Onderduiken voor een onzichtbare vijand BN'er@home MEDIA CULTUUR 25 Jeroen Krabbé ik heb nog nooit zo veel reacties ge kregen als dit jaar.'' De uitzendingen zaten vol met nieuws én grappen over corona. ,,Ik vind dat je over alles grappen kunt maken. Niets is heilig. Je hebt je eigen morele kompas en smaak. Je moet het ook aanvoelen. Dan las je in de krant een bericht dat een vrouw uit Naar- den-Bussum besmet was geraakt en die week vijf contactpersonen had. Vijf? Da's ook niet echt een sociaal leven, hè. In die eerste week kon die grap nog wel, in de derde, toen er al flink wat doden waren gevallen, weer niet.'' ,,Ik maak vaak grappen over kanker. Mijn vader is eraan overleden. Het is mijn manier om om te gaan met een ziekte die superoneerlijk is. Die je ook kunt krijgen als je nooit hebt ge rookt. Ik vind het fijn dat je kunt la chen - wat een heerlijke emotie is - om iets wat heel verdrietig is. Dat is winst. Zoals andere mensen een god nodig hebben om om te gaan met ons zinloze bestaan, zo is humor mijn re ligie. Trouwens, mensen met kanker hebben vaak zelf ook enorme humor en begrijpen dat. Waar ik heel erg in geloof: ik ga altijd uit van het onver mogen in ons als mens. Als je dat doet, is elke dag een blije verrassing.'' Ongelijkheid In Later was alles beter zit veel #Me- too. De ongelijkheid tussen mannen en vrouwen is onmiskenbaar, stelt hij. ,,Als vrouwen aangifte willen doen van verkrachting, krijgen ze verplicht twee weken bedenktijd. Alsof je het wilt ontmoedigen. Man nen misbruiken Harvey Weinstein vaak als een soort uiterste. Hij is de psychopaat, hij is de gek, terwijl ie dere man bij zichzelf te rade moet gaan: wat heb ik verkeerd gedaan? Dat hoeft geen groot schandaal te Anderen mensen hebben een god nodig om om te gaan met ons zinloze bestaan, en zo is humor mijn religie zijn, maar misschien wel dat je ach teraf denkt: ja, daar en daar had het wat chiquer gekund.'' Peter Pannekoek zou deze periode normaal gesproken optreden in de comedyclub. Zichzelf in vorm hou den. Grappen droppen om te testen voor zijn programma in het nieuwe seizoen. ,,Ik heb dat nodig. Ik kan me niet een halfjaar opsluiten, maar vind het lekker om 's avonds op te treden en dan overdag te schrijven. Ik moet kijken hoe ik dat nu ga doen.'' Op de geplande roadtrip door Amerika deze zomer rekent hij niet meer. ,,Ik probeer elk jaar een stukje Amerika te pakken. Ik ben gek op dat land. We zouden in Nashville begin nen, hiken, nationale parken bezoe ken en eindigen in Boston. Wie 'we' zijn? Mijn ex en ik. We zijn nu twee ënhalf jaar uit elkaar, maar kunnen het goed met elkaar vinden en gaan dus op reis. Waarom niet? Ik geloof nooit zo in de standaarddingen.'' ,,Het is bizar. Dit voelt aan als onder duiken voor een onzichtbare vijand. Het zet je wel aan het denken over onze toekomst. Hoe gaan we straks verder leven? Ik denk dat niets meer wordt zoals het was. Maar ik zie ook mooie dingen. Ik proef een saamho righeidsgevoel. Mensen zijn aardiger tegen elkaar, er wordt gegroet, waar uit maar blijkt dat wij niet onver schillig zijn. De vraag is natuurlijk hoelang dat duurt.'' ,,Omdat mijn vrouw en ik tot de risicogroep behoren, zijn wij van uit Amster dam naar ons huisje in Dalfsen gegaan. Am sterdam is nu een stille stad, dat is heel mooi, maar er hangt toch een soort doem over. Laatst was ik even weer in mijn atelier. Het leek er an ders uit te zien, maar de waarheid is dat ^k ben veranderd door wat er nu gaande is. De dagen in Dalfsen heb ik vooral gevuld met schoonmaken, met borstels, bezems en zelfs een tandenborstel. Normaal komen we hier één dag per maand, dan ont breekt de tijd om de zaak op orde te brengen.'' ,,Omdat ik geen zin heb om elk praatprogramma over corona te volgen, wijk ik vaak uit naar Netflix. Ik heb de Spaanse misdaadserie Casa de Papel helemaal uitgekeken. Ook goed is de Israëlische reeks Fauda die zich in het leger afspeelt. Ik krijg veel positieve reacties op mijn eigen serie over Chagall. De kijkcijfers zijn veel hoger dan mijn vorige schilders portretten. Mensen willen duidelijk ook naar kunst kijken en niet alleen maar naar coronanieuws. Wat lezen betreft tip ik de dagboeken van Paul Haenen, Ik heb bekend. Ook een aanrader is Stedevaart van Jan Brokken. Overdag luister ik veel naar Radio 1, maar het belangrijkste is toch Bach. Dat is goddelijke muziek. Ik hoef maar de eerste tonen van de Matthaus Passion te horen of ik schiet vol.'' zaterdag 25 april 2020 GO Peter Panne- koek test nieuwe grappen altijd in de comedyclub, maar hij moet nog kijken hoe hij dat nu gaat doen. FOTO PIM RAS Later was alles beter is op Konings dag om 20.40 uur te zien bij BNNVara op NPO 1 Nederland zit voorlopig vooral thuis en veel BN'ers dus ook. Wat lezen, luisteren of kijken zij om de dag door te komen? Vandaag geeft acteur, schilder en programma maker Jeroen Krabbé (75) zijn aanraders. Ab Zagt Hoe ervaart u deze tijd? Hoe vult u uw dagen? Wat zijn uw kijk-, luister- en leestips?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25