Saskia Noort Vertrouwen, dat is het enige dat telt Zo doen zij dat India: Sterven door het virus, of toch maar van de honger? VEEL GEDEELD In India mogen de dagloners weer aan de slag op de akkers om te oogsten 12 Geen Airbus, maar de motorfiets Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Ik heb dus vooral medelijden met de complotdenkers, concludeerde ik toen de zon opkwam. Het enige dat de meesten van ons overeind houdt is vertrouwen dat het goed komt. Dat er wereldwijd dag en nacht gewerkt wordt aan oplossingen, door de meest geniale wetenschappers, en dat onze politieke leiders het beste met ons voor hebben, ook als we niet op ze hebben gestemd. We willen allemaal het zelfde. Ook Madonna, Rutte en Hillary Clinton. Elkaar over enkele weken of maanden weer kunnen omhelzen. Liever dan wat dan ook. En dat gaat gebeuren, let maar op. Ook voor de 49-jarige Thaise piloot Thanum Khantatatbumroong zijn het moeilijke tijden. Normaal zit hij achter de stuurknuppel van een Airbus, nu brengt hij op zijn motor maaltijden voor de Thaise versie van Thuisbezorgd rond in Bangkok. Hij toont wel graag zijn uniform en hoopt snel weer de wereld over te kunnen vliegen. foto epa WILMA VAN DER MAATEN NEW DELHI Stel, je woont in de slop penwijk Dharavi in Mum- bai. Je behoort tot de 70 pro cent van de 1,3 miljard In diërs die per dag niet meer dan twee dollar verdient. Wat doe je als premier Modi afkondigt het land en dus ook jouw wijk voor een maand hermetisch op slot te doen in de hoop de ver spreiding van het coronavi rus tegen te gaan? De daglo ners, veelal onaanraakbaren, vragen zich af waaraan ze zullen sterven. Aan het vi rus of van de honger? Waar is de sociale afstand in een krot waar je met tien men sen bovenop elkaar woont? Wie de straat op gaat op zoek naar eten, riskeert in een overvolle gevangeniscel vol met coronabesmetten te belanden. Premier Modi be- weert geen andere moge lijkheid te zien dan deze schoktherapie. Hij leidt een land waar één dokter is op 11.600 mensen, één isolatie- bed voor 84.000 patiënten. Inmiddels zijn officieel 20.000 mensen in India be smet, ongeveer 600 zouden aan het virus zijn overleden. In Pakistan is het niet veel beter. Officieel zijn er zo'n 10.000 gevallen en ruim 200 doden. Niemand die deze cijfers serieus neemt. Want als er in Nederland onvol- doende testen zijn, hoe zit het dan daar? In Pakistan verzet premier Imran Khan zich tegen verplichte isola tie. ,,Rijke landen kunnen op slot, onderontwikkelde landen niet. Hier sterven mensen straks van de hon ger, niet aan corona.'' Indiase dagloners mogen nu weer aan het werk op de ak kers, waar de oogst staat te verpieteren, en op de bouw plaatsen buiten de stad. Maar hoe, is de vraag. Ver voer is er niet en veel wegen zijn afgesloten. In Bangalore kunnen de loodgieters, de elektriciens en de tapijtwer kers weer aan de slag. Van wege het rap stijgende aan tal besmettingen blijft slop penwijk Dharavi voorlopig op slot. Bijna een miljoen mensen met lege magen zijn overgeleverd aan de ar menzorg. Maar wie in India maakt zich druk om het le gertje onaanraakbaren? Is de lockdown die we in het Westen hebben alleen maar mogelijk omdat we zo rijk zijn? De Pakistaanse premier Imran Khan vindt van wel. Zijn ambtsgenoot Modi van India ziet het anders. Hij heeft zijn landgenoten in een lockdown gedwongen. Maar hou maar eens sociale afstand in een overvolle sloppenwijk. oals iedereen, had ik ook een inzinking na de persconferentie afgelopen dinsdag. Ondanks dat ik het allemaal al had verwacht, deed het toch pijn, een afgelaste zomer, 2020 een afgenomen jaar, geen optreden op Lowlands, mijn dochter die vier jaar naar haar conservatoriumexamen toewerkte en dat in rook zag opgaan. Vrienden met horeca zagen even geen uitweg meer, er werd gehuild, geappt, we trokken toch maar weer een fles wijn open. De zoveelste slapeloze nacht volgde, waarin ik dacht aan Rutte die waarschijnlijk ook niet sliep. Je leven opgeschort te zien is kut, maar het lijkt me toch ook heel erg moeilijk om de keuze te moeten ma ken andermans levens op te schorten en hen geen oplos sing, geen einde, geen uitweg te kunnen bieden. Het is de nacht waarin de angst het van vertrouwen wint en je ge dachten ongeremd doorrazen. Hoe moet alles? Mijn arme kinderen, mijn arme vrienden, mijn arme ouders, arme ie dereen, de zieken, de bejaar den, de zorgverleners, de daklozen, steeds dienden zich in mijn hoofd nieuwe slachtoffers aan, voor wie het allemaal nog erger was. Terwijl het natuurlijk ook weer niet zó verschrikke lijk is. Zoals Sheila Sitalsing in haar column in de Volks krant schreef: 'Het duurt pas een maand ofzo, je mag bijna alles, niemand pakt je op, je hebt wifi, zeur niet zo.' En hup daar danste het denken de andere kant op, met mijn schuldgevoel: ik moest me niet zo aanstellen. Oorlog, tirannie, natuur rampen, het kan allemaal veel erger. Als ik hier al van wankel, hoe moet het dan als de shit echt de fan hit? Toen werd ik ineens blij. Godzijdank ben ik geen complotdenker zoals Lange Frans of Faya Lourens. Dat zou ik echt totaal niet aan kunnen. Zonder vertrou wen in onze wetenschap, politiek en journalistiek, lijkt nu leven me een hel. Ik ken ze, ze sturen me film pjes van Hillary Clinton die babybloed drinkt, samen met Madonna, en hoe 5G bedacht is om corona te verspreiden, of andersom. Dat we straks al lemaal een chip geïmplanteerd krijgen per vaccin en er een schaduwelite is, de Cabal die de planeet voor zichzelf wil hebben. Zij bezitten de mainstream media, de WHO, kopen verkiezingen en financieren pedonetwerken. Ik schijn trou wens bij die schaduwelite te horen, volgens sommige twit- teraars die menen dat Rutte me regelmatig tonnen over maakt. Misschien drinken we ook samen babybloed, wie zal het zeggen. ZATERDAG 25 APRIL 2020 GO FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60