Geruzie 50Plus kost voorzitter Dales de kop NIEUWS 15 Herinnering op canvas Wat is er aan de hand met Kim Jong-un? Is hij ziek? Heeft hij corona? Of is hij dood? Niemand weet het, maar de Noord-Koreaanse dictator is al twee weken niet in het openbaar gezien. En dat ongewone feit leidt tot tal van speculaties. Eigenlijk weten we maar twee dingen zeker: Kim Jong-un is 11 april voor het laatst gezien, tij dens een zitting van het Polit buro, de leiding van de Arbeiders partij, die werd uitgezonden op de staatstelevisie. En, twee, hij was opvallend afwezig op de ge boortedag van zijn opa, Kim Il- sung. Dat was 15 april, en normaal gesproken blijft niemand daar weg, zeker niet de Kim die op dat moment aan de macht is. De rest is voer voor speculaties, roddel en achterklap. En daaraan is geen gebrek. Kim Jong-un is na melijk niet zomaar een lokale dic tator, maar een wispelturige lei der in een roerige regio die ook nog eens kernwapens en langeaf- standsraketten tot zijn beschik king heeft. Iedereen wil graag we ten hoe het met hem gaat. De eerste die dit weekend meldde dat Kim weleens dood zou kun nen zijn, is de Hongkongse tv- zender HKSTV. Het bericht kwam uit 'een zeer betrouwbare' bron, zoals dat dan heet. Het Ja panse tijdschrift Shukan Gendai wist nog veel meer te melden. Kim zou tijdens een bezoek aan het platteland in elkaar zijn ge zakt en naar zijn borst hebben ge grepen. Vervolgens zou een dood nerveuze chirurg veel te lang over de operatie hebben gedaan, waar door de leider nu een kasplantje zou zijn. De Zuid-Koreaanse krant Daily NK, gespecialiseerd in Noord-Korea, meent te weten dat Kim op 12 april aan zijn hart is ge opereerd vanwege 'kettingroken, obesitas en hard werken'. Volgens weer andere berichten is hij 'een beetje ziek', 'in groot gevaar' en/of 'hersendood'. Volgens de Noord-Koreaanse staatsmedia is er niks aan de hand. Die gaan onverdroten door met het verheerlijken van hun Briljante Leider. Ook de Zuid-Ko- reaanse regering waagt zich niet aan speculaties, daarvoor zijn de verhoudingen te broos. Zij houdt het erop dat er 'niks ongewoons' aan de hand is en dat er geen 'offi ciële tekenen' zijn die anders sug gereren. De Amerikaanse presi dent Trump spreekt alle berich ten tegen met de mededeling dat ze 'fout' en 'fake' zijn. Aan de an dere kant liet zijn nationale vei- t Kim zou tijdens een bezoek aan het platteland in elkaar zijn gezakt ligheidsadviseur Robert O'Brien wel weten dat Het Witte Huis de situatie in de gaten houdt. Het is overigens heel goed mo gelijk dat er niks aan de hand is. Kim verdween in 2014 ook al eens een maand van de radar. Toen hij weer opdook, liep hij met een stok. Hij bleek te zijn geopereerd aan een cyste bij zijn enkel. Aan de andere kant: zijn vader was in 2008 een paar maanden afwezig. Door een hartaanval. Drie jaar la ter was hij dood. De reden voor alle onrust is de vraag wie Kim opvolgt, mochten alle geruchten toch op waarheid berusten. Hoe stelt die zich op naar het vijandige buitenland? En wat gebeurt er met de kernwa pens en de langeafstandsraketten? Kandidaat Een belangrijke kandidaat is Kim Yo-jong, zijn enige zus. Bekend is dat zij dicht bij hem staat en dat ze haar macht onlangs heeft uit gebreid, schrijft de The New York Times. Een andere naam is die van Kim Pyong-il, een halfbroer van Kims vader, die tijdens diens be wind een paar obscure ambassa- deursposten kreeg toegeschoven om hem uit de buurt te houden. Hij keerde pas onlangs terug naar zijn vaderland. Maar hij is wel fa milie, dus de dynastie zou in stand gehouden worden. Het kan ook zijn dat er een col lectief leiderschap klaarstaat om Kim op te volgen, voornamelijk bestaande uit belangrijke gene raals en geleid door Choe Ryong- hae. Hij is nu de op één na mach tigste man in het land. Of er kan chaos uitbreken, schrijft de The New York Times, doordat een am bitieuze generaal zijn kans schoon ziet voor een staatsgreep. Dat partijvoorzitter Dales zich kan didaat had gesteld voor het Kamer lidmaatschap, schoot bij een aantal partijleden in het verkeerde keelgat. Dales werd verder door Kamerle den en partij-oprichter Jan Nagel weggezet als 'onbeschoft'. Bestuur ders in het land hekelden nog het feit dat de voormalig VVD-politi- cus 50Plus verregaand wilde demo cratiseren. Dales weigerde wekenlang te ver trekken, ondanks dat in meerdere gelederen van de partij het vertrou wen in hem was opgezegd. Hij kon digde zijn afscheid gistermiddag toch - volledig onverwachts - live aan in het televisieprogramma Bui tenhof. Daar zei Dales over zijn be sluit: ,,Een paar jaar geleden kampte ik met een heel zware depressie. Daar ben ik heel goed uitgekomen, vooral dankzij mijn echtgenoot. Toen de vrolijkheid weer terug kwam in het leven, heb ik hem be loofd voortaan altijd het zonnetje in huis te zijn. Daar kwam na mijn aantreden als voorzitter van 50Plus al heel snel de klad in. Vervolgens is het nooit meer leuk geworden.'' Belofte De scheidend voorzitter van 50Plus kon de belofte aan zijn man nog maar op één manier waarmaken: ,,Ik moet hier wegwezen!'' Later op de dag voegde Dales er tegen deze krant aan toe dat hij half april de knoop al heeft doorgehakt. ,,Ik keek uit het raam, en dacht: waarom ga ik hier nog mee door?'' Hij weet nog niet of hij politiek actief blijft. ,,Daar ga ik eens over nadenken.'' Partijleider Henk Krol, kort voor de uitzending op de hoogte gesteld, gaat zich nu beraden op zijn vol gende stappen. Een foto van je kinderen, je huisdieren of een dierbaar moment is de perfecte decoratie voor in huis. Een foto op canvas maakt dit mogelijk en is één van de popuLairste 'fotolijsten'. Het voordeel van een canvas is datje geen lijst nodig hebt, want de foto wordt op een houten raamwerk gespannen. Niet alLeen leuk voor jezelf, maar ook om cadeau te doen! Benieuwd naar andere mogelijkheden voor foto's in huis en tuin? Bekijk dan ons assortiment aan fotoproducten in de webwinkel. Het voordeel I van PZC~M maandag 27 april 2020 Waar is Kim Jong-un? PC Mark van Assen Brussel/Pyongyang Geert Dales stapt op als voorzit ter van 50Plus, samen met de andere twee bestuurders van de ouderenpartij. Het bestuur telt zijn knopen na een hoogoplo pend conflict met opstandige partijleden. Edwin van der Aa Den Haag *Excl. verzendkosten. Bestel nu op pzc.nl/canvasdoek I Kim Jong-un is 11 april voor het laatst in het openbaar gezien Q Hij ontbrak bij de viering van de 108ste verjaardag van zijn opa Kim Il-sung. Q De trein waarmee de Noord-Koreaanse leider reist. staat al ruim een week stil in Wonsan. fotos ap, epa Omdat je het verdient!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15