'Ik voelde me bij Pauw een moeder die met thee zat te wachten op mensen met verhalen' het programma me wel veel tijd kostte. Vanaf het moment dat ik opstond moest ik scherp zijn, want ik wilde toch elke dag de beste talkshow maken en de best mogelijke gasten van de dag hebben. Ik stond altijd aan, en dat was vermoeiend. Ik vond na al die jaren ook niet meer dat het programma veel beter werd. Ik wilde gewoon iets an ders.'' „Een beetje flauw gezegd voelde ik me een moeder die elke dag met thee zat te wach ten totdat mensen langskwamen met mooie verhalen. Als journalist, ik spreek voor mezelf, wil je zijn waar de brand is. En als je een aantal keer bij de brand bent ge weest, wil je achter de brand kijken om te zien hoe die is ontstaan. Voorbij het Hilver- sumse grindpad kun je alles beter in per spectief zien. Ik heb met mijn eigen ogen gezien hoe het in Afghanistan was, in Syrië, Haïti, Japan en andere brandhaarden. Dat gaf mij veel munitie, in geestelijke zin, om weer een paar maanden aan die tafel te praten over het rookverbod in de horeca.'' „Er zijn verschillende manieren om af scheid te nemen. Ik vind dat er geen betere presentator is dan Matthijs van Nieuwkerk. Bij zijn kapitaal hoort dat hij met zijn wel luidende taal een meester is in bewonde ring. Vanuit dat gevoel van bewondering hebben ze er een langdurig afscheid van gemaakt. Ik sta daar wat anders in.'' „Als producent was ik betrokken bij Opi, dat aanvankelijk vijf dagen per week werd uitgezonden. Door de crisis werden dat er zeven. Toen ik tegen omroepdirecteur Frans Klein liet vallen dat ik in dat geval wel een avond kon doen, zei hij: prima, maar dan ook meteen aanstaande zondag.'' „Tegen m'n liefje zei ik: 'Goh, ik geloof dat ik er wel zin in heb!' Ze antwoordde: 'Jaha, ik zag al dat er wat was'. Door de afwisse ling met Eva Jinek was ik er op zich aan gewend dat ik drie maanden niet hoefde te presenteren, en toch voelde ik me echt lekker.'' In januari of februari is er geen moment geweest dat ik dacht: goh, ik zou weer graag aan die tafel zitten. Ook televisie as such heb ik echt niet gemist. Maar toen corona zich ontwikkelde tot de pandemie die het nu is, dacht ik: dit is een van de grootste journalistieke verhalen van de eeuw. Waar ben ^k eigenlijk en kan ik wel licht journalistiek iets betekenen? „Nee, want... nee. Omdat ik ook als produ cent bij hun programma's betrokken ben, heb ik bijna het tegenovergestelde: er moet niet de situatie ontstaan dat mijn collega's denken dat ik de beste gasten bewaar voor mijn eigen uitzending op zondag. Natuur lijk is het aangenaam als ik een goeie show heb, maar ik waak voor een competitieve sfeer.'' Pauw lacht. „Zei ze dat? Ik heb het vanuit mijn huis in Curasao niet gevolgd. Ik snap het ook wel. Als presentator kun je niet uitstralen dat je geen idee hebt waarom ze je hebben gevraagd. Eva heeft een stap gemaakt door naar RTL te gaan, waar ze een goed salaris verdient. Voor een deel is dat zo hoog omdat er voor haar een risico aan kleeft. Zij heeft dat genomen en dan moet je dat met enige bravoure brengen.'' „Op 2 maart kwam ik aan in Nederland en ik heb nog wel even overwogen om terug naar de Antillen te gaan, want het was hier verschrikkelijk koud en het regende en ik vond alles deprimerend en rot. Maar toen verspreidde die covid-inktvlek zich zo erg dat ik dacht: nu moet ik toch maar hier blijven. Daarbij is het in Curasao op dit moment dramatisch. Er wonen honderd zeventigduizend mensen en er zijn maar vijftien ic-bedden. Ze hebben het vliegveld gesloten, en misschien blijft dat nog wel een jaar zo.'' Pauw schudt met een kleine glimlach zijn hoofd. „Eerlijk gezegd hoop ik nog wel wat langer programma's te maken, maar het is wel waar: als ik stop met die uitzendingen op zondagavond, gaat het beter met Nederland. Heb je zo een goede uitsmijter?'' Jouw programma bracht elke dag iets teweeg. Waarom wilde je toch iets an ders? Het viel mij op dat jouw afscheid uit eindelijk wat achteloos was, zeker vergeleken met dat van Matthijs van Nieuwkerk bij DWDD. Je kwam natuurlijk ook vrij snel weer terug. Eind vorig jaar stopte jouw dage lijkse programma, maar corona kreeg je amper drie maanden later weer aan tafel. Wat deed dat met je? Had je het gemist? Toen je jouw dagelijkse talkshow deed, wilde je de beste zijn en de beste gasten van die dag hebben. Heb je die geldings drang nu ook ten opzichte van je colle ga's die op andere dagen hetzelfde trucje doen? Over competitie gesproken. Heb je nog contact met Eva Jinek? Toen haar talk show op RTL4 begon was ze zeer strijd lustig. In een interview zei ze over de concurrentie op de NPO: 'Als het moet, gaat de barbecue aan'. Jij presenteert weer een talkshow. Heb je er echt geen spijt van dat je nu niet in Cura$ao in de zon ligt? Het enige lichtpuntje daarvan is dan wel dat jij een jaar voor de Nederlandse televisie bewaard blijft. ZATERDAG 25 APRIL 2020 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 93