Ik heb geleefd Nikita is ongeneeslijk ziek, net als haar moeder. 'Zij vindt het veel erger voor mij' OM HOT x s^hTf ïf i" 19 aR J'.itilflfi'' ki Vt f Jt Steeds vaker vraagt ze zich af: ben ik hier volgendjaar nog bij? achteruit. Dan vraag je je af: ligt het nou aan mij? Heb ik iets ge mist? Maar ik weet niet of dat te voorkomen was geweest. Normaal had je dingen misschien meer ge- dubbelcheckt. Het kan theoretisch zo zijn dat er daardoor een medi- catiefout doorheen is geslopen. Maar daar kom je niet achter.'' Peter (Groningen): ,,Je krijgt ineens heel veel patiënten met de zelfde ziekte. Het zijn er zoveel, we hadden al lang een behandelme thode moeten hebben: dat gevoel bekruipt je. Maar de medicijnen die er zijn hebben geen bewezen effect. Dat zijn we niet gewend, en daar zijn we dan ook niet mee ver der gegaan.'' Rita (Enschede): ,,Toch ben ik uit eindelijk vooral ook heel trots op wat we presteren. De omstandig heden zijn vreselijk, maar een mooiere teambuilding kun je niet hebben.'' Ruud (Maastricht): „Zoveel mede werkers van andere specialismen die bij ons kwamen werken, ge pensioneerden. We deden het echt met zijn allen: dat maakt aan het eind van de dag veel goed.'' Angelica (Bergen op Zoom): ,,We zijn een kleiner ziekenhuis, maar nu laten we wel even zien wat we allemaal kunnen, als de nood aan de man is. Dat is bijzonder.'' Peter (Groningen): ,,We zijn echt solidair geweest. Binnen het zie kenhuis én als Nederland.'' Simone (Uden): „Iedereen heeft het zo goed gedaan. De leiding, de artsen, de verpleging, de vrijwilli gers. De ict, zo snel als zij dingen voor elkaar kregen. De schoon maak, de inkoopafdeling, die on der onmogelijke omstandigheden toch aan het benodigde materiaal wist te komen.'' Hans (Tilburg): ,,We kregen zoveel hulp. Bloemen, pizza's, een vader uit het rugbyteam van mijn zoon tje die spontaan aanbood me te helpen. Dat kunnen wij als Neder land, blijkt maar weer. Dat is gaaf. En ook in het ziekenhuis. On danks de spanning en de zorgen werken mensen zo kneiterhard, zonder te mokken. DSt geeft me het vertrouwen dat we hier door heen gaan komen.'' Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. et ergst, schrijft Nikita Weijgers- Van Hasselt (33), was toch het mo ment dat haar haren uitvielen. 'Ik had zo'n mooie lange bos met krullen. Ik voelde me echt mezelf niet meer: één borst, kaal en aangekomen door alle medicatie.' Dat was in 2015. Nikita uit Rijsbergen zat toen middenin de chemo's. Haar borst was afgezet omdat er twee tumoren in zaten. 'Zo heftig op je 28ste.' Nikita doet haar verhaal via de mail, omdat een interview aan de telefoon momenteel te vermoeiend voor haar is. Bovendien voelt schrijven vertrouwd: Ze heeft een column in het blad Mijn Geheim en op Facebook. Nikita houdt weinig achter. Ze schrijft open over de veertien embryo's die in Til burg in de vriezer liggen, maar waar geen kinderen van zullen komen. Zij en haar part ner Stefan wilden het zó graag, ouder wor den. Omdat alle borstkankerbehandelingen tot onvruchtbaarheid konden leiden, zat er niets anders op dan embryo's veilig te stellen. Dan vertelt ze over drie jaar later (2018), als ze eindelijk mag stoppen met hormoonthe rapie om ruimte te geven aan haar kinder wens. Hoe ze zich goed voelt, maar voor de zekerheid nog een scan laat doen. 'De arts roept ons binnen en er zit een verpleegkun dige bij. Ze draait er niet omheen en zegt ge lijk dat zwanger worden helaas van de baan is. Er zijn veel uitzaaiingen te zien. In mijn botten. Dat wil zeggen heupen, sleutelbeen, ruggenwervel, ribben, borstbeen en stuitje. En ook in mijn lymfen en buik.' een eind komt, schrijft Nikita. Niet alleen zal ze geen kinderen op de wereld zetten, ze zal ook nooit meer beter worden. De bruiloft met Stefan staat gepland zes weken na dat af schuwelijke gesprek met de arts. 'Het huwe lijk wilde ik ook afblazen. Ik zou geen kinde ren meer kunnen krijgen, wilde Stefan nog wel bij me blijven?' Gelukkig wil Stefan niets liever dan haar als echtgenote en gaat de bruiloft door. Vriendinnen helpen bij de voorbereidingen. Nikita noemt het, terugkijkend, 'de mooiste dag van mijn leven.' Er volgt meer moois. In januari 2019 gaat ze met Stefan en vier beste vrienden naar Cura sao. Zwemmen met dolfijnen stond al heel lang op haar bucketlist en daar gaat ze einde lijk het warme zeewater in. Weer een jaar la ter reageert ze op een oproep van Radio 538 om wensen in vervulling te laten gaan. Ze zou zo graag nog eens teruggaan naar de An tillen! Live in de uitzending vertelt ze dat ze niet oud zal worden en dat haar moeder het zelfde lot beschoren is. De borstkanker is ge netisch. 'Het is niet te bevatten en onbe schrijflijk om dit beiden in een gezin te heb ben', schrijft Nikita. 'Mama vindt het veel er ger voor mij dan voor zichzelf, omdat ik nog zo jong ben. Maar ik vind het ook heel erg voor mama. We delen het verdriet en her kennen veel van elkaar. Toch proberen we al lebei positief te blijven en leuke dingen te doen.' De mensen van Radio 538 zijn meteen om en gunnen Nikita die tropische trip. Het weerzien met Curasao in januari van dit jaar is heerlijk, vertelt de Brabantse. Met Stefan drinkt ze cocktails op terrasjes en bezoekt ze met een huurauto alle mooie witte stranden. Helaas voelt ze zich een stuk minder fit dan tijdens de vorige reis. Waar ze vroeger met gemak veertig uur in de week bij supermarkt Dirk van den Broek werkte, kan ze nu bijna niets meer. Er zit niets anders op dan bij terugkomst terug naar het ziekenhuis te gaan. Er volgen nieuwe, grondige onderzoeken. Tus sendoor probeert ze iets mee te pakken van het carnaval in Rijsbergen, het zijn juist de feestjes met vrienden die haar op de been houden. Maar steeds vaker vraagt ze zich af 'ben ik hier volgend jaar nog bij?' en denkt ze na over haar uitvaart. In haar co lumn op Facebook schrijft Nikita die maand dat ze nerveus is voor de uitslag. 'De lever waardes zijn flink aan het stijgen. Misschien is het wel niks, maar ik ben erg bang.' De op gelegde zelfquarantaine die snel volgt als ge volg van de coronapandemie, stemt haar ook niet vrolijker. Omdat ze niet meer naar bui ten mag, is ze veel alleen. De uitslag van alle onderzoeken volgt een week na ons mailinterview. Nikita stuurt een kort, verdrietig bericht via Messenger: 'Hoi, ik heb helaas slechte uitslagen gehad. Er zijn veel uitzaaiingen bijgekomen en het zit ook in m'n lever.' Ze moet weer aan de chemo. Ze schrijft dat ze via een techniek om de hoofdhuid te koelen (cool cap) hoopt te voorkomen dat ze opnieuw haar mooie bos met krullen verliest. GO ZATERDAG 25 APRIL 2020 NAAM Ruud Segers LEEFTIJD 42 FUNCTIE Longarts/ intensivist Maastricht UMC 1 i Dat is het moment dat aan al haar dromen FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67