Jan Vantoortelboom Blutsekakker In het ni nieuws 'We zijn heel blij want we hebben de kinderen gemist' DEZE WEEK IN Z. Leraren zijn doeners 2 Vooral de gesloten ogen vond ik raar om te zien: paarse uitpuilende bolletjes 8 SOFYAN AZZAGARI KIJKT ALVAST VOORUIT 13 ANGST 22 OVERWIN PANIEK EN JE CLOUD- TÓCH LEVENS WATERVREES REDDEN Ik ben gek op vogels. Verspreid over mijn erf hangen er nestkastjes en ze worden drukbezocht. Vooral door mezen. Maar dit jaar zie ik ook vaak merels onder de struiken, roodborstjes en zelfs een specht, want de wilg aan de slootkant heeft een verdacht vers rond gaatje. Aan de oostkant van mijn werkkamer (niet voor niks heet die Het Tortelnest) heb ik een mussenhotel opgehangen, ei genhandig gemaakt van oude steigerplanken. Nooit zag ik er enige beweging, maar telkens als ik het hotel na het broedseizoen inspecteerde, zag ik dat alle elf compartimen ten een nest hadden. Hier en daar lag nog een eitje dat niet was uitgekomen en daardoor kon ik opzoeken dat het om ringmussen ging. voor de eerste keer een mus aanvliegen, een takje in haar bek. Ze kreeg het niet door het gaatje, maar bleef het hard nekkig proberen. Het lukte niet en het takje bleef half ste ken. Door de aanblik van de mus die driftig haar nest aan het maken was, werd ik in gedachten teruggedrongen naar een tafereel uit mijn kindertijd. Onze buurman maakte om de paar jaar zijn dakgoot schoon en onder heel wat pannen trok hij nesten van huismus sen vandaan. Dat had ik ge zien, want het schrille ge piep had mijn aandacht ge trokken en ik was dicht bij heg die de percelen scheidde gaan staan. In die nestjes za ten blutsekakkers. Dat is het woord dat wij daar, diep in de Westhoek, gebruikten voor een vogeltje dat nog naakt is en niet kan vliegen. Vooral de gesloten ogen vond ik raar om te zien: paarse uitpuilende bolletjes. Al die nesten met blutsekak- kers kieperde de buurman in onze gele wasmand, want ik had in mijn kinderlijke na ïviteit te kennen gegeven dat ik ze wel wilde opbrengen. Hoe ik ook mijn best deed, ze wilden eten noch drin ken, dus gingen ze allemaal snel dood en mijn vader le digde de inhoud van de was mand op de mesthoop waarop niet veel later de kat ten naar elkaar bliezen. Het was mijn eerste harde les waarbij ik besefte dat goede bedoelingen niet altijd de beste resultaten opleveren. Een poos later kreeg ik mijn eerste kuiken. Ik was in de wolken. Ik pakte het beestje overal mee naartoe, vertroe telde en liefkoosde het. Maar toen het op een warme zomerdag op een speelse wijze onder een ligdeken terecht was gekomen en ik de bewe gende bult paniekerig hoorde piepen schoot ik het beestje met de beste bedoelingen ter wereld te hulp, bleef met mijn sandaal aan de rand van de deken haken en viel. Mij knie kwam bovenop het rugje van het kuiken terecht en die kraakte. Ik krabbelde rechtop, trok de verdomde deken weg en zag het beestje in doodsnood naar adem happen. handpalmen legde en doodging. Dat happen naar lucht van het kuiken uit mijn ver verleden deed me toen denken aan de foto's van de oudjes die op hun buik aan de beademings machines lagen. Mens en dier zijn gemaakt om adem te ha len. Het is het eerste wat we moeten doen als we geboren worden. Dat diepe happen naar lucht door de longen, de blaasbalgen des levens die het hart doen pompen, de lucht die we nodig hebben om te lachen, om te huilen. Dat alles overdacht ik toen de mus met een kleiner takje kwam aangevlogen en het deze keer wel lukte om door het gaatje te vliegen. Afgelopen dinsdag maakte minis ter-president Mark Rutte bekend dat de basisscholen en kinderop- vangen gedeeltelijk weer open mogen vanaf 11 mei. Dat zorgde voor blijdschap bij de Regenboog- school in Middelburg. Met de tekst 'Yes, we mogen weer open! Tot snel lieve kinderen' die kleurrijk voor het raam prijkte, werd dit ge vierd. ,,We zijn heel blij want we hebben de kinderen gemist", zegt direc trice Annemiek de Quelerij. ,,Heel graag willen wij de kinderen weer op school hebben om hen de be geleiding en scholing te geven die zij verdienen. We gaan er alles aan doen om de school op een zo veilig mogelijke manier open te laten gaan. Enkele leraren vragen zich af met wat voor maatregelen we dit gaan doen, maar de bereidheid is hoog. Zo gaan we er alles aan doen om kinderen uit gezinnen op de zelfde dag naar school te laten gaan en mogen ouders niet naar binnen. Wij zitten nog met vra gen, maar we kijken er naar uit om weer open te gaan." Ook bij Ruud Hoogesteeger, direc teur van Archipelbasisschool de Tweemaster/Kameleon in Oost Souburg, riep de beslissing vragen op. ,,Mijn zoontje zat naast me mee te kijken en was erg blij, maar ik ging gelijk in de regelstand", zegt hij. ,,Hoe gaan we dit doen? We hebben leraren in risicogroe pen die hun kleinkind niet mogen zien, maar wel voor de klas mogen staan. En wat betekent het dat we met een halve bezetting moeten werken?We zijn dan ook druk aan het vergaderen. Leraren zijn doe ners, dus over het algemeen zijn ze erg blij dat we weer open mogen. Ook hebben we geluk dat de mei vakantie hier een week voor de 11e eindigt. We hebben dus iets langer de tijd om op afstand les te geven en om ons voor te bereiden." ZATERDAG 25 APRIL 2020 GO Deze week was ik in de buurt aan het werk en zag ik Totdat het niet meer lukte en het zijn kopje slap op mijn Mondkapjes. KIEK! P10-11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50