Twee dagen op de intensive care in Goes 4 patiënten zuivert een dialyseappa raat bovendien het bloed van af valstoffen. De verpleegkundigen controleren alle waarden. Tussen alle hightech doet een kloeke wa terpas ineens opvallend alledaags aan. Daarmee wordt het meetsys teem van de druk in de centrale bloedaders weer op exact dezelfde hoogte als het borstbeen geplaatst, legt Hofman uit. ,,Zo krijg je een betrouwbare meting." Goed verzorgen Een van de twee patiënten wordt meteen gereed gemaakt om naar de CT-scanner te worden ge bracht, een complexe onderne ming omdat alle machines hun werk moeten blijven doen. Hof man verontschuldigt zich tussen door dat de man niet is geschoren. Dat gaat, met alle beademings slangen en coronabeperkingen, nu even niet. ,,Ik probeer de mensen juist altijd goed te verzorgen: wat deodorant te spuiten, een kam door hun haar te halen." ,,Een pittig dagje", puft ze aan het einde van haar dienst. ,,Maar ik vind nog steeds dat ik een heel mooi vak heb. Je leert altijd. Deze hele Covid-19-periode is voor ons ook helemaal nieuw. Daar leren wij weer heel veel van. Wat ik wel heel moeilijk vind is dat je de fa milie nu niet goed kunt begelei den. Ze mogen niet op bezoek ko men, dus er is alleen telefonisch contact. Je krijgt emotionele men sen aan de lijn en dat is heel pittig. Ook lichamelijk is het werk zwaar. Je staat en loopt bijna de hele dag. Even rust is er niet meer bij. Ik ben zelf best wel een sporter, maar je voelt gewoon dat het fysiek veel van je vraagt." Een en al bedrijvigheid Het coronavirus houdt Adrz nu al weken in zijn greep. Wie met co ronaklachten in het ziekenhuis wordt opgenomen, belandt in eer ste instantie op de Acute Opname Afdeling. De ernstigste gevallen gaan naar de ic. Daar heerst deze vrijdag een en al bedrijvigheid. ,,Wat we doen is eigenlijk niet zo heel veel anders dan normaal, al leen gebeurt het nu op twee loca ties, met 24 in plaats van 12 bed den", zeggen de beide teamleiders Gert van der Vinden en Nicole de Jager. ,,Het ziektebeeld is ook ern stiger en het duurt langer allemaal. Mensen liggen soms wel drie we ken aan een stuk aan de beade ming." Deze ochtend staat de teller op zeventien patiënten, van wie elf met Covid-19. De meeste komen via ziekenhuizen buiten Zeeland. De leeftijden lopen uiteen. ,,We hebben vooral veel vijftigers en zestigers. Dat zijn relatief jonge patiënten voor een ic. Het aantal 80-plussers is minimaal", zegt Van der Vinden. ,,Wat het werk voor ons vooral bijzonder maakt, is dat je de mensen volledig geïsoleerd moet verplegen. Het vergt veel van verpleegkundigen en artsen om urenlang in die kleding moet staan. Op zich hebben we altijd wel een of twee patiënten in isola tie, maar dit is veel intensiever dan normaal. Voor elke handeling moet je je helemaal aankleden." Rode lijn Het gebied vóór de kamers is afge bakend met een rode lijn, als strikte scheiding tussen de 'schone' en 'vuile' ruimte. Daar doen artsen en verpleegkundigen hun isolatiekleding - schort, muts, mondkapje, bril - aan en uit. ,,Ze kunnen binnen de rode lijn van kamer naar kamer lopen, omdat het toch allemaal besmet gebied is", legt Nicole de Jager uit. ,,Anders ben je je continu aan het verkleden. Dat is heel belastend en dat uitkleden is ook het mo ment waarop de kans het grootst is dat het fout gaat." Als verpleeg kundigen materialen nodig heb ben, kunnen ze een 'runner' roe pen of bellen. Die geeft het dan op veilige afstand aan. Krista de Vriend, medewerker schoonmaak ic: „Sinds het corona virus moet ik ook helemaal ingepakt de kamers binnen. Dat betekent dat ik heel goed moet opletten welke spullen ik meeneem. In principe mag er zo min mogelijk naar binnen. Na elke kamer moet ik mijn handschoe nen wisselen. Omdat de rode lijn op de vloer niet helemaal is doorgetrok ken, moet ik halverwege ook een an der isolatiepak aantrekken. Dat kost veel tijd." „Ik ga alleen naar binnen. Dat doe ik normaal ook en dan liggen er ook re gelmatig mensen aan de beademing. Maar nu weet je dat ze corona heb ben. Dat was zeker in het begin wel even spannend, maar gelukkig zijn we goed beschermd. Je gaat de kamer in en je doet je ding. Dat is tenslotte mijn werk. Er moet toch schoon worden ge maakt. En de patiënt heeft ook niet voor deze situatie gekozen. Je doet het voor hen." Immense operatie De vleugel naast de IC, waar nor maal cardiologie en hartbewaking huizen, dient nu als 'IC2'. Daar zijn in korte tijd 12 extra bedden gerea liseerd. Een immense operatie, vooral omdat de vele apparatuur die nodig is overal vandaan moest worden gehaald. ,,Het is allemaal wat beperkter dan op de gewone ic, maar we zijn heel blij met de mogelijkheden die er zijn", zegt De Jager. ,,Dat hebben we met alle ondersteunende diensten voor el kaar gekregen. Die samenwerking heeft voor een enorme saamho righeid gezorgd. Normaal mopper je misschien wel eens op elkaar, maar dat is helemaal verdwenen." De uitbreiding bete kent ook dat er veel extra personeel nodig is. „We hebben nu eigenlijk een dubbele afdeling, dus ook een dubbele bezetting", zegt Van der Vinden. Wie ex tra kan werken, doet dat. Ook is er veel bij stand van andere af delingen en van bui ten. ,,Normaal heb ben we een team van 60 ic-verpleegkundi- gen. Nu zijn het er wel 100. Er zijn zelfs twee mensen teruggekomen die al met pensioen waren. Tot nu toe krijgen we de bezetting rede lijk rond. We werken nog steeds in drie ploegen. We hebben wel na gedacht over 12-uursdiensten, maar dat is nog niet nodig geweest. Veel mensen hebben ook hun mei vakantie ingeleverd. Anders was het heel krap geworden." Een superheftige tijd „Alles onder controle?", roept Dirk Verbiest, intensivist en medisch hoofd van de ic, als hij de koffieka mer binnenkomt. Er wordt ge knikt: alles onder controle. ,,Dit is een superheftige tijd", zegt Ver biest. ,,Medisch gezien is Covid-19 geen moeilijk probleem. Ik kan op één A4'tje beschrijven hoe je een dergelijke patiënt moet behande len. Maar logistiek gezien is het de grootste uitdaging uit mijn car rière. Als je me op voorhand had gezegd dat de ic in twee weken tijd zou zijn verdubbeld, had ik gezegd: onmogelijk. Door een gezamen lijke inspanning is het toch gelukt, met behoud van kwaliteit van zorg. Daar ben ik heel trots op." Dat apparatuur en materiaal mo menteel schaars zijn en niet altijd wat men bij de ic gewend is, neemt Verbiest voor lief. ,,Het is een soort ZATERDAG 25 APRIL 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Anesthesioloog Dick Ouwehand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52