Werken in de cloud (1) v\\\\\\\\\ V/ In het digitale domein is het elke dag bewolkt. Of je nu foto's maakt, een mailtje beantwoordt of een tekst tikt, de kans is groot dat het zich allemaal in 'de cloud' afspeelt. Hoe werkt dat nu? Bijeen brand of computer- crash staanje bestanden veilig op een server 22 o erken in de 'cloud' is in IT-land al jaren gemeengoed, maar voor de gewone ster veling is het begrip zo ongrijpbaar als een cumuluswolk. Toch zitten we, zeker nu, allemaal in de cloud. Tenzij je nooit een mailtje stuurde, een duimpje op Facebook plaatste of een liedje afspeelde op Spotify. De cloud is niets meer dan een hippe verzamelnaam voor 'bestan den online opslaan en opvragen'. Jouw gegevens (data) kunnen op een server staan die zich misschien wel een continent verderop bevindt. De cloud fungeert als digitale kluis, en soms ook als een virtuele werkomge ving waarin je aan documenten werkt. Een internetverbinding is daarbij een vereiste, anders bereik je de cloud niet. Of, andersom, heeft de cloud geen contact met jouw compu ter of telefoon. En net als aan de echte hemel is er nooit maar één cloud. Anders gezegd: dé cloud bestaat niet. In werkelijkheid zijn er tal van clouds. De onbetwiste cloudkoning is Amazon. Die verkoopt behalve fysieke producten en e-books ook opslagruimte, vooral aan bedrijven. Voor consumenten zijn de bekendste clouddiensten die van Google (Google Drive), Apple (iCloud), Microsoft (OneDrive) en Dropbox. Al deze clouds benader je via een app op je telefoon, tablet of compu ter, of via de internetbrowser. Soms is de cloud al naadloos geïntegreerd in het besturingssysteem. In Win dows 10 is er geen ontkomen aan OneDrive en alle wegen van Apple- apparatuur leiden naar iCloud. VRAAG1 Wat zijn de voordelen? Opslaan in de cloud betekent geen gehannes meer met fysieke dragers, zoals een harde schijf of USB-stick. De opslagruimte is onbeperkt: als je de gratis beschikbare limiet over- schrijdt, dan kost het bijkopen van ruimte doorgaans niet veel geld. Omdat jouw documenten op een centrale plek staan, kun je ze altijd en overal benaderen, ook onderweg en via de smartphone. Een ander voordeel is dat je geen risico loopt dat een computercrash thuis onherstelbare schade toebrengt aan bestanden die je voor de eeuwig heid wilt bewaren, zoals je foto album. Bovendien zijn de clouddien- sten tot de tanden bewapend tegen hackers en indringers van buiten, zodat je niet bang hoeft te zijn dat een computervirus jouw spullen aanvreet of jouw privédocumenten op straat liggen. VRAAG2 Wie kan er bij jouw data? Het wegzetten van je bestanden op andermans harde schijf is een ver trouwenskwestie. Wie zegt dat een nieuwsgierige medewerker niet stie kem gaat neuzen in jouw digitale dagboek, of die rode oren-foto's naar collega's doorstuurt? De privacy statements, natuurlijk! Je mag er zeker van zijn dat de Apples en Microsofts van deze wereld het vertrouwen van hun klanten niet durven te beschamen. Wel kan het uitmaken waar de servers met jouw bestanden staan. De Amerikaanse overheid heeft bij voorbeeld vergaande bevoegdheden, en kan dus bij jóuw data, om rond te neuzen op servers op Amerikaans grondgebied. Dat is de reden dat sommige gebruikers kiezen voor een clouddienst waarvan de servers in Europa staan, waar een veel stren gere privacywetgeving geldt. Het dichtst bij huis is Stack, de eerste grote cloudopslagdienst waarvan de servers binnen de Nederlandse land grenzen staan. VRAAG3 Kun je ook werken zonder internet? Fijn dat je bestanden ergens veilig opgeslagen zijn, zodat ze die moge lijke huisbrand of fatale computer- crash overleven. Aanzienlijk minder leuk is het als je niet bij je bestanden kunt doordat het internet er plots uit ligt. Toch hoeft dat geen excuus te zijn om de deadline van dat profiel werkstuk of die presentatie voor je collega's niet te halen. Ook zonder direct lijntje met de cloud kun je lo kaal verder werken aan je tekstdocu menten. Dat doe je door de bestan den of bestandsmappen te synchro niseren. In veel gevallen doen clouddien- sten dat automatisch, in bepaalde gevallen moet je het zelf instellen. Doe dat in elk geval met bestanden waar je altijd toegang toe wilt heb ben. Zo kun je rustig doortikken, totdat het contact hersteld is. Als internet het weer doet, wordt de achtergebleven versie in de cloud automatisch vervangen voor de meest recente versie. ZATERDAG 25 APRIL 2020 GO Overwin je cloudwatervrees ANTON DAMEN m Volgende week werken in de cloud 2: hoe deel en verwijder je bestanden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70