Kikkers bum 'Dit is de grootste schande éf lil %Ï0W Boosheid en onbegrip richting de KNVB, na 20 Historisch en krankzinnig. Zo verliep de middag waarop het Nederlandse voetbalseizoen werd afgesloten. Vijf clubs gaan Europa in, met Ajax als nummer 1. De KNVB 'redde' RKC en ADO, tot woede van Cambuur en De Graafschap. Column SJOERD MOSSOU Gisteren vierde het Nederlandse voetbal zijn zoveelste Poolse landdag, deze keer een kermis in het kwadraat, op een dag vol achterklap en gedoe. De KNVB trachtte wanhopig om alle kikkers in de kruiwagen te houden, met e-mails en videocalls en de hele rataplan. Maar de kikkers zelf kwaakten, sprongen, ruzie den en konkelden in het rond. 'eindstand' nu, maar daar is alles mee gezegd. De komende maanden mag het Nederlandse voetbal zichzelf pas echt door de crisis heen gaan leiden. Er moet een bedrijfstak gered worden, vele ba nen staan op het spel. Niet alleen kleine clubs drei gen om te vallen bij een rampscenario (heel 2020 zonder publiek is be slist nog niet uit gesloten), ook de gro tere clubs komen in zwaar weer. Maar visie en leider schap? Eensgezind heid? Solidariteit? Vooralsnog zijn ze nergens te vinden. De KNVB deed in een brief gisteren 'een mo reel beroep' om de Eu ropese inkomsten on derling te spreiden, aangezien er sprake is De situatie in Duitsland is anders, maar het gaat hier om de grond houding, om fatsoen ook van een extreme situa tie: een afgebroken competitie met uitsluitend verliezers, en een paar flagrante pechvogels. Het is al gênant genoeg dat zo'n oproep nodig is. Ben je bereid elkaar te helpen in een noodsitua tie, of vecht je uitsluitend voor je eigen belang? Zoek je samen naar een oplossing, of ga je als in een loopgravenoorlog op elkaar lopen schieten? Even geen kromme vergelijkingen trekken met het bedrijfsleven nu. In de sport ben je namelijk elkaars concurrenten, maar je bent óók elkaars bondgenoten. Een competitie kan onmogelijk, het woord zegt het al, zonder 'competitie'. Niet voor niets is juist de 'league' in Ameri kaanse sporten machtig en allesbepalend. In het voetbal is het elke club voor zich - in Nederland blijkbaar al helemaal. Het is dodelijk voor de beeldvorming, en oliedom bovendien. Het profvoetbal stond al ergens achter aan in de rij als het om steun van de overheid gaat, terecht of niet, maar dat maakt het allemaal niet minder desastreus voor een sector die tot 1 sep tember volledig platligt. Wie gaat de lobby in Den Haag op zijn schou ders nemen? Wie gaat het collectieve belang van al die noodlijdende clubs straks bepleiten, nu er he lemaal niets blijkt van welk collectief dan ook? O ironie. De clubs die zo hysterisch roeptoeter- den dat de competitie onmiddellijk moest worden stopgezet, hebben er nu belang bij dat het voetbal zo snel mogelijk weer kan opstarten, want anders verzuipen ze zelf net zo hard. Het Nederlandse voetbal heeft zichzelf de laatste weken op onwaarschijnlijke wijze voor schut ge zet. Probeer dat nog maar eens recht te breien. Streep door straf vanjury Marijke Groe- newoud (21, foto) gaat uit eindelijk toch als winnares de boeken in van de Aart Koopmans Memorial, die in januari werd verre den op de Weissensee. Ze werd na de wedstrijd gediskwalifi ceerd we gens onge oorloofde hulp van haar teamgenote Carien Klei- beuker. Dat is onvoldoende bewezen zegt de KNSB nu. Tiental speelde alle duels 16 tegen 9. Met 9 onthoudingen. Noem deze stemverhouding over een jaar of tien en nog steeds zal ie dere voetbalvolger weten waar het op slaat. Het zijn getallen die vanaf nu horen bij de historische afron ding van dit voetbalseizoen in de ere- en eerste divisie. De KNVB greep deze stemver houding gisteren aan om voor op luchting en blijdschap te zorgen in Den Haag en Waalwijk en voor ra biate woede in Leeuwarden en Doetinchem. Er stemden 16 clubs vóór degradatie van ADO en RKC uit de eredivisie en vóór promotie van De Graafschap en Cambuur. Maar dat is op een totaal van 34 stemgerechtigde clubs geen meer derheid, redeneerde de KNVB, die dus besloot er niet in mee te gaan. De beslissing was amper bekend of het land ontplofte. Op allerlei podia vonden mensen er wat van. Sybrand Buma, de burgemeester van Leeuwarden, postte razendsnel een video op YouTube. ,,Voor ons Leeuwarders, Cambuur gewoon kampioen','' sprak hij onomwon den. Henk de Jong, de trainer van de afgetekende koploper van de Keuken Kampioen Divisie (11 pun ten voorsprong) ging vol op het or gel en bij De Graafschap donderde het ook. De KNVB worstelde dagenlang met de aanpak van D-day. Sinds premier Rutte dinsdag de stekker uit de competitie trok, had de bond twee dossiers op zijn bordje. Hoe verdeel je de tickets voor de Euro pese toernooien? Wat te doen met promotie/de gradatie onderin? In het eerste dos sier bepaalde de UEFA al direct de koers door met een richtlijn te ko men. Maar in het andere dossier 'Ik vind het ook een heel pijnlijke beslissing voor Cambuur en De Graafschap en voor FC Utrecht bovenin In feite heeft de KNVB op promo tie/degradatie nu dezelfde aanpak toegepast als bij het amateurvoet bal. Met wel het verschil dat er op profniveau eerst nog een enquête tegenaan is gegooid. 'Een peiling puur voor de bühne'. 'Enkel be doeld om straks juridisch sterker te staan bij rechtszaken', zeiden gis teravond meerdere clubs. Ook vraagt men zich af: had de KNVB niet beter al een voorgenomen be sluit kunnen voorleggen? ,,We hebben juist bewust niet kozen voor beïnvloeding vooraf in de vraagstelling,'' counterde KNVB-directeur Eric Gudde gister avond desgevraagd. ,,16 stemmen voor promotie/degradatie is geen meerderheid. Negen onthoudin gen? Ja, klopt, die kun je beide kan ten op uitleggen. Ik vind het ook een heel pijnlijke beslissing voor Cambuur en De Graafschap en voor FC Utrecht bovenin. Maar wij moe ten als bestuur betaald voetbal uit eindelijk knopen doorhakken en dit is ons besluit.'' Niet alleen irritatie, ook het on gemak van clubs bij de gekozen procedure liet zich gisteren voelen. Cambuur-trainer Henk de Jong stond briesend de pers te woord. ,,Dit is de grootste schande uit de geschiedenis van de Nederlandse sport", fulmineerde De Jong. ,,Dit doet ontzettend veel pijn. De KNVB vertelde hun besluiten even tussen neus en lippen door. Je zal hier maar verantwoordelijk voor zijn." Cambuur was koploper in de Keuken Kampioen Divisie toen die competitie werd stilgelegd, met elf punten meer dan nummer 3 Volen- dam. ,,We zijn vanaf half oktober koploper'', zegt De Jong. ,,De stem ming van de clubs was in ons voor deel (16 clubs stemden voor een promotie van Cambuur en De Graafschap, 9 tegen en 9 neutraal, red.). Van mij mogen ADO Den Haag en RKC Waalwijk best in de eredivisie blijven. Maar zet ons er dan bij. Dit is voor ons sportief en financieel een enorme klap." De Jong vermoedt dat het besluit van de KNVB al voor het overleg van gisteren vaststond. ,,Ik spreek nu even vanuit mijn eigen emotie. Maar ik zou het hier niet bij laten zitten'', zei de Friese trainer. ,,Dit kan gewoon niet. Ik zou dit overla ten aan de beste advocaten die er zijn." Cambuur gaat zich beraden op juridische stappen, zegt alge meen directeur Ard de Graaf. ,Dit is ongelooflijk droevig nieuws", stelde een woeste Mike Snoei, trainer van De Graafschap. ,,Ik was er voor 100 procent van overtuigd dat we volgend seizoen in de eredivisie zouden voetballen. Ik begrijp ook helemaal niets van dit besluit. Ik bedoel: waarom wordt er een stemronde gehouden en wordt daar vervolgens niets meegedaan"? Ik zie dit besluit als een brevet van onvermogen voor Gudde Co." FC Utrecht ziet Europees voetbal uit haar handen glippen en is voor nemens om naar de voorzieningen- rechter en de UEFA te stappen. FC Utrecht moet Willem II voorrang zaterdag 25 april 2020 GO @sjoerdmossou Iorgen is het een maand geleden dat de vier Duitse Champions League-deelne mers een noodfonds in het leven riepen voor de rest van de Bundesliga. Bayern München, Borussia Dortmund, RB Leipzig en Bayer Leverku- sen stopten er samen twintig miljoen euro in. De coronacrisis was pas net begonnen. Formeel werd de competitie beëindigd, er is een De situatie in Duitsland is in veel opzichten anders dan die in Nederland, het televisiegeld is daar een veel grotere factor, maar het gaat hier om de grondhouding, om fatsoen ook. SCHAATSEN VOETBAL Tien spelers haalden dit seizoen het maximum van 2340 minu ten: Botman, Dresevic (H'veen), Hol- mén (Willem II, foto), Blas- wich (Hera cles), Telgen kamp (Emmen), Ko- selev (For- tuna), Padt (Groningen), Doekhi, Pas veer (Vitesse) en Kirsch- baum (VVV) Explosieve D-day leidt tot woede Maarten Wijffels Rotterdam -Directeur Erid Gudde had de bond de vrije hand. Juridisch o a 0) LEEUWARDEN De reacties van uit Leeuwarden en Doetinchem waren furieus, gisteren na de be slissing van de KNVB om geen clubs te laten promoveren en de graderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20