 2016 waren een mooi voorproefje - met drie gouden plakken en tien in totaal - maar op de Spelen van Tokio zou de hand van Verhaeren echt zichtbaar moeten zijn. Aanpassen Door het verplaatsen van de Spelen naar 2021 is het niet zeker of Verhaeren er straks in Tokio bij is. Zijn vrouw Janneke en twee zoons van 14 en 16 jaar keren in de zomer terug naar Nederland. ,,De jongens gaan na de zomervakantie naar school in Eindhoven. Het was geen optie om alles een jaar uit te stellen. Mijn zoons hebben tijd nodig om zich aan te passen aan het Nederlandse onderwijs en aan de taal.'' Verhaeren zegt niet te weten wat de nieuwe situatie voor hem betekent. ,,Het is mooi dat ze mijn contract willen verlengen tot en met Tokio 2021. Maar ik wil niet een jaar weg zijn van mijn familie. Hopelijk komen we tot een oplossing, waarbij ik komend jaar het merendeel van de tijd in Australië ben en enkele weken in Nederland verblijf. Er moet wel een model overblijven, waarbij ik mijn werk goed kan doen. Er zijn tijden dat je kiest voor je carrière en er zijn tijden dat je kiest voor je gezin. Dat kan in een goede balans, maar vooral dat laatste is nu het geval.'' maandag 27 april 2020 van de tunnel' Begin deze maand: in coronatijd brengt De Wolf bloemen langs in Woerden, namens ouderenbond ANBO. foto rianne den balvert Zijn pijlen zijn al zes jaar ge richt op de Olympische Spelen van Tokio. Maar doordat die zijn uitgesteld, is het onzeker of Jacco Verhaeren in 2021 wel erbij is als hoofdcoach van zwemnatie Australië. Natasja Weber Eindhoven/Gold Coast Jacco Verhaeren FOTO DCI MEDIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21