CORONAVIRUS Pandemie kost onze schatkist 92 miljard NIEUWS 3 Veertig jaar lang zette Christien van den Heuvel (72) zich met hart en ziel in als vrijwilliger. Gisteren hoorde ze dat ze een lintje krijgt. Een feestje zit er in coronatijd niet in, maar de buren wisten raad. én voor één stappen de kinderen uit de straat naar voren en leggen een lintje op een tafeltje. Zelf ge knutseld. Voor de één als blijk van waardering omdat ze altijd mogen helpen met het bakken van appeltaart. Voor de an der omdat ze wanneer ze maar willen, kunnen grasduinen in een enorme verzameling Donald Ducks van Christiens eigen volwassen kinderen. Of worden uitgenodigd aardbeien te komen eten als de eerste oogst rijp is. Christien kijkt sprakeloos toe. ,,Hier kan geen officiële uitreiking tegenop'', zegt ze als de voltallige straat is uitgelopen om haar tij dens deze bijzondere lintjesregen toch in het zonnetje te zetten. Een halfjaar geleden zagen de plannen om haar eens goed te ver rassen na alle liefdadigheid er nog heel anders uit. Echtgenoot Nico zou haar onder valse voorwendse len meelokken naar de Stads schouwburg. Daar zou ze, omringd door familie en vrienden, worden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau en een lintje krij gen opgespeld. Het loopt totaal anders sinds het coronavirus ons land in zijn greep houdt. De festiviteiten in het hele land zijn afgelast. De 3060 gedeco reerden van 2020 krijgen alleen te horen dat het Zijne Majesteit de Koning heeft behaagd een lintje uit te reiken, maar daar blijft het voor lopig bij. Het opspelden vinden ze bij de Kanselarij der Nederlandse Orden een te groot gezondheidsri sico voor de gelukkigen, die vaak op leeftijd zijn. Sommige burge meesters kiezen ervoor om de blijde boodschap alsnog persoon lijk over te brengen. In Borne doet de burgemeester dat met een bak fiets. In Almere rijden ze met een groot scherm door de straten en maken ze een live-verbinding met het gemeentehuis waar de burge meester de gedecoreerden toe spreekt. Geen tijd De Utrechtse burgemeester Jan van Zanen houdt zich aan het protocol van de Kanselarij en belt Christien iets na 10.00 uur. Teleurgesteld dat het feestje op dit moment niet doorgaat, is ze niet. „Welnee. Eind april is het de drukste tijd voor mijn werk. Ik vul belastingpapie ren in. Dat moet allemaal voor 1 mei, dus ik heb hier eigenlijk hele maal geen tijd voor.'' Het is tekenend voor de vrouw die altijd bezig is voor anderen. Veertig jaar heeft ze zich belange loos ingezet voor de katholieke BN'ERS kerk in Utrecht. Ze beheerde er de financiën, collecteerde en assis teerde bij uitvaarten. Ze zette zich in voor een jeugdhonk en diverse stichtingen. En dat zijn alleen nog maar de verdiensten waarmee ze voor het lintje is voorgedragen. Wat de ko ning niet weet, is dat ze ook nog eens heel veel betekent in de straat. Ze bakt taarten met de kinderen, helpt hun ouders met belasting aangiftes, verzorgt de post en de bloemen als straatgenoten op va kantie zijn en is de redder in nood bij de kinderopvang als ouders in een lange file terechtkomen of een trein hebben gemist. Applaus Uitgerekend in het jaar waarin zij voor al deze liefdadigheid zou worden gedecoreerd, zijn de festi viteiten afgelast. Dat laten haar bu ren niet zomaar gebeuren en dus huldigen ze haar nu zelf. Met de lintjes van de kinderen op wie Christien zo dol is. Met oranje tompouces. Met bossen bloemen en een minutenlang oorverdovend applaus op 1,5 meter als een trotse echtgenoot Nico de vlag heeft uit gehangen; het signaal dat het nieuws niet langer geheim hoeft te blijven. De vuilnismannen die de straat in komen rijden, hebben er alle begrip voor en staken spon taan het werk. Een staande ovatie voor Christien willen zij niet ver storen. Niet op deze dag. Niet in deze tijd. Want dit is waar Chris tien voor leeft. ,,Al die mensen. Al die kinderen. Heerlijk'', zegt ze als alle tompouces zijn uitgedeeld. Dat blijkt uit de Voorjaarsnota. Mi nister van Financiën Wopke Hoek stra spreekt van een 'eerste grove schatting'. Het saldo kan uiteinde lijk hoger of lager uitvallen: ,,De enige zekerheid die we daarvan hebben, is dat ook dit weer zal wor den bijgesteld", stelt hij. Volgens premier Rutte krijgt de economie een 'enorme dreun'. Toch zegt hij dat Nederland niet bang hoeft te zijn dat het kabinet op Prinsjesdag met enorme bezuini gingsplannen komt. ,,Dat is nu niet verstandig. We moeten juist probe ren de economie weer snel te laten groeien.'' De schatkist wordt in vele opzichten hard geraakt door de co ronacrisis. Zo is er al 20 miljard euro uitgegeven aan allerlei steunmaat regelen en zorgt uitstel van belas tingen en premies ervoor dat er dit jaar circa 32 miljard euro minder binnenkomt. Hiervan is de hoop dat een deel in volgende jaren als nog kan worden betaald. De grootste klap wordt echter toegebracht door de economische neergang. Hoekstra volgt de in schatting van het Internationaal We moeten nu proberen de economie weer snel te laten groeien Monetair Fonds, dat voor Neder land in 2020 uitgaat van 7,5 procent krimp. Door minder economische activiteit komen er bijvoorbeeld veel minder opbrengsten uit de btw en de inkomstenbelasting bin nen. Ook zijn er hogere uitgaven aan onder meer WW en bijstand. Reken je de gevolgen daarvan door, dan is sprake van een extra gat van 45 miljard euro. In het voorjaar dacht het Centraal Planbureau dat de begroting dit jaar nog een overschot van 9 miljard euro zou vertonen. In dat cijfer was echter nog geen rekening gehouden met de gevolgen van de coronacri sis. Doordat dit overschot compleet verdampt, rest onder de streep een tekort van 92 miljard euro, ofwel 11,8 procent van het bruto binnen lands product (bbp). Het grootste begrotingstekort dat Nederland sinds de Tweede Wereldoorlog had, stamt uit 1995. Toen kwam de over heid 9,2 procent van het bbp tekort. zaterdag 25 april 2020 GO Later lintje van de koning, nu al van de buren Raymond Boere Utrecht AG Meer dere bekende Nederlanders kregen een lintje, onder wie zanger Jan Smit (foto). Hij is de jongste Nederlander die zich voortaan Of ficier in de Orde van Oranje-Nas sau mag noemen voor zijn carrière als zanger en presentator, maar ook voor zijn inzet voor SOS Kinderdor pen, Make-A- Wish Nederland en het Oranje fonds. Het kabinet denkt dit jaar maar liefst 92 miljard euro tekort te komen. Met een geschat begro tingstekort van 11,8 procent is sprake van een naoorlogs re cord. De staatsschuld explo deert eveneens en komt uit op 65,2 procent. Laurens Kok Den Haag -Premier Mark Rutte Christien van den Heuvel: ,,Al die mensen, heerlijk.'' FOTO ANGELIEK DE JONGE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3