Sterke zorg maakt Zeeland aantrekkelijker Ruim vierhonderd miljoenenhuizen 2 MAIKEL HARTE 1 Column Het schijnt dat we vaker met virusuitbraken geconfron teerd zullen worden, maar ik ga er toch van uit dat de ellende die we nu meemaken echt iets is wat maar één keer in de honderd jaar voorkomt. Denkt u ook al na over het leven nS corona en dan bedoel ik echt over een paar jaar als corona een schim is uit het ver leden. Ik denk namelijk wel dat door deze coronacrisis ons gedrag blijvend kan veranderen, aan de ene kant omdat we ons nu van al les aan het aanleren zijn en aan de andere kant misschien wel uit angst. te worden en ik hoop vooral ook opa te worden. Ik ben met tieners in huis nog ver van het opaschap verwijderd, maar ik hoor mijn kleinkinderen nu al over mij her inneringen ophalen: 'Onze opa hoestte altijd heel raar, in zijn elle- boog. Want die had de coronacrisis meegemaakt'. Of wordt het hoes ten op deze manier straks ge meengoed en weten we dan niet beter? Ik hoor ze ook al over mij vertellen dat ik in een rij bij de su permarkt nooit aan wilde sluiten. Dat ik altijd 1,5 meter afstand hield. over een oudoom die in mei 1940 op een reisje naar de Belgische Ar dennen was, hij zou er een jaar over gedaan hebben om weer in Hoek thuis te komen. Hij zou na de oorlog nooit meer op vakantie zijn geweest, bang dat hij was om dat nog een keer mee te maken. Hoe zal dat zijn voor al die mensen die nu van over de hele wereld ge repatrieerd moesten worden? Boe ken die ooit nog een verre reis? Eén ding heb ik tijdens deze cri sis niet gedaan en dat is geham sterd. Ik heb het ook nooit begre pen en het wc-papier is nog steeds vaak op bij de supermarkt. We ko men er later wel achter wie dit wa ren. Er zullen over een paar jaar kleinkinderen zijn, die zeggen: bij m'n oma stond de kast altijd vol met pakken wc-papier. Want ja, die had de coronacrisis meege maakt. Wordt het hoesten in de elleboog straks gemeengoed? DE STELLING Vandaag: Ik ben blij dat de Veilig heidsregio zo voorzichtig is Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters TOCH VEEL ZORSHELbEN WE SEEN LINTJE KRESEN Zij verdienen óók een lintje Veersteiger is klaar, nu nog het pontje VLISSINGEN Joe Buck brengt eerste EP uit De gezondheidszorg in Zeeland is niet toegerust op een crisis zoals die zich nu voordoet, betoogde Trees Janssens van de Partij voor de Die ren gisteren tijdens de online Sta tenvergadering. Ze pleitte voor ver sterking van de zorg, zodat bij een volgende pandemie meer toeristen kunnen worden toegelaten waar door minder ondernemers in de re creatiesector eraan onderdoor gaan. De afgelopen weken gold een ver bod op recreatieve overnachtingen in Zeeland uit vrees dat de druk op de zorg te groot zou worden. Meer personeel Gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA) vond de conclusie van Jans sens te kort door de bocht. Dat moet nog blijken uit de evaluatie van de coronacrisis. Maar als ze bedoelde dat er meer zorgpersoneel naar Zee- land moet komen? ,,Ja, daar zijn we mee bezig en daar gaan we mee door." Toevallig ontvingen de Statenle den enkele uren na hun vergadering een brief waarin het dagelijks pro vinciebestuur aankondigt zich ster ker te gaan maken voor de zorg. 'Ook voor toeristen is de aanwezigheid van kwalitatief hoogwaardige cura tieve zorgvoorzieningen soms een vereiste om in Zeeland te recreëren Zorg mag dan geen kerntaak zijn van de provincie, leefbaarheid wel of vakantie door te brengen. Dat zelfde geldt voor bedrijven om zich in Zeeland te vestigen. Zorgvoorzie ningen zijn een essentiële randvoor waarde om te wonen, te werken en te leven, te recreëren en te investe ren.' Zorg mag dan geen kerntaak zijn van de provincie, leefbaarheid wel. Met de actievere houding komt de provincie tegemoet aan een wens die Adrz, ZorgSaam en Emergis vo rig jaar uitten. Het aantal huizen in Zeeland die meer dan een miljoen euro waard zijn, is vorig jaar opnieuw fors toe genomen: van 300 naar 410. Dat is te danken aan de sterke stijging van de huizenprijzen. Calcasa heeft becijferd dat er in middels meer dan 65.000 miljoe nenwoningen in Nederland staan. De Konijnenlaan in Wassenaar is volgens de taxaties van het techno logiebedrijf opnieuw de duurste straat van het land. Daar is geen en kel huis minder dan een miljoen waard. In Zeeland blijft de Torenweg in Nieuw-Haamstede de duurste straat, met rond de twintig - Cal- casa rondt af op vijftallen - huizen boven het miljoen. De Strandweg in Nieuw-Haamstede, de Reiger laan en de Sternlaan in Kamper land en de Domburgseweg in Domburg tellen vijftien miljoe nenwoningen. Kapitalen Burgh-Haamstede (inclusief Nieuw-Haamstede) heeft van alle Zeeuwse kernen de meeste kapitale huizen (85), gevolgd door Dom burg (50), Goes (50), Kamperland (35) en Middelburg (20). Domburg telt het hoogste percentage miljoe nenwoningen: 8 procent. Ook on der meer Noordgouwe en Retran- chement hebben er relatief veel. zaterdag 25 april 2020 Ik hoop een jaartje of negentig In mijn familie gaat het verhaal 1 Reageer op pzc.nl Gisteren: Lintjes zijn juist nu belangrijk 912 stemmen OAT &E&OEL IK.' WIJ HEBBEN OOK LEVENS ©ereb! 6 WE<EN LAN© "THUIS SEBLEVEN MET ALLEEN NETFLIX, VIBEOLANB»TV, SNACKS» BIER EN WIJN. VLISSINGEN Het was gisteren niet al leen een bijzondere lint jesregen omdat de ko ninklijke onderscheidin gen op afstand werden uitgereikt. Het was ook een speciale dag, omdat juist in deze tijd allerlei mensen zich onder moei lijke omstandigheden on derscheiden, maar pas volgend jaar kans maken om daarvoor een lintje te krijgen. Wie verdient er juist nü een lintje, vroegen wij de lezers. De reacties daarop kunt u op onze website www.pzc.nl lezen, onder de kop 'Zij verdienen óók een lintje'. WOLPHAARTSDIJK De nieuwe veersteiger van Wolphaartsdijk is klaar. Het lage deel van de zo geheten hoog-laagsteiger is straks weer de aanleg plaats voor het toeristi sche pontje tussen Wol- phaartsdijk en Kortgene. Het hoge deel biedt een fraai uitzicht over het Veerse Meer. Op het pontje moeten inwoners en recreanten nog even wachten, want vanwege de coronapandemie varen de Zeeuwse pontjes niet. De oude houten steiger in de haven van Wolphaarts- dijk was er zo slecht aan toe dat de gemeente er voor koos hem helemaal te vervangen. Delen van de oude steiger zijn wel hergebruikt. De uit Oostburg afkom stige zanger Joe Buck heeft gisteren zijn eer ste EP uitgebracht. Een van de nummers is de single Own The Mor ning. Joe Buck heeft het debuutalbum opgeno men in Nashville, waar hij ook samenwerkte met enkele singer/song writers. Op de EP staat ook een cover van het nummer Breathin van Ariane Grande. De zan ger zou in deze periode eigenlijk met zijn band zijn 'White Roses Tour' doen, maar de start daarvan is in verband met de coronacrisis uit gesteld naar september. De coronacrisis brengt nog eens aan het licht hoe kwetsbaar de Zeeuwse zorg is. Niet voor niets worden toeristen tijdelijk ge weerd. Hoewel de zorg geen wettelijke taak van de provincie is, wil die zich daar toch meer voor gaan inzetten. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Villa aan de Torenweg in Nieuw-Haamstede. archieffoto ernesta verburg Rolf Bosboom Burgh-Haamstede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2