IK HEB HET GEVOEL DAT IK SOMS IN TWEE WERELDEN 'Bizar. Zeggen dat iemand misschien niet meer wakker wordt na deze narcose' 15 H- ook beëdigd als Eerste Kamerlid. Tegelijk wist ik wat er op ons af kwam. Dat was echt heel bizar.'' Hans (Tilburg): ,,Op 27 februari werd een man uit Loon op Zand in ons ziekenhuis positief getest op corona, als eerste in Nederland. Het was de dag van het briefje van Bruins. Rond 19.00 uur stapte ik in de auto voor crisisoverleg. En ik voelde: Fuck, het gaat echt begin nen. Rationeel had ik geen twijfel of we het aankonden. Maar toch: Ergens vreesde ik Italiaanse toe standen. Die angst had iedereen bij ons wel. Straks liggen ze ook hier in de gangen.'' Ruud (Maastricht): ,,Mijn eerste coronapatiënt kwam tijdens een avond- of nachtdienst. Hij was op de eerste hulp aan de beademing gelegd. Dat kan heel heftig zijn. Ik herinner me een man: hij zat rechtop en kon gewoon praten, maar was grauw van kleur en had ontzettende zuurstofnood. Om hem heen gebeurde heel veel. Ik ben even bij hem gaan zitten, om hem rustig te vertellen wat er ging gebeuren. Dat we hem in slaap gingen brengen, en goed voor hem zouden zorgen.'' Simone (Uden): ,,Dat valt op. Pa tiënten zien er best goed uit en zeggen dat ze geen last hebben van benauwdheid. Ondertussen heb ben ze een heel lage zuurstof en ademen ze ontzettend snel. Dat was voor ons echt nieuw.'' Angelica (Bergen op Zoom): ,,Je kunt soms wel met patiënten pra ten, maar ze zijn zo gefocust op hun ademhaling, op zuurstof bin nenkrijgen. Hun lichaam wil niks anders. Je ziet de zuurstofwaarden steeds minder worden, maar ze blijven zo hard knokken - ze wil len echt niet dat er een buis in gaat. Door alle verhalen in de me dia weten mensen dat beademing voor langere tijd is. 'Het gaat wel, het gaat wel', zeggen ze dan. Als je dan toch besluit om ze te beade men, zijn ze opgelucht. 'Ik ben toch wel heel moe.' We gaan u in slaap brengen, zeg ik dan. Uw li chaam krijgt rust, maar het kan weken duren voor u weer wakker wordt. En het kan dat u straks in een ander ziekenhuis wakker wordt. Of dat u niet meer wakker wordt. Dat is bizar. Het zal je ge zegd worden. Maar je ziet ook in hun ogen dat het goed is: ja, ja. Voor we iemand in slaap brengen, proberen we de familie er nog even bij te laten. Even de partner, of zoon of dochter zien. Het is al zo eenzaam.'' Simone (Uden): ,,Soms gaat het te snel. Dan is er geen tijd om de fa milie er nog even bij te laten. Die moet ik dan telefonisch op de hoogte brengen. Dat is vreselijk. Maar je moet zo snel handelen. Geen beademing zou fataal zijn.'' Hans (Tilburg): ,,We kregen al snel in de gaten dat het anders liep dan iedereen hoopte. De eerste patiënt voldeed niet aan de casusdefinitie die het RIVM had opgesteld, die bepaalt welke patiënten getest en geïsoleerd moesten worden. We kregen patiënten die helemaal niet in China of Lombardije geweest waren. Het leek erop dat met car naval al verspreiding had plaatsge vonden. Dat was het worstcasesce- nario. Dus we hebben het RIVM gebeld. Jongens, wat wij zien is niet wat we in de definitie zien staan. Pas op.'' Simone (Uden): ,,Ik ging er al vrij snel vanuit dat we zouden moeten opschalen. Het idee dat we het vi rus in de kiem zouden smoren, heb ik nooit gehad. Ik denk dat veel communicatie vanuit rijk en RIVM moet uitstralen dat er geen paniek is. Maar je zag het aan de maatregelen: Die waren gericht op beheersing van het virus, niet meer op uitbanning.'' Peter (Groningen): ,,Het RIVM was heel afwachtend. Daar ver baasde ik me over. Wij stonden al lang klaar om patiënten op te van gen. Begin februari begonnen we al aan een draaiboek voor opscha- ling. Dat was gewoon een heel rea listisch scenario. Ik had in China gezien hoe snel het virus zich kon verspreiden. Toen dacht ik aan ons gezondheidszorgsysteem, of wij zo'n uitbraak aan zouden kunnen. Zelfs als je de cijfers uit China door tien deelde, zag je dat het moeilijk zou worden.'' EEN KWAAIE AVOND Simone (Uden): ,,De eerste keer dat ik de impact van het virus echt voelde, stond ik op de spoedei sende hulp, om patiënten te be oordelen. Ik legde een patiënt aan de beademing, en werd tegelijk over twee andere patiënten ge beld, elders in het ziekenhuis. Ver volgens kwam de een na de ander de spoedeisende hulp binnen. Sommigen waren dusdanig slecht dat ik snel moest kiezen: meteen aan de beademing, of niet naar de ic, omdat hun gezondheidssituatie dat gewoon niet meer toeliet. Waar ben ik nu toch in beland, dacht ik. Als dit exponentieel gaat groeien, ben ik benieuwd hoe we dat gaan doen.'' GO ZATERDAG 25 APRIL 2020 eti J S J Rita is getrouwd, speelt klarinet en heeft twee kinderen en een hond. ,,Ik heb soms echt het gevoel dat ik in twee werelden leef. Op het werk is corona realiteit, de dagen zien er heel anders uit dan normaal. En dan kom je thuis, en zijn mensen gewoon met hun normale leven bezig. Dan lijkt het soms of het niet waar is, al lemaal.'' ,,Ik kwam voor het eerst echt in aanraking met corona in het weekend voordat ik op skivakan tie ging. Die vakantie zelf voelde ook niet echt als vakantie, er was iedere dag overleg.'' ,,We hebben veel patiënten uit het Zuiden. Een keer per week mag er iemand op bezoek komen, zodat er even live contact is. Verder is er een tablet in de kamer, zodat ze kunnen beeldbellen. We hebben de families allemaal een 'leer mij kennen'-poster gestuurd, waarop ze persoonlijke zaken over hun naaste kunnen schrijven. Zo weten wij toch een beetje wie zij zijn." NAAM Rita Grob LEEFTIJD 50 FUNCTIE Teamhoofd ic Medisch Spectrum Twente, Enschede LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63