CORONAVIRUS II II EUWS 11 Hij kreeg corona, moest behandeld worden op de intensive care, net als zijn jongere broer Guus, kreeg daarna een klaplong en miste vervolgens de uitvaart van Guus. Bram Konings (31) en zijn gezin kregen het zwaar voor de kiezen. tien dagen op de ic. Wat voor mij al een trauma is, is voor hem nog een zwart gat. Hij kan zich niets herinne ren van de periode. Ik heb een dag boek bijgehouden, foto's en video's gemaakt en die zijn we nu samen aan het bekijken. Hij zat op een andere planeet. Natuurlijk, als ik hem vertel: 'je zat op het randje', dan gelooft hij me. Maar het is heel veel voor hem.'' Allemaalvragen ,,We zitten met allemaal vragen waar geen antwoorden op zijn te geven. Hoe gaat Bram hier uitkomen? Blijft hij longpatiënt? En zo ja, moet hij dan worden geopereerd? Dit virus is nog zo nieuw, ook de artsen weten nog veel niet. Bram is al helemaal uniek, op de hele wereld is geen ver gelijkbaar geval. Niet bekend in elk geval. Het kan zijn dat ze die slechte staat van zijn longen alleen maar bij toeval ontdekten. Hij kreeg die CT- scan vanwege die klaplong, maar wat als hij die niet had gekregen? Ze ver moeden dat er iets genetisch aan de hand is, omdat het hele gezin is ge raakt. Longartsen werken nu aan een wetenschappelijk artikel over de ca sus, Bram heeft zijn medewerking eraan verleend. ,,We zitten in standje overleven. Ik weet zeker dat de klap nog wel gaat komen, maar opgeven is helemaal geen optie. Bram heeft voor zijn her stel nog een hele weg te gaan, hij is 11 kilogram aan spiermassa kwijt. Hij heeft het geluk dat hij jong is.'' ,,Thuis hebben we drie kinderen, van 15 en 13 jaar en een dochtertje van 6 maanden. Die logeerde al die tijd bij een vriendin. Ik ben elke dag na het avondeten naar Nijmegen gepen deld om bij hem te slapen. Dat mocht van het Radboud, dat is echt gewel dig geregeld. ,,Ik ben de enige die naar hem toe kon. Dat is ook moeilijk voor zijn ou ders geweest. Maar ook nu hij naar huis mag, kunnen ze hem nog niet zien. Ook zij hadden corona. Ze zijn Dat we niet bij de uitvaart konden zijn, is onwerkelijk en doet enorm veel pijn herstellend, maar nog niet klachten- vrij. Afgelopen vrijdag was wel heel bijzonder. Ik heb ons dochtertje van 6 maanden naar hem toe gebracht, dat mocht voor het eerst na vier we ken. Hij was zó blij haar te zien, hij had haar zó gemist. En er was nog meer goed nieuws. De nieuwe CT- scan laat zien dat zijn longen erop vooruit zijn gegaan, hij is fysiek beter dan vorige week. Opereren hoeft niet op korte termijn, zijn lichaam lijkt zelf aan het herstellen te zijn.'' Bram Konings uit Beek en Donk mocht gistermorgen weer naar zijn gezin. ,,Hij mag thuis aan sterken'', meldt zijn vriendin Cathelijne van de Kamp. Zij doet het woord na mens haar man, die nog te verzwakt is om een interview te geven. ,,Hij blijft onder controle, want het kan nog altijd zo zijn dat er complicaties optreden. Maar ze weten niet óf het gebeurt en wanneer dat dan zal zijn.'' Hun leven was de afgelopen vier weken 'een grote horrorfilm', zoals Cathelijne het omschrijft. Eind maart was Bram zo ziek geworden, dat hij op de intensive care van het Elkerliek ziekenhuis in Helmond belandde. Daar werd hij in een kunstmatige slaap gehouden, om zo zijn lichaam te laten vechten tegen het coronavi rus. Toen hij ontwaakte en aan de be terende hand was, dachten ze dat hij op 14 april naar huis kon. Het liep anders. ,,Op zondag voelde hij zich niet zo lekker en bleek hij een klap- long te hebben. Een CT-scan ont hulde een beeld dat de artsen nog niet eerder bij coronapatiënten had den gezien. Zijn longen zagen eruit als die van een 80-jarige die vijftig jaar van zijn leven had gerookt.'' Coma De artsen besloten Bram te verplaat sen naar het Radboud Universitair Medisch Centrum in Nijmegen. ,,Het specialisme op het gebied van long problemen is er veel groter.'' De ver huizing kon op geen slechter mo ment komen. Een week ervoor kwam het nieuws dat zijn jongere broer Guus was overleden aan corona. In tegenstelling tot Bram werd Guus niet meer wakker uit zijn coma. De vele vrienden van Guus moes ten het door de strenge maatregelen Zijn longen zagen eruit als die van een 80- jarige die vijftig jaar van zijn leven had gerookt doen met een stil afscheid bij het beeld van de jonge tamboer in Lies hout, waar Guus in zijn kindertijd model voor heeft gestaan. Ook Bram kon niet bij de uitvaart zijn, ook al had hij nog zo hard voor zijn herstel gevochten. In Nijmegen moest hij negen dagen in quarantaine, de cere monie volgde hij samen met Cathe- lijne op de laptop. ,,Dat we er niet bij konden zijn, is onwerkelijk en doet enorm veel pijn. Als gezin moet je sa men rouwen, maar nu waren we van elkaar gescheiden. Wel heeft een goede vriend die ambulancebroeder is hem - nog net voordat hij naar Nij megen ging - een kans gegeven thuis afscheid te nemen. We zijn in de zie kenwagen samen langs het beeld ge reden. ,,Het coronavirus is uit zijn li chaam, maar het voelt voor hem niet als een overwinning. Hij zegt: 'Ik heb gevochten, maar ben mijn broer kwijtgeraakt.' Hij heeft alle energie nodig om te herstellen, maar tegelij kertijd heeft hij meerdere trauma's: dat Guus is overleden, maar ook die maandag 27 april 2020 Door corona miste Bram de uitvaart van zijn broer Bram Konings en Cathelijne van de Kamp met hun kinderen. ,,Zijn li chaam lijkt zelf aan het herstel len te zijn.'' PRIVÉFOTO -Cathelijne van de Kamp Lilian Dominicus Beek en Donk -Cathelijne van de Kamp, vriendin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11