CORONAVIRUS yjm Hulp in de huishouding nu in de problemen naar de klant toe om auto's te verkopen x \2S$. ECONOMIE 17 Koops wil daar graag afspraken over maken. Maar er speelt nog meer. ,,De regels zijn niet eenduidig en de handhaving verschilt ook nog eens per regio, of zelfs per gemeente.'' En dat kan vervelend uitpakken. Een uitzender isoleert bijvoorbeeld zit plaatsen met plastic schotten en kan zo vier of vijf mensen in een busje vervoeren. ,,De ene veilig heidsregio vindt dat geen pro- bleem, maar elders krijgt de uitzen der een boete. Of de ene gemeente bekeurt inzittenden en de chauf feur en de andere gemeente beboet het uitzendbureau. Wij willen een duidige regels en eenduidige hand having.'' Verder wil de ABU een tegemoet koming van het rijk voor de extra transportkosten. ,,Die kosten zijn nu drie tot vier keer zo hoog als normaal'', rekent Koops voor. En dat is niet het enige, zegt Van Gool. ,,Arbeidsmigranten sliepen soms met twee op een kamer. Dat is in deze tijden niet handig. Dus maken we extra huisvestingskosten. Ook de ziektekosten lopen op, omdat mensen zich vaker ziek melden. Vroeger werkte je door met een hoestje, nu moet je verplicht thuis blijven.'' Heel veel van deze mensen hebben geen verblijfstatus, waardoor ze volgens de bond niet kunnen terugvallen op de sociale zekerheid en in sommige gevallen zelfs op straat terechtkomen. Door de virusuitbraak wer ken veel Nederlanders vanuit huis. Vanwege het besmet tingsgevaar willen ze nie mand over de vloer hebben, ook de huishoudelijke hulp niet. Voor veel huishoudelijk werkers zouden de inkom sten helemaal zijn weggeval len. Vooral de vele duizenden huishoudelijk werkers zon der geldige papieren hebben nu acuut hulp nodig, bena drukt FNV. Dit zijn de zoge noemde migrant domestic workers uit landen als Indo nesië en de Filipijnen. „Corona geeft ons concept een be tere kapstok', zegt general manager Jeroen Veldman van Bynco. ,,Ook wij verkopen meer auto's dan voor heen, omdat het past bij wat men sen nu willen: snel en transparant een betrouwbare auto vinden zon der te veel fysiek contact of de noodzaak drukke plekken te bezoe ken. De autobranche dacht dat het nooit wat zou worden met een di gitaal autobedrijf. maar nu zien ze ineens dat het goed werkt. Toch is de markt slecht; mensen die niet direct een auto nodig hebben, zijn duidelijk met andere dingen bezig. In heel 2019 hadden we zo'n vijf honderd bestellingen, dit jaar ver wachten we tussen de twee- en drieduizend bestellingen. Zonder corona was dat meer geweest.'' Rico van der Vies van het overkoe pelende Automotive Mediaventi- ons, dat naast Autotrack ook Gaspe- daal.nl en Autowereld.nl beheert. ,,Dan loont het dus om naar die mensen toe te gaan. Ongeveer 10 procent van onze klanten kiest al voor een proefrit aan huis en dat zijn vaak heel serieuze kopers. Veelal zijn het mensen die vanwege de huidige situatie snel een auto nodig hebben, bijvoorbeeld omdat ze nu liever niet met het openbaar vervoer gaan. Desondanks ver wacht ik dat deze service een blij vertje is." Bij Auto.nl en Bynco (Buy Your New Car Online) doe je als autoko per al een jaar of drie alles online, van het rondneuzen tot de betaling. ,,Behalve de overhandiging, want we leveren de auto netjes af voor de deur. Op gepaste afstand uiteraard'', legt Martijn Bovee van Auto.nl uit. ,,Wij zijn eigenlijk geen autobe drijf, maar een webshop die toeval lig in auto's doet. Wij geloven dat i Autobedrijven verwachten een omzetverlies van 50 procent dit de toekomst is. Nederland loopt op dit vlak achter op Groot-Brittan- nië en de VS, maar voor ons was april de beste maand tot nu toe. We gaan onze eerder opgestelde prog noses voor dit jaar niet halen door dat de hele markt tegenzit, maar relatief gezien doen we het goed.'' maandag 27 april 2020 Voor het vervoer van en naar het werk, zoals hier in de asperge- velden, worden arbeids migranten per busje vervoerd. En dat is pro blematisch door de coronamaatregelen. FOTO ROB ENGELAAR UTRECHT Naar schatting tienduizenden huishoudelijk werkers in Nederland heb ben door de coronacrisis hun bron van inkomsten ver loren. Dat zegt vakbond FNV, die het kabinet per brief heeft opgeroepen een regeling te treffen voor deze groep. Veel mensen zeggen nu hun hulp af. foto anp Wanneer je digitaal een auto koopt, is er alleen bij de oplevering - die aan huis plaatsvindt - fysiek contact. foto bynco

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17