combineren met trainen bij andere club f ZEELAND 13 KWF was voor mij een mooie mo gelijkheid om het hardlopen te koppelen aan een goed doel. Het geld is door de donateurs direct overgemaakt aan het KWF, maar ik hoop in oktober alsnog Rotter dam te lopen in het rode KWF- shirt. Omdat je doelen voor jezelf moet blijven stellen, wil ik dan mikken op een tijd van 2 uur en 40 minuten. Er kan overigens nog al tijd gedoneerd worden via https://acties.kwf.nl/fundrai- sers/peterbiewenga." ,,Het werk als huisarts op Walche ren is vooralsnog niet drukker, omdat het aantal coronagevallen hier nog meevalt. Maar het is wel anders. We doen bijna alles telefo nisch. Dit maakt het werk inten siever. Je mist een stuk beoorde ling van mensen en je moet het doen met hoe ze klinken en de antwoorden die je krijgt. Ook zijn er veel vragen rond corona en zijn mensen bang. Dit is heel begrijpe lijk, maar we weten ook nog niet veel of we lopen tegen beperkin gen in het systeem op. Zo vragen veel patiënten om testen. We kun nen echter maar heel weinig men sen testen en dus blijft die onze kerheid. Wel zie je dat het voor pa tiënten vaak al helpt als ze even met je kunnen praten en hun ang sten kunnen verwoorden." Als lid van een team Zeeuwse palliatieve huisartsen help en adviseer je bij het opzetten van coronacentra en specifieke pal liatieve zorg bij coronapatiën ten. Hoe gaat dat in zijn werk? ,,Met dat team proberen wij mee te denken en adviezen te geven over goede palliatieve zorg aan corona patiënten. Dan gaat het dus over patiënten die corona krijgen en niet meer naar het ziekenhuis wil len of kunnen en al ernstig ziek zijn. Het kan ook gaan om mensen die vanuit het ziekenhuis komen om te gaan overlijden. De zorg voor coronapatiënten is in facetten toch weer anders dan voor regu liere patiënten. Met name van wege het besmettingsrisico is er vaak weinig tot geen bezoek mo gelijk is. Zeker in de stervensfase is het voor patiënten heel belangrijk om geliefden om zich heen te heb ben en contact te kunnen maken met de verpleegkundigen en art sen. Juist dat is nu veel moeilijker met iemand in een beschermend pak. In ziekenhuizen en instellin gen als verpleeghuizen mogen er ook vaak geen familieleden op be zoek komen. Dit maakt het proces van ernstig ziek zijn en overlijden heel eenzaam.'' ,,Als team palliatieve huisartsen denken we ook mee bij het opzet ten van coronacentra, zoals in Goes en Oostburg. Hier kunnen verschillende groepen patiënten terecht. Mensen die gaan overlij den, maar ook mensen die Covid- 19 hebben gehad en nu aan het herstellen zijn. Door coronapa tiënten meer bij elkaar te leggen, kan de zorg efficiënter omgaan met het zorgpersoneel en bescher mingsmiddelen als mondkapjes en handschoenen. Met name de afgelopen weken zijn hierin hec tisch en druk geweest. Nu is het een stuk rustiger, omdat de aantal len patiënten in Zeeland voorals nog mee lijken te vallen. We wil len echter voorbereid zijn als er toch een grotere piek komt.'' ,,Het hardlopen ervaar ik voor me zelf als ontspannend en echt een manier om even afstand te nemen van de dagelijkse praktijk. Zo werkte het altijd al, maar in deze periode geldt dat nog meer. Ook thuis is het tenslotte intensiever, doordat de kinderen niet naar school zijn en thuisonderwijs krij gen. Wel merk ik dat er nu minder tijd is om te hardlopen. Ik loop nu nog zo'n vier keer per week, twee keer 's morgens vroeg en twee keer in de avond. Eerder kon ik ook regelmatig overdag lopen als de kinderen naar school waren. Eerst liep ik 70 tot 80 kilometer per week, nu ben ik blij als ik de 60 haal.'' „Verder is het voor iedereen be langrijk om te blijven bewegen. Altijd natuurlijk, maar juist ook in coronatijd. Om even te ontspan nen, even iets anders doen, maar ook om in beweging te zijn. Dat is goed voor je lichaam. Juist in coro- natijd gaan mensen er minder op uit en zitten dus meer stil. Daarbij moet je je tijdens het sporten na tuurlijk wel houden aan de voor schriften van de overheid. Ga al leen sporten, houd afstand en ga niet naar buiten als je hoest of ver kouden bent. Zelf probeer ik er re kening mee te houden door zo min mogelijk overdag te lopen en plekken op te zoeken waar weinig mensen rondlopen of fietsen. Bij voorkeur niet dwars door de stad, maar meer in het buitengebied. Gelukkig kan dat in Zeeland goed kan en wat mij betreft loopt het nog fijner ook. Verder is het goed om niet al te intensief te sporten. Zorg dat je weerstand goed blijft in deze tijd. En ja, dat strookt niet helemaal met de marathon die ik voor mezelf heb gelopen er prima naast doen." Begin dit jaar werd de voormalig doelman van de club benaderd om mee te denken over de jeugdafde ling en deze nieuw leven in te bla zen. Die toezegging had hij al ge daan, waarna later pas het hoofd trainerschap van het zondagteam van Vlissingen ter sprake kwam. ,,Daar moest ik wel lang over naden ken, want ik wist al dat er binnen het bestuur tweespalt heerste over het zaterdag- en zondagvoetbal. Toch ben ik er uiteindelijk vol over gave ingestapt." Of Pennings uiteindelijk verrast was over het bestuurlijke besluit om te stoppen met het 'dure' zondag voetbal? „Ergens niet, nee. Een ver eniging moet één gemeenschappe lijk doel dienen en dat was duidelijk niet zo. Ik had gehoopt een brug te kunnen slaan tussen de rest van de vereniging en zondag 1, maar dan moet wel alles gedekt zijn. Mede door de coronacrisis haken er spon sors af. Logisch, ik zou ook eerst denken aan m'n eigen personeel." De Vlissinger snapt dus de keuze en staat hier ook helemaal achter, aangezien hij ook wel zag dat de club aan het afglijden was. ,,Maar ik vind het wel heel erg jammer, laat ik dat voorop stellen. Natuurlijk denk je dan weleens terug aan de twee verloren finales die ons promoties naar de topklasse (2015) en derde di visie (2017) hebben gekost. Stel dat het toen wel gelukt was, hadden we diezelfde aantrekkingskracht dan nog steeds gehad?" Ledenvergadering Wel wil Pennings nog iets op merken. ,,Als er tweespalt heerst binnen een bestuur, dan moet er door middel van een algemene ledenvergadering worden beslist en dat is niet op deze manier gebeurd. Formeel gezien is er dus nog niets besloten. Dat heb ik nog wel even aangekaart. Dat zal in de eerstvol gende ledenvergadering ook recht getrokken worden." Samen met vijf anderen kraakte Pennings deze week de hersens over een nieuwe te vormen bestuur en een organisatieplan. Ook verga derde hij weer digitaal over het nieuw te vormen jeugdbeleid. Een werkgroep van zo'n zestien man zet de schouders onder het project. Daarbij zitten onder anderen Ferry Alfons, Denny ter Steege, André Siereveld, Salim Ben Sellam en de gebroeders Bouzambou. ,,Het is fijn om te zien dat de juiste mensen op staan. We willen graag dat er wordt geïnvesteerd in jeugdtrainers en er is al een samenwerking op komst met Groene Ster Vlissingen, dat zaalvoetbaltrainingen gaat organi seren voor onze jeugdleden. Het moet allemaal gaan leiden tot een stabiele club met een mooie toe komst." zaterdag 25 april 2020 M Peter Bie- wenga loopt geld bij elkaar voor het kankerfonds. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Wat betekent de coronacrisis voor jouw werk als huisarts? Peter Biewenga tijdens de Kustloop. Hoe belangrijk is het hardlopen volgens jou gedurende de coro nacrisis? Ruud Pennings.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41