Ook de schimmeldoders komen straks aan de beurt Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 23 V vroeger zaten we samen op een roze K. wolk. Maar dat was vóór de «v cloud. Romke voelt nattigheid als hij tussen de vele tuinproblemen in zijn mailbox een vraag vindt over een pruimenboom. iCIoud Tuinvragen spaar ik meestal op tot maandagochtend. Dan ga ik ervoor zitten en beantwoord ik ze allemaal naar beste weten. Die vragen vormen een peilstok voor wat er in de tuin gebeurt. Ik hoef niet naar buiten om erachter te komen dat het buxusmot- tenseizoen weer begonnen is. Ik zie het in mijn mailbox. Begin maart kreeg ik een vraag over een pruimenboompje dat vreemde vlekken en rode blaasjes op de blade ren vertoonde. Wat was hier aan de hand? Ik keek uit het raam. Mijn pruimenboom stond in volle bloei, maar er was geen blaadje te beken nen. De boom van de buren: ook geen blad te zien. Ik voelde nattig heid. Was hier iemand bezig die zich verveelde? Die noodgedwongen thuiszat en dacht: we zullen die Van de Kaa eens bezighouden? Want ver gis je niet: een flink deel van de vra genstellers wil eigenlijk aandacht. Een antwoord is mooi meegenomen, maar komt op de tweede plaats. voor pruimenboom gaat het dan? De bomen hier in de omgeving hebben nog geen blad. Die bij u wel?' Waarop ik een foto terug kreeg met het etiket van een perzikenboompje. En ja, perziken komen vroeg in het blad. En hebben vroeg last van krulziekte, een ziekte die het blad vervormt, doet verdorren en er in een later stadium voor zorgt dat ook de vruchten afval len. Aan een perzik met krulziekte heb je niks. Krulziekte wordt veroorzaakt door een schimmel, zoals veel plantenziekten. Vroe ger bestreed je schim mels door de aangetaste plant, struik of boom van top tot teen te bespuiten, een klus die vaak een paar keer per seizoen herhaald moest worden. Tijden veranderen. Onkruid wordt weer ouderwets gewied of bespoten met schoonmaakazijn. Weliswaar ken ik mensen die genoeg Roundup hebben gehamsterd om een decen nium te kunnen spuiten, maar che mische onkruidbestijding heeft haar langste tijd gehad. Insecten worden nog wel chemisch verdelgd. Vooral mieren worden gezien als Unterinsek- ten, maar ook hier keert het tij. Nog even en we gebruiken weer huismid deltjes. En biologische bestrijdingsmidde len. Alsof biologische oorlog beter is dan chemische, maar oké. Je hoeft geen helderziende te zijn om te voor spellen dat ook de fungiciden - de schimmeldoders - binnenkort aan de beurt komen. De milieuschade daarvan is minder zichtbaar, maar niet minder groot. En over de schade die we onszelf berokkenen, is nog weinig bekend. Om terug te komen op de perzikenboom: ik heb geantwoord dat de vraagsteller de krulziekte dus met een fungicide kan bestrijden, maar dat hij dat zijn leven lang moet doen. En dat ik een abrikozen- boom zou planten. Die heeft nooit last van de krulziekte. GO ZATERDAG 25 APRIL 2020 FOTOSTRIP YPE DRIESSEN OneDrive Standaard in Windows 10 zit OneDrive, te zien als extra mapje onder de standaardmappen als bureaublad, docu menten en downloads. Met een gratis Micro- softaccount kun je je bestanden verplaatsen en eventueel met ande ren delen. Dat kan in elke browser via onedrive.com, of met de Microsoft OneDrive- app. Oók als je een Mac van Apple hebt. De eerste 5 GB zijn gratis. Als je een Office 365- abonnement hebt, wordt dat zelfs opge schroefd naar 1 terabyte (1000 GB). Ook zonder dat abonnement kun je uitbreiden: voor 2 euro krijg je er 110 GB bij. Google Drive Heb je een Android- telefoontoestel en een (verplicht) Gmail- account, dan ligt Google Drive als cloud- dienst het meest voor de hand. Die kun je ook gebruiken voor Mac, pc of iOS. De eerste 15 GB opslagruimte is gratis. Heb je meer nodig, dan moet je upgraden naar Google One (one.google.com) en betaal je per maand 2 euro voor 100GB, of 3 euro voor 200GB extra. Om bestanden te maken en te bewerken biedt Google alternatie ven voor het bekende Officepakket van Micro soft, zoals Google Docs en Google Sheets. In de praktijk werken die bijna precies zo als Word en Excel. Dropbox Wie liever niet aan een bepaalde fabrikant of een bepaald apparaat vastzit, kiest voor Dropbox. Die werkt op alle systemen. Of het nu Android is of iOS wat de klok slaat, Windows of Mac: Dropbox is van alle markten thuis - met een app of via drop- box.com. Je kunt samen met een ander aan een document werken, ook als die persoon zelf geen Dropbox heeft. Standaard krijg je 2GB gratis, de rest moet je bijhuren: 2 terabyte kost een tientje per maand, 3 terabyte 16,58 euro. Heb je een iPhone, iPad of Mac, dan staat iCloud al geïnstalleerd. Die naadloze integratie is fijn, behalve als je geen Apple lust. Je kunt deze dienst via icloud.com ook op een Samsungtelefoon of een Windowsmachine benaderen, maar in de praktijk gebeurt dat niet veel. Dankzij iCloud kan de hele telefoon worden geback-upt, verschijnt die net gemaakte foto ook op alle andere Apple- apparaten die je bezit en worden wachtwoor den op een centrale plek bewaard. Je kunt er alleen geen muziek bestanden naartoe slepen, dat bij de concurrenten wel kan. Ook hier zijn de eerste 5GB gratis, daarna sla je extra in. Voor 1 euro krijg je er 50GB bij, voor 3 euro 200GB en voor een tientje zelfs 2 terabyte. Gezonde perzikenboom Ik mailde terug: 'Om wat Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71