ZR Op de valreep werd Kousemaker kampioen Door het coronavirus zit de Zeeuwse al anderhalve maand thuis 14 ZEELAND Lesley Pattinama- Kerkhove gelooft niet dat ze in 2020 nog toernooien speelt. De Zierikzeese pleit voor eerlijkheid. «3 Het zou Lesley Pattinama- Kerkhove niets verbazen als ze in 2020 geen toernooien meer speelt. „Ik denk dat het eerlijk is als we weer opstarten als de hele wereld schoon is", zegt de uit Zierikzee afkomstige prof tennisster. „En dat kan helaas nog wel een tijdje duren." Met 'schoon' bedoelt Patti- nama-Kerkhove dat het co ronavirus goeddeels onder controle is en dat menseni weer vrij kunnen reizen, j „In elk land gaan ze er anders mee om. Aan de j ene kant van de we- j". er reld sluiten ze de grenzen, terwijl op een andere plek de zaken juist weer versoepeld wor den", zegt ze. „Voorlopig zijn alle toernooien tot half juli geschrapt. Ik denk dat die datum nog wel een stukje verder wordt opgescho ven. Maar als ze bijvoorbeeld in september weer zouden begin nen, moet wel ^edereen erbij kunnen zijn. Ik geloof alleen niet dat dat mogelijk is. Som mige landen zullen dan nog dicht zitten. Veel tennissers kunnen dan hun ranking niet verdedigen, terwijl anderen al wel weer spelen." De Zeeuwse zit nu ander halve maand thuis. De verloren dubbelspelfinale bij het WTA- toernooi van Lyon, op 8 maart, was haar laatste partij. In 2020 speelde ze pas zes toernooien. Vorig jaar had ze er eind april al tien gehad. „Het is wel wennen, hoor. Ik heb nog niet eerder in mijn carrière meegemaakt dat ik zo lang in Nederland zit. Ik mis het spelen en het reizen." Pattinama- Kerkhove is als topsportster een zelfstandig onderneem ster. Voor haar geldt als voor zo veel anderen: geen werk, geen inkomsten. In heel 2019 sloeg ze dik 150.000 dollar bij elkaar, dit jaar zit ze pas op ruim 32.000 dollar. ,,Nou, ik mag nog niet klagen. Ik kom niet gelijk in de problemen", vertelt ze. „Erger is het voor degenen die nog wat lager op de wereld ranglijst staan, die niet op Grand Slams staan. Die hebben nog niet een buffertje opge bouwd." Wimbledon is al geschrapt, Roland Garros is verplaatst naar het najaar en wordt nu wellicht kort na de US Open gespeeld. Bij die twee grote evenementen zou Pattinama- Kerkhove nog flink wat geld kunnen verdienen, maar dat ziet ze niet gebeuren. ,,New York is bijvoorbeeld de plek waar het coronavirus nu het hardst toeslaat. Ik zie ons daar niet straks tennissen. Volgens mij kunnen we dat ook niet maken." Attributen De 28-jarige Schouwse zegt haar tijd goed door te komen. ,,Ik verveel me nog niet." Ze traint op schema's van de ten- nisbond KNLTB. „Dagelijks krijg ik via een app te zien wat ik moet doen. Dat is precies op de persoon afgesteld. Er zijn da gen dat ik drie momenten fy siek bezig ben. Ik loop hard en train thuis in een soort gym, waarvoor ik nu allemaal attri buten heb aangeschaft. En nog twee keer in de week sta ik op de baan, bij iemand in z'n tuin." Pattinama-Kerkhove pro beert vooral fit te blijven deze tijd. ,,Op fysiek gebied blijf ik stappen maken. Op tennisge bied is het een kwestie van on derhouden", vertelt ze. ,,Het is ook moeilijk om op de baan te trainen als je niet naar een toer nooi toewerkt. Het is wel mooi dat topsporters weer de vrij heid krijgen om wat gerichter te trainen, met elkaar. Voor de rest kunnen we niets anders doen dan afwachten." landse dammer was het meteen zijn hoogtepunt van het seizoen. Ook zijn enige hoogtepunt overi gens, want het ZK is het enige toer nooi waar hij aan meedoet. Exact 24 jaar na zijn eerste Zeeuwse titel pakte Arjo Kousema ker zijn vierde zege op het ZK. ,,De laatste keer was alweer twaalf jaar geleden'', zegt de dammer, die in de twaalfjaar daarvoor drie keer beslag legde op de eerste plek in het toer nooi. ,,De afgelopen jaren was ik er al een aantal keer dichtbij. Nu was het gelukkig weer wel raak.'' De laatste drie edities van het ZK eindigde Kousemaker steeds op de tweede plaats. Twee keer bleef achttienvoudig kampioen Johnny de Leeuw hem net voor. Eén keer met één punt voorsprong (in 2018) en één keer in een sneldambarrage na een gelijke stand (in 2017). Vorig jaar was Daaf Kasse een maatje te groot. Maar dit jaar was Kou semaker Kasse juist de baas. De twee remiseer den in de slotronde. ,,Tegen al mijn princi pes in ben ik die partij alle moeilijkheden uit de weg gegaan en heb ik ge probeerd zo veel mogelijk stukken te ruilen'', zegt Kouse maker, die met één punt voor sprong op Kasse en Frans Blaas aan de laatste partij begon en aan een remise genoeg had, omdat Blaas niet langs Piet Nieuwenhuijzen kwam. ,,In het begin stond ik nog wel onder druk tegen Daaf, maar het werd uiteindelijk een remise.'' Dat de slotdag nog zo spannend zou worden, zag in het begin van het toernooi bijna niemand aankomen. Na vier rondes has Kousemaker al drie punten voorsprong op Blaas en zelfs vier op ti telverdediger Kasse. „Maar ik won soms wat gelukkig. Met mijn spel was ik niet helemaal tevre den", zegt hij. Daarna viel het va ker de verkeerde kant op. ,,Ik kreeg ook iets zwaardere tegenstanders en maakte een keer een blunder.'' Uiteindelijk kwam alles goed en hoefde de nummer twee van de af gelopen jaren niet opnieuw genoe- gen te nemen met het zilver. ,,Ik heb geprobeerd niet te veel druk op mezelf te leggen tijdens de laatste ronde'', legt hij uit. „Tijdens eerdere finalerondes was ik meer gespan nen dan ik nu was. Die eerdere wedstrijden hebben me daar mis schien wel een beetje bij geholpen.'' Het niveau zit dus nog wel goed bij Kousemaker. ,,Ik heb laten zien dat ik me nog steeds met de besten kan meten.'' Maar competitie speelt hij niet meer. ,,Dat kost best veel tijd in de weekeinden en ik heb ook een gezin.'' Het ZK is daarom het enige toernooi dat hij speelt. De volgende editie start Kousemaker na twaalf jaar weer als titelverdedi ger. ,,En ik hoop dat ik nu niet weer twaalf jaar hoef te wachten.'' zaterdag 25 april 2020 'Pas als de wereld helemaal schoon is, weer proftennis' Roeland van Vliet Vlissingen V De Women's Tennis Asso ciation heeft de rankings bevroren. Lesley Pattinama- Kerkhove staat 165ste in het enkelspel en 97ste in het dubbelspel. Vroeger dan normaal is het tijd om terug te kijken op het sei zoen. Want door het coronavirus zijn veel competities abrupt tot een einde gekomen en liggen andere sporten stil. Wat waren de hoogtepunten van een vreemde jaargang? In deel 5: dammer Arjo Kousemaker. Daniel Vervelde Heinkenszand Op de valreep sloeg Arjo Kousema ker toe. Écht op de valreep. Op za terdag 7 maart legde hij beslag op de Zeeuwse titel. Het bleek de laatste zaterdag voordat alle sportcompeti ties werden stilgelegd in verband met het coronavirus. Voor de Beve-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42