Geloof in nieuwe normaal Voel je de koning, Flexpakket Kies voor het Flexpakket f((\ 10 ZEELAND Door de etalage ruiten van Ruimte Caesuur zie ik drie zwarte glanzende schermen aan buizen aan het plafond hangen. Monnikenwerk KUNST EN DIGITALE TECHNOLOGIE Links in de ruimte zweeft horizontaal een langwer pige constructie van kast jes, buizen, slangen en draden. Rechts aan de wand zijn tegen een witte plaat vier witte frames bevestigd. De objec ten zien er intrigerend uit en geluk kig is Caesuur open. In mijn eentje heb ik alle tijd (en ruimte!) het werk aan een nader onderzoek te onderwerpen. Ruben Mols (1991, Goirle) is de maker. Hij verwijst in een toelichting naar boeken als 'The extended mind' (1989) van Clark en Chalmers en naar 'Digitale Demenz' (2012) van Manfred Spit- zer. De zwarte schermen zijn grotere versies van mijn eigen smart- phone-scherm. Ze hangen op dus danige afstand van de achterwand dat je de neiging hebt eromheen te lopen. Het blijken frames die aan de achterzijde open zijn. Ik zie een aantal raadselachtige, rechthoe kige vormen. Eén ervan doet me denken aan een ventilatierooster. Ruben Mols lijkt hier symbolisch een smartphone te tonen. Door de achterkant open te laten, toont hij het geheimzinnige interieur van het wonderbaarlijke apparaat waarmee wij in toenemende mate ons leven structureren. Een tech nisch hoogstandje dat een sleutel rol vervult in onze communicatie, zeker in het Coronatijdperk. Mols laat mij stilstaan bij het gegeven Worden wij net zo inwisselbaar als de apparaten die we gebruiken? dat ik, en dat zal voor velen van u hetzelfde zijn, geen flauw benul heb van de werking van het appa raat dat ik op zak heb. En dat in toenemende mate een verleng stuk is van mijzelf. In 'The exten ded mind' voorspelden Clark en Chalmers al de versmelting van mens en techniek. En stelden zij vragen over wat dat betekent voor ons persoonlijk en ons samenle ven. Mols stelt dat gegeven op nieuw aan de orde. Ook in het hangende langwerpige object met de titel 'Expanded fragility, circuit of love'. De met elkaar verbonden kastjes vertonen aan de buiten kant technische kenmerken. Aan de binnenzijde zie ik echter een sterk uitvergroot onderdeel van mensenhuid met haartjes erop. Op een aantal plaatsen in het cir cuit raakt die huid de huid van de ander. De aanraking wordt aange stuurd door de techniek. Dat ver wijst bijvoorbeeld naar dating apps als Tinder, die mensen met elkaar in contact kan brengen, waarbij de behoefte aan seks lei- dend is. Wat betekent dat voor onze kijk op relaties en op intimi teit? Worden wij net zo inwissel baar als de apparaten die we ge bruiken? Dat zijn vragen die Mols treffend oproept met zijn perfect uitgevoerde objecten. De relatie die hij legt met het 'Zwarte vier kant' van Malevich voegt daar nog een dimensie aan toe. T/m 16/5. Ruimte Caesuur, Lange Noordstraat 67, Middel burg. Vr. en za. 14.00 - 17.00 uur en op afspraak. Het was afgelopen zon dag, bij het koffiedrin ken na de dienst, dat ik als gestoken reageerde op iemand die het nieuwe nor maal maar niks vond. ,,Ik ben wel een keer klaar met alles online", gaf ze aan. ,,Mensen ontmoeten is heel anders." Of ik gek ben? Zeker en vooral op sociaal contact. Ik mis vrienden aan tafel en de ter loopse aanrakingen. Maar ik ge loof ook in het nieuwe normaal! Online kerkdiensten zijn er te kust en te keur en ze worden veel beter bezocht dan de diensten in kerken. ,,Er komen meer dan het dubbele aantal bezoekers", ver telde ds. Arie van der Maas, clas- sispredikant van de PKN. ,,Men- sen kunnen anoniem en vrijblij vend een kijkje nemen. Net zoals vroeger, toen mensen kerken in- en uitliepen en even achter een pilaar konden staan luisteren." Omroep Zeeland program meert morgen voor de derde keer 'Geloven in Zeeland'. Tijdens de korte kerkdienst van afgelopen week, kwamen ook mensen van de Yildirim Beyazit Moskee uit Middelburg aan het woord over hoe zij hun geloof vormgeven in deze tijd. Dat is inclusiever dan bij welke kerkdienst ook. Verlan gen naar een tijd waarin we elkaar in alle vrijheid kunnen ontmoe ten is natuurlijk, maar hoe we nu samenleven en de problemen van het samenleven oplossen vind ik top. Wat nemen we daarvan mee naar de toekomst? In deze coronatimes kan ik weer meedoen in de samenle ving. Vijf jaar geleden werd ik ernstig ziek en ik zal het met ups en downs blijven. Het betekende verlies van fijn werk hoewel ik hopend op betere tijden allerlei opties heb aangedragen om Sn- ders te gaan werken. ,,Ik kan als ik goed te pas ben toch vanuit huis werken en vergaderen via Skype of een ander programma?" Er is nog weleens een halfslachtige po ging gedaan om dat te organise ren. Het werkte niet, als deelne mer op de tablet werd ik tijdens de vergadering stomweg verge ten. Ik bleek uiteindelijk te slecht om te re-integreren. Maar nu het virus 'uit' gaat en iedereen 'thuis' blijft kan ik ineens veel vaker meedoen, omdat mensen elkaar op een andere manier opzoeken. Niemand vindt het leuk om bui tengesloten te worden. Mijn leven is er daardoor op vooruit gegaan. Zo drink ik nu elke zondagmor gen weer koffie met mensen van de Koorkerk in Middelburg, digi taal, nadat we thuis een dienst van de Remonstranten hebben gekeken. En daar schoot ik dus uit mijn slof. ,,Ik zie echt niemand van de kerk als ik er zelf niet kan komen. Nu de wereld anders is georganiseerd, ben ik al een week of vijf wel van de partij en ik ge niet ervan." De gesprekken zijn onverwacht intens en openhartig. We zijn verrast dat het werkt. En op maandag blijf ik niet alleen achter in ons huis. Weliswaar zijn mijn man en inwonende zonen aan het werk of met eigen dingen bezig, maar ze brengen ook gezel ligheid. En wanneer ik zelf eens digitaal vergader is dat anders dan voorheen. We zitten in hetzelfde schuitje, mensen vragen elkaar voor 'de zaken' worden bespro ken, 'hoe het gaat' en zeggen min der automatisch 'goed'. Het nieuwe normaal voelt voor mij liever en inclusiever. Dinsdag avond na de persconferentie van de minister-president besefte ik tot mijn opluchting: het duurt nog even. internet I tv I bellen I mobiel eerste 6 mnd. vanaf gratis upgrade delta.nl/flex fff DELTA zaterdag 25 april 2020 GO Ruben Mols stelt wezenlijke vragen Nico Out Middelburg José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Werk van Ruben Mols: Expanded fragility, circuit of love. De klant is koning was nog nooit zo letterlijk, want jij bepaalt alles! Met het Flexpakket zet je aan wat jij wilt, en zet je uit wat je niet nodig hebt. Wil je bijvoorbeeld wat minder zenders of nog sneller internet, dan pas je dat gewoon maandelijks aan zonder extra kosten of gedoe. p/mnd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38