CORONAVIRUS In Goes-West gaat de f rietpan weer aan 'Wees alert op signalen van zelfdoding' 6 Tot i september zijn alle festivals af gelast. Ook als die maatregel niet wordt verlengd, is het niet vanzelf sprekend om die maand meteen een festival te organiseren. Voorbe reidingen zijn lastig en vrijwel ze ker moet rekening worden gehou den met de nieuwe regels van de anderhalvemetersamenleving. Film by the Sea in Vlissingen staat gepland van 11 tot en met 20 sep tember. ,,Ik ben niet pessimistisch", zegt Doense. ,,Het wordt puzzelen, maar ik zie allerlei mogelijkheden." Misschien kan zelfs het uitgestelde Zeeuws-Vlaamse festival nog voor september worden ingehaald. Dat er in september opnieuw meer dan 40.000 filmliefhebbers naar Vlissingen komen, acht hij hoe dan ook uitgesloten. ,,Qua festival- gebeuren zullen we dingen moeten inleveren. Het FilmBoekenbal en het grote openingsgala kunnen niet op de oude manier. En met een af stand van anderhalve meter kun je ook minder bezoekers kwijt. Een bezoek aan het festival wordt een exclusieve aangelegenheid. Zelfs als vanaf 1 september alles weer kan, CineCity is een ruime locatie. Anderhalve meter is daar mogelijk zullen er toch mensen zijn die zeg gen: nog even niet. Of die nog even de hand op de knip houden." Een oplossing is een deel van het programma ook online aan te bie den. ,,Ook voor mensen die achter het net vissen als er minder kaarten zijn." En er wordt gestudeerd op de ouderwetse drive in-bioscoop. ,,Vo- rig jaar hebben we Jaws vertoond op het strand. Dat was een groot suc ces. Dat wordt 'm nu dus niet, maar als iedereen in de auto blijft zitten, zie ik wel mogelijkheden. Zowel tij dens het festival als misschien al daaraan voorafgaand." Doense hoopt dat eind mei de bioscopen weer open mogen. ,,CineCity is een ruime locatie. An derhalve meter is daar mogelijk. Daar kan al ervaring mee worden opgedaan. Op het moment dat we weer naar de bioscoop kunnen, moeten we ook kijken naar het fes tival in Zeeuws-Vlaanderen. De randprogrammering daar is niet al te ingewikkeld en alle geselec teerde films zijn nog actueel. Dus ik ga zeker proberen dat nog in te pas sen." Cannes Maar het programma voor Vlissin- gen. Hoe komt hij aan films als hij geen festivals kan bezoeken? ,,Voor Film by the Sea zijn drie festivals heel belangrijk", legt Doense uit. „Rotterdam hebben we al gehad, Berlijn hebben we in februari nog net mee kunnen pakken. Cannes gaan we missen, maar de Marché du Film daar gaat in juni helemaal online. Dan kijken op de laptop of met de beamer. In de filmwereld gaat veel via websites. Wij hebben het makkelijker dan programmeurs van een theaterfestival." 'Wat fijn dat jullie dit weer doen!' Een wijkbewoonster die vrijdag haar bestelling komt afhalen in het wijkgebouw in Goes-West is blij dat daar de frietpan weer is aangezet. 'Zelf heb ik er geen.' In de snackbarloze Goese wijk konden bewoners sinds een klein jaar bijna elke vrijdag frietjes met een snack komen eten in het wijkgebouw. Maar corona gooide roet in het eten. Sterker nog, alle activiteiten in het wijkge- bouw kwamen stil te liggen. Een gemis voor veel bewoners van de volkswijk. ,,Wij missen de mensen'', zegt Saskia Vermeulen van de wijkver- eniging. ,,Maar zij missen ons ook, zo heb ik wel gemerkt bij het op nemen van de bestellingen.'' Gis termiddag ging de frietpan weer aan in het wijkcentrum. Enkel voor afhaal uiteraard. En met een streng protocol. Via de ene deur naar binnen en via de andere weer naar buiten. Vooraf bestellen Om kwart over vijf komt Aad Schoemaker als eerste klant bin nen. 'U had wel vooraf moeten be stellen', krijgt hij te horen. Maar aangezien de grote drukte nog moet beginnen, wordt de oudere wijkbewoner gewoon geholpen. Luttele seconden later liggen de bitterballen en frietjes te sputte ren in het vet. Aad is blij weer even onder de mensen te komen. ,,Ik mis de activiteiten waar ik nor maal gesproken naartoe ga.'' Dat meer bewoners blij zijn dat er weer frietjes worden gebakken in het wijkgebouw, blijkt uit de 27 bestellingen die zijn geplaatst. ,,De frikandel speciaal is blijkbaar heel populair, want die is 24 keer be steld'', zegt Saskia lachend. ,,Ach, de mensen hier zijn ook heel spe ciaal", voegt welzijnswerker Matijs Gerrits daar grappend aan toe. Hij is bereid gevonden om de frietjes aan huis te bezorgen bij mensen die niet naar het wijkgebouw kun nen komen. Hij hoeft maar één keer op de fiets te stappen. Ook de komende vrijdagen kunnen in het wijkgebouw friet en snacks wor den opgehaald. Wetenschappers vrezen een toe name van het aantal suïcides. In Zeeland zijn daarvoor nog geen aanwijzingen, zegt Laeven. ,,GGD en Emergis zeggen dat de afgelo pen weken hier niet meer zelf moorden zijn gemeld dan in de afgelopen jaren. Maar de corona crisis treft ons uiteindelijk alle maal en het is niet aannemelijk dat Zeeuwen anders zullen reage ren dan de gemiddelde Nederlan der. Bovendien weten we al langer dat het aantal zelfmoorden hier gemiddeld hoger ligt dan in de rest van het land." ,,Het is normaal om verdrietig of angstig te zijn tijdens een cri sis", aldus Laeven. ,,Veel mensen hebben dat. Uiteindelijk kun je ook sterker worden als je hier doorheen komt. Veel mensen kunnen goed buigen en terugbui gen. Er is ook een grote groep die juist groeit in tijden van crisis." Faillissementen Maar voor een deel van de men sen kan de financiële en psychi sche druk erg groot worden. Lae- ven noemt onder meer degenen die in de Zeeuwse horeca en toe ristische sector werken en die hun werk voorlopig zien wegvallen. Dat kan leiden tot meer faillisse menten. ,,De gevolgen merken we misschien pas later dit jaar, maar dat vormt wel een risico. Het is belangrijk dat we daarop anticipe ren." Het voornaamste is om tijdig de signalen te herkennen als mensen geestelijk klem zitten. ,,Mensen moeten met elkaar blijven praten. Als je het gevoel hebt dat het niet goed gaat met je man, je puber, je buurvrouw of je collega, probeer dan ook echt door te vragen. We zitten er samen in en we kunnen er ook samen uitkomen. Dat lukt alleen door er voor elkaar te zijn, naar elkaar te luisteren en elkaar te helpen." Praten over zelfmoordgedach ten wordt nog te vaak als een ta boe ervaren, merkt Laeven. ,,Men- Het is belangrijk echt te luisteren naar wat iemand zegt sen denken: als ik erover begin, dan werk ik het alleen maar in de hand. Dat is niet zo. Het zorgt juist voor opluchting als diegene merkt dat er een opening is om er wel over te praten. De reden dat mensen aan zelfmoord denken is niet dat ze dood willen, maar dat ze van hun problemen of nare ge dachten af willen. Het is belang rijk echt te luisteren naar wat ie mand zegt, begrip te tonen en sa men hulp te zoeken." Emergis heeft inmiddels een ei gen coronawebsite en doorde weeks ook een speciale hulplijn (0113-267080). Daarnaast biedt 113 Zelfmoordpreventie (113.nl) veel extra hulp in coronatijd. zaterdag 25 april 2020 Film by the Sea ziet het zitten Minder bezoekers, voorstellin gen online en de terugkeer van de ouderwetse drive in-bios coop. Het festival Film by the Sea zal er anders uit gaan zien, maar directeur Jan Doense denkt dat het in september wel doorgaat. „Provincie, gemeente en Filmfonds zeggen: niet af- schalen, ga alsjeblieft door." Ernst Jan Rozendaal Vlissingen - Jan Doense, directeur Film by the Sea Rob Paardekam Goes De coronacrisis en de drei gende recessie kunnen leiden tot een stijging van het aantal mensen dat rondloopt met zelfmoordgedachten. Het is daarom zaak om alert te zijn op signalen, zegt Mischa Lae- ven, projectleider van Zeeland Zonder Zelfmoord. Rolf Bosboom Vlissingen - Mischa Laeven Aad Schoemaker komt de friet en bitterballen halen die Evelien Ventevogel-Maas in het wijkgebouw gebakken heeft. foto cynthia cats

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34