Stille stad INHOUD VOORWOORD WOII dreunt nog altijd door in het leven van Maurits de Bruijn Meer dan ooit horen we weer onze klokkenspelers Op weg in Alabama voelen motorrijders zich al snel gelukkig De kleuterjuf bij wie mijn kinderen ooit in de klas zaten, postte een lief filmpje. Vanuit honderden huiskamers en tuinen zongen basis schoolkinderen alleen en toch samen Aan de Amsterdamse grachten. Mijn computerscherm vulde zich met vakjes vol zingende kinder hoofden. De een vrolijk, de ander fanatiek, een volgende bloedserieus. Het ontroerde me dat ik even achter al die dichte deuren mocht kijken. Onwillekeurig zong ik zachtjes mee. Mijn nichtje Ellen speelt al jaren saxofoon. Ze stond ineens op een filmpje op mijn telefoon; een mooie vrouw in een zomerse jurk die mu ziek maakt voor haar huis. Ik zag mensen een klapstoel in hun voortuintje zetten. In amper zes maten toverde Ellen een verlaten pleintje in een zwaar getroffen stukje Nederland om tot een anderhalvemetertheater waar iedereen voor heel even alles leek te vergeten. Er klonk geklap. Met mijn dochter wandel ik dezer dagen graag. Gretig snuiven we de lentegeur op die zoveel aanweziger lijkt nu die niet wordt overstemd door uitlaatgassen. Ik ruik mijn oude dorp in de stille stad. Omdat er amper verkeer is waarvoor we moeten oppassen, kijken we zorgeloos naar de lucht, naar vogels, naar gevels en zien in de ons vertrouwde straten allerlei nieuws waaraan we jaren letterlijk voorbij zijn gegaan. Omdat het zonder auto's, treinen en vliegtuigen zoveel stiller is, waaien er verrassende klanken door onze buurt. Ik hoor kerkklokken waar ik ze nooit vermoedde, carillonmelodieën die verder reiken dan ooit. Verslaggever Ryan Claus sprak voor dit maga zine vier beiaardiers; muzikanten die wel wéten dat er duizenden mensen van hen genieten, maar zelden applaus krijgen. En die wij op onze beurt wel horen maar nooit zien. Laatst legde iemand bloemen onder aan de toren, vertelt er eentje. Dat moet ik ook eens doen. 16 ij fc- ïjsr-s- ^;v,: 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Jeroen Pauw 15 Fijn spul 16 Nog altijd oorlog 20 Beiaardiers 26 Dyanne Beekman 30 Lezen 36 Eten drinken 38 BV De Liefde 39 Reizen 42 Noten kraken 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Ieke Kootstra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Medewerkers Hans Avontuur, Malou van Breevoort, Ryan Claus, Suzanne Eijgenraam, Wilmie Geurtjens, Vivian de Gier, Ronald Giphart, Gijs Groenteman, Karin en Harold Hamersma, Joost Hoving, Pieter Hulst, Jean-Pierre Jans, Marjolein van der Klaauw, Annemarie Kleywegt, Leo van Marrewijk, Rianne van der Molen, Jolanda van der Ploeg, Joost Prinsen, Annemart van Rhee, Egbert Jan Riethof, Peter Sierksma, Studio Ski, Aart Jan Venema Reageren? magazine@dpgmedia.nl nFacebook @admagazine De foto op de voorkant is van Malou van Breevoort. Anniek van den Brand ZATERDAG 25 APRIL 2020 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 83