Thuis met Thijs (1) Pauze is geen luxe maar een nood: zonder kun je niet presteren 26 De komende vijf weken zoekt schrijver en psycholoog Thijs Launspach met de hulp van wetenschappers antwoorden op prangende vragen in coronatijd. Vandaag aflevering 1 over thuiswerken. We leven momenteel in het grootste thuiswerk experiment aller tijden. In de pre-coronadagen was thuiswerken meer iets voor een dagje in de week, als dat überhaupt al mogelijk was. Nu wordt van ons gevraagd juist zoveel mogelijk thuis te werken. We geven daar massaal gehoor aan. Zo werkt 44 procent van de Nederlanders inmiddels vanuit huis. Het kent grote voordelen: niet meer in de file of overvolle trein, een kleinere ecologische voetafdruk en de mogelijk heid om te werken in je pyjamabroek. Daar staat tegenover dat thuiswerken niet altijd makkelijk is. Het vergt veel van ons aanpassingsvermogen en onze flexibiliteit. Vooral voor wie thuis ook zorgdraagt voor kleine kinderen of wie de gezelligheid van het kantoor erg mist, kan thuiswerken een opgave zijn. Voor alle thuiswerkers-tegen-wil-en- dank interviewde ik in mijn podcast Thuis met Thijs neuropsycholoog en focusexpert Mark Tigchelaar, op zoek naar antwoorden op de neteligste kwesties rond thuiswerken. Tigchelaar: ,,Noodgedwongen thuis werken kan onduidelijkheid creëren: opeens moet je aan de arbeid op de plek waar je normaal gesproken je vrije tijd beleeft. De reguliere rituelen van de werkdag - forenzen naar kantoor, 'goedemorgen juffrouw Jannie' zeggen tegen collega's - ontbreken. Daarom is het belangrijk een nieuw ritueel te be denken om in de werkstand te komen. Spreek met jezelf een harde begintijd af. Trek je werkkleding aan, zet een bepaald nummer op of drink koffie uit dezelfde mok. Dat geeft het signaal aan je hersenen: we gaan aan de slag.'' Thuiswerken is lastig te combineren met de zorg- en onderwijstaken voor kinderen die ook thuiszitten. Mocht je met zijn tweeën thuiswerken, maak dan duidelijke afspraken over wie wanneer aanspreekpunt is. Tigchelaar: ,,Zorg dat er tenminste één moment op de dag is waarop je met je gezin en je collega's afspreekt: nu kunnen jullie alleen bij hoge nood storen. Zo'n 'buut- vrij-moment' duurt misschien maar een uur per dag, maar doet wonderen voor je productiviteit.'' Sta je er alleen voor, accepteer dan dat je minder gedaan krijgt. De behoeftes van je nageslacht zullen helaas altijd urgenter zijn dan die e-mail. Doe wat kan en wees open over wat niet lukt; dat tempert de verwachtingen. Volgens Tigchelaar zijn er vier bron nen van afleiding die ons van ons werk houden. Deze 'concentratie- lekken' spelen ons ook bij het thuis werken parten. ,,Het succes van thuiswerken hangt wat mij betreft af van hoe goed je die vier concentratie- lekken kunt dichten." Deze concen tratielekken zijn: Nu je geen collega's om je heen hebt om mee te lunchen of een wandeling mee te maken, schiet het er makke lijk bij in: het nemen van voldoende pauze. Jammer, want pauze is geen luxe maar een nood: zonder kun je niet presteren. Zet desnoods een wekker als je het type bent dat niet uit zichzelf stopt. Tijdens zo'n pauze is het verstandig om even geen nieuwe prikkels tot je te nemen, legt Tigchelaar uit. ,,Een moment uit het raam staren werkt voor je brein veel beter dan je favoriete website checken.'' Normaliter ben je gewend om na je werkdag van je bureau op te staan en naar huis te reizen. Als je thuiswerkt, is het einde van je werkdag een stuk minder duidelijk gemarkeerd. Dat kan ervoor zorgen dat je na het werken in de werkstand blijft staan. Dit kun je voorkomen door ook weer met een ritueel je dag af te sluiten. Leg je laptop in een la, schenk jezelf iets lekkers in, maak een ommetje of doe een work-out. Mijn persoonlijke favoriet om je hoofd leeg te maken is een braindump: schrijf alle losse eind jes, to do's en gedachten op, zodat je er de volgende dag meteen mee verder kunt gaan. ZATERDAG 25 APRIL 2020 GO Concentratielekken te lijf Hoe zorg je dat je thuis in de 'werkstand' komt? Hoe ga je als thuiswerker om met je opgroeiende kroost? Hoe houd je focus bij het thuiswerken? 1. Te weinig prikkels zorgen ervoor dat je brein zich verveelt. Zorg dat je tijdens een saai Zoomoverleg kunt doodelen (kleine tekeningetjes maken) of jezelf op een andere manier uitdaagt. 2. Te veel interne prikkels houden je van je werk. Schiet je tijdens het wer ken iets te binnen of heb je een idee, schrijf het dan meteen op. Dat zorgt dat je er later op terug kunt komen en je het nu uit je hoofd kunt zetten. 3. Te weinig brandstof maakt dat je minder effectief werkt. Stop op tijd om te eten of te drinken en neem voldoende pauze (zie hiernaast). 4. Te veel externe prikkels. Een nieuwe mail, de pianorepetitie van je buurman of de hond die op schoot springt: je aandacht is in één klap weg. Zorg daarom dat je alleen de belangrijkste notificaties aan hebt staan en een geluidswerende koptelefoon kunt opzetten. Hoeveel pauze mag ik nemen? Hoe zet ik mijn werkhoofd weer uit? Psycholoog en columnist Thijs Launspach schreef in 2018 de best seller Fokking Druk. In mei verschijnt zijn nieuwe boek Werk kan ook uit. Voor de site van deze krant maakt hij de podcast Thuis met Thijs, over hoe de coro namaatregelen ons beïnvloeden. Focusexpert Mark Tigchelaar: ,,Een moment uit het raam staren werkt voor je brein veel beter dan je favoriete website checken.'' FOTO JEAN-PIERRE JANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74