VOOR U GEPROEFD Tompoucen Pandemie of niet, met Koningsdag eten we tompoucen. Welke smaken het best? En ook niet onbelangrijk: hoe voorkom je geknoei? Ons panel proeft voor. Een lekkere tompouce kun je kraken' 24 horen Jaarlijks worden in Nederland 14 miljoen tompoucen ver kocht. Toch bestaat er over de juiste eetwijze geen consen sus. Zet tien Nederlanders met een tompouce op een rij en je kunt tien verschillende technieken afturven. Wie argeloos een hap neemt, drukt de room aan alle kan ten tussen de twee bladerdeeglagen uit. De likker heeft daar weinig moeite mee; die lebbert de room als een labrador langs de zijkanten weg totdat enkel twee kale koeklagen resteren. De daklichter wrikt eerst de bovenste deeglaag los, om de tom- pouce vervolgens in twee etappes weg te werken. Barbaren zijn het, grappen onze experts. Maar het kan altijd erger; culinair journalist Laura de Grave komt als een heuse ontleder uit de kast. Eerst schraapt ze met een vorkje de fondant van de bovenkant. Dan wordt het deeg rustig opgepeu zeld. Tot slot wacht een slagveld aan lobbig room. ,,Neeee!'' gruwelt kookboekenschrijver Yvette van Boven. ,,Wat respectloos.'' Ook patissier Cees Holtkamp bekijkt het tafereel met ogen als gebakschotel tjes. ,,Ach, achter je eigen voordeur moet je het lekker zelf weten'', nuanceert hij na een diepe zucht. Gestrande walvis Zelf geeft Holtkamp de voorkeur aan de stabiele zijligging. Met een tikje kantelt hij de tompouce op de zij als een gestrande walvis. Het gebak is vervolgens met een taart mes zonder knoeien in hapklare brokken te snijden. Het grote voor deel: met elke hap proef je de heilige drie-eenheid van fondant, banket bakkersroom en bladerdeeg. ,,Als je in de verjaardagskring al leen van een vorkje bent voorzien, ben je alsnog reddeloos verloren'', lacht Van Boven. Behalve mevrouw zelf. Door zowel het gebak als haar hoofd steeds een paar graden in te genovergestelde richting te kante len, weet ze de tompouce af te hap pen zonder ook maar een kloddertje HETPANEL Cees Holtkamp (78) Yvette van Boven (51) Laura de Grave (32) te morsen. Voor deze techniek heb je wel de kaakflexibiliteit van een alpaca nodig. Kwestie van jaren oefenen. „Vroeger ging ik in de kleine pauze heel vaak naar de Hema'', glundert Van Boven. Bleekneusjes De Hollandse tompouce is een afge leide van de millefeuille (duizend laagjes), gebak van twee lagen bla derdeeg met room ertussen dat in Frankrijk al zo'n vierhonderd jaar in de etalage ligt. Aanvankelijk kwam de lekkernij ook in ons land in tal van gedaantes en smaken voor, weet Holtkamp. ,,Op een gegeven moment zijn Nederlanders ze roze gaan ma- ken en daar komen we niet meer vanaf. Banketbakkers zijn heel conservatief: de mensen vragen, wij draaien.'' Zelf staat hij zich in de keuken wel een paar frivoliteiten toe. Een dun laagje abrikozenmoes voor een zuur tje tussen het zoet. Een tochtstrip van slagroom onder het bovenste deeg. ,,Een lekkere tompouce kun je horen kraken'', doceert Holtkamp. ,,Slap bladerdeeg is uit den boze.'' Het deeg moet bovendien een beetje karamelliseren voor extra smaak, vult Van Boven aan. ,,Bleek- neusjes willen we niet.'' De Grave: ,,En het liefst is er volle melk in de banketbakkersroom gebruikt.'' DE UITSLAG Albert Heijn Besteltaart.nl ZATERDAG 25 APRIL 2020 GC Likken, ontleden of kantelen? MATTHIJS MEEUWSEN Amsterdams banket bakicoon. Woont boven het familie bedrijf, de patisserie die hij grootmaakte. Kok, illustrator en kookboekenschrijver. Op tv: Koken met Van Boven. Culinair journalist (onder meer voor ad.nl), presentator en kookboekenauteu r Yvette van Boven, Cees Holtkamp en Laura de Grave heb ben wat de tompouce betreft ieder hun eigen eettechniek. FOTO JEAN PIERRE JANS €0,75 per stuk Een dikke laag glanzend roze fondant die smelt op de tong. De room is lekker luchtig, maar heeft wat weinig smaak. Het bladerdeeg is niet krokant, wel aardig gekaramelliseerd. Vanaf €2,00 per stuk Het gebak oogt aantrekkelijk, de fondant glimt en de 'puddingbroodjesroom' komt zowaar in de buurt van het echte werk. Helaas te zoete slagroom en slap blader deeg. ,,Dagen oud'', concludeert Holtkamp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 72