Help je tuin een handje als het een tijd niet regent «ft 1 Zonnig, een zomers briesje en amper een drup regen. Heerlijk weer om buiten te vertoeven, maar voor je planten is het minder goed nieuws. Zes tuintips in tijden van droogte. Si Geraniums zijn echte zonaanbidders en hebben een ongekende groei en bloeikracht 27 Installeer druppelbuizen Als deze lente een voorbode is voor de zomer, mogen we een héél droog tuinseizoen verwachten. Hoe sneller je actie onderneemt, hoe minder schade je planten ondervinden. Het meest efficiënte en ecologische middel om je tuin overeind te hou den en te zorgen dat je de blaadjes niet verwelken en verbranden door de hoge uv-stralen, is een systeem van druppelbuizen installeren: een soort tuinslang met kleine gaatjes die je dicht tegen de planten aan legt. Het water sijpelt geleidelijk in de grond, wat de planten de tijd geeft om het rustig op te nemen. Zo gaat er weinig water verloren. Met druppel buizen bespaar je tot 70 procent giet- water. Leg je zo'n slang onder een laag schors of houtsnippers, dan verdampt het water ook nog minder snel. Druppelslangen (of -buizen) koop je per rol of lopende meter, zet je makkelijk zelf aan elkaar en sluit je aan op de buitenkraan. Je hoeft de kraan geen uren open te zetten. Per uur kan er 2 tot 4 liter water door zo'n gaatje druppelen. Je kunt er ook een eenvoudige com puter op monteren met een tijdscha- kelaar die je planten op vaste tijden water geeft. Heb je een balkon vol planten? Daar bestaat sinds deze lente ook een automatisch mini-irrigatiesysteem voor, met een zonnepaneeltje (Aqua- Bloom), voor wie geen stopcontact heeft. Serveer bloemetjes Met die droogte kun je maar beter haast maken met bloemen plukken. In de tuin vind je nu de allereerste eetbare bloemen. De blauwe sterre tjes van komkommerkruid strooi je over de sla of je maakt er bloemenijs- blokjes van. Madeliefjes zijn eetbaar maar nogal bitter; gebruik ze als versiering in de thee. Of vlecht er een krans mee. Alles aan viooltjes is eet baar. Lekker bij een boterham met kaas of in de yoghurt. Ook in het wild vallen er nu veel bloemen te snoepen. Zuig maar eens aan de kelkjes van dovenetelbloe- men: net honing! Bak een rabarber- taart of maak zelf jam. Een rabarber- stengel snijd je niet af, maar trek je met een draaiende beweging uit de grond. Pluk nooit meer dan de helft ineens, anders put je de plant uit. Komt er een bloemknop in je rabar- berplant? Breek die af, want hij vreet energie. Hij staat wél mooi in een vaas. Verzorg je babyplanten Laat de bloemen en groenten die je buiten zaaide niet uitdrogen. Geef liefst in de voormiddag water, met de tuinslang op de fijnste stand. Pas gezaaid? Leg de eerste week een vliesdoek, juten zakken of een oud laken over je zaaibedje. Strooi 2 tot 3 centimeter grasmaaisel tussen jonge planten sla, rode bietjes... Strooi elke week een laagje bij. Het maaisel droogt systematisch uit en gaat niet rotten of stinken. Eerder gezaaide tomaten, pepers en bloemen moeten nu dringend naar een grotere pot. Lift elk plantje voorzichtig met een vork uit de aarde, duw met je vinger een gaatje in de verse potgrond en plant het tot een centimeter dieper. Besproei lichtjes. Houd de kwetsbare planten de eerste dagen uit de felle zon en ver- TIP huis ze dan naar een minder warme plek met veel licht. Ze moeten stilaan wennen aan de (frissere) buitentem peraturen. Tijd voor een kip Heb je de ruimte? Dan is dit het mo ment om een paar kippen aan te schaffen. Kippen zijn niet alleen fijn gezelschap in de tuin, ze eten tot 50 kilo groen- en tuinafval per jaar en voorzien je van verse eitjes. Als je graag kippen wil laten loslopen in de tuin, neem dan een soort met korte pootjes, zoals chabo's of cochins. Die scharrelen heel oppervlakkig en zor gen amper voor schade of vuil. Ze ruimen insecten, mieren- en slakkeneitjes, larven en rupsen op, evenals de larven van de langpoot mug, die aan de wortels van je gazon knagen. Sluit wel je moestuin af, want sla en spinazie lusten ze ook. Vul de bloembakken Zet je bloembakken vol bloemen die tegen de droogte kunnen. Bedenk dat het ook de komende maanden tropisch heet kan worden. Geraniums zijn gelukkig echte zon- aanbidders. Van de klassieke witte of rode, tot de mooiste zalm- en roze- tinten: keuze zat. Geraniums hebben een ongekende groei- en bloeikracht en kunnen zich met gemak vervier voudigen qua grootte en hoeveel heid bloemen. Andere hittebestendige planten voor je terras zijn vetplanten, laven del, mediterrane kruiden als ore gano, tijm en rozemarijn, het Mexi caans madeliefje (Erigeron karvins- kianus), muurbloemen (Erysimum Bowles's Mauve), en Agapanthus. Plant ze in kwaliteitspotgrond. Houd het gras langer Vergeet ook je gazon niet: ook de graswortels hebben al te lijden onder de droogte. Maai op de hoogste stand, want langer gras kan beter tegen droogte. Strooi nu geen mest stoffen uit. Als het niet regent, kan het gras de voeding niet opnemen en waait een deel gewoon weg. Een laagje compost kan wel. De wormen trekken dat de grond in. Maai om de paaslelies en krokussen heen, ook al zijn ze uitgebloeid. Het loof moet eerst helemaal afsterven. Daar halen de bollen namelijk hun energie uit voor volgend jaar. GO ZATERDAG 25 APRIL 2020 Klaar voor de droogte LAURENCE MACHIELS DRUPPELSLANG Krulwilg planten Wat doe je met die tak krulwilg uit je paasboeket? Plant hem in een pot, geef hem water en houd hem in de schaduw tot de blaadjes beginnen te groeien. Laat de krulwilg op je terras staan. In de tuin wordt het een boom van tien meter die met veel licht en water zal uitlopen. Laurence Machiels met haar kippetjes in de tuin. FOTO'S HLN BLOEMEN SMULLEN l Uit de zon Zet je groene kruiden in pot niet in de volle middagzon. De blaadjes van munt, citroenme lisse en bies look worden anders hard en blijven klein. Namid dagzon vanaf 14.00 uur is ideaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75