CORONAVIRUS Miljarden om KLM door coronacrisis te loodsen 7 Nog altijd veel meer doden dan zonder corona, vooral meer vrouwen Doden per week het eerst in weken. Dat is nog geen reden tot juichen, stelt CBS-socio- loog Traag. ,,Het aantal overledenen is nog altijd bijna twee keer hoger dan je zou verwachten.'' In 2020 overleden in de eerste tien weken gemiddeld 759 mensen per week in verpleeg- en verzorgingshuizen. Vorige week overleden daar naar schatting 1500 bewoners. ,,Je ziet dat de sterfte in verpleeg huizen later optreedt. Dat kun je mogelijk verklaren doordat mensen het virus bijvoorbeeld meenamen toen ze terugkwamen van de win tersport en later bij hun ouders op bezoek gingen, waardoor zij ook werden besmet.'' Vermoedelijk zijn opa en oma zelf niet meer gaan skiën. Zuid-Holland In de meeste provincies neemt in week 16 het aantal sterfgevallen in verpleeg- en verzorgingshuizen af, maar in de provincie Zuid-Holland is nog geen sprake van een daling. Traag: ,,De hogere sterfte in Zuid Holland volgde ook na de ontwik keling in Brabant en Limburg, dus mogelijk zie je in verpleeghuizen volgende week ook daar de sterfte verder afnemen.'' De sterfte is vooral hoog onder 65-plussers. ,,Dit zijn statistische cijfers, maar het gaat natuurlijk om heel veel families die hun geliefde kwijt zijn geraakt. Mensen moeten via een tablet afscheid nemen van hun vader of moeder. Het verdriet merk ik ook in mijn eigen omge ving. Familieleden die zorgden voor hun zieke vader, moesten na zijn overlijden in quarantaine. Al leen de buurvrouw kon de uitvaart bijwonen. Als je op je 65ste normaal nog twintig jaar te leven hebt, ben je toch veel te vroeg heengegaan.'' Voor het eerst sinds de corona-uitbraak is de sterfte gedaald, óók in verpleeghuizen. Deze week waren er zo'n 1200 doden meer dan normaal, de twee weken daarvoor waren dat er 2000 extra. De sterfte is volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 'nog steeds duidelijk hoger dan ver wacht'. In de week van 13 april tot en met 19 april 2020 (week 16) zijn 4313 sterfgevallen gemeld, blijkt uit de jongste CBS-cijfers. Dat is min der dan in week 15 toen 4937 men sen overleden. De piek lag een week eerder: in de week van 30 maart tot en met 5 april (week 14) waren er 5068 sterfgevallen te betreuren. De cijfers willen niet zeggen dat het coronagevaar is geweken, meent CBS-socioloog Tanja Traag. ,,Als ik beluister wat premier Mark Rutte en RIVM-directeur Jaap van Dissel zeggen, dan is dat: als we ons aan de maatregelen houden, hopen we dat er geen tweede piek komt. De tijd zal het leren.'' Traag benadrukt dat de sterfte nog altijd veel hoger is dan 'nor maal'. ,,De sterfte in week 16 valt bijna 40 procent hoger uit dan in de eerste tien weken van 2020. Nor maal zou je in deze periode een daling van de wekelijkse sterfte zien, omdat de winter voorbij is.'' De temperatuur speelt bij sterfte een belangrijke rol. ,,Bij een tempe ratuur rond 16 graden - wat het nu ongeveer is - heb je normaal juist de laagste sterfte van het jaar.'' De afgelopen drie jaren overleden on geveer 2850 mensen in de zestiende week van het jaar. Verpleeghuizen Eerder was de sterfte onder man nen hoger dan onder vrouwen. ,,Maar vanaf week 14 werden de verschillen kleiner'', ziet de socio loog. ,,De afgelopen weken zijn op vallend veel oma's heengegaan.'' Dit komt vrijwel zeker doordat in verpleeg- en verzorgingshuizen veel meer vrouwen wonen. Traag: ,,Mannen zijn bij epidemieën vaak kwetsbaarder. Maar omdat het aan deel van de sterfgevallen in ver pleeg- en verzorgingshuizen zo hoog ligt, is het relatieve risico voor vrouwen groter geworden: 71 pro cent van de bewoners is vrouw.'' De sterftecijfers van het CBS val len nog altijd flink hoger uit dan de dodentallen die het RIVM meldt. In week 16 bleef het RIVM-cijfer steken op 794. Dat grote verschil wordt veroorzaakt door het gebrek aan tests. Het RIVM meldt alleen de mensen die positief getest zijn. De oversterfte in verpleeg- en ver zorgingshuizen nam wel af, voor Frankrijk schiet tegelijkertijd Air France en moederbedrijf Air France-KLM te hulp, zodat het concern in totaal op 9 tot 11 miljard euro kan rekenen van zijn twee belangrijkste aandeelhouders. Mi nister Wopke Hoekstra (Finan ciën) en zijn collega Cora van Nieuwenhuizen (Infrastructuur en Waterstaat) maakten het plan voor het reddingspakket gister avond bekend. Air France-KLM heeft het, zoals alle luchtvaartmaatschappijen, door de coronacrisis ongekend zwaar. Het bedrijf klopte daarom bij Nederland en Frankrijk aan voor noodsteun. De twee landen hebben elk een belang van onge veer 14 procent in de vliegmaat schappij. Het is nog onduidelijk hoe hoog het precieze bedrag wordt dat Ne derland voor KLM uittrekt en welke vorm de steun exact krijgt. Mogelijk is een deel van het geld rechtstreekse staatssteun en geeft het Rijk daarnaast garanties af waarmee de luchtvaartmaat schappij leningen kan afsluiten. De bewindspersonen vrezen een domino-effect voor de Neder landse werkgelegenheid als KLM zou omvallen. zaterdag 25 april 2020 1 10 20 weeknummer 2017 —2018 2019 m 2020 24042020 BRON CBS doden 5000 4000 3000 2000 Na weken pieken, dalen de sterftecijfers voorzichtig Marcia Nieuwenhuis Den Haag Meer mensen houden goed stand in verpleeghuizen. foto anp DEN HAAG Het kabinet is van plan 2 tot 4 miljard euro uit te trekken om KLM door de coro nacrisis te helpen. Nieuwendijk 89 Axëlf^we^^HsiaméFêB' +31 (0)115-562010, pot.nl Ook op zondag van 12.00 - 17.00 uur Open van ma. t/m za. van 10.00 - 17.00 Op koningsdag gesloten Berden interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7