CORONAVIRUS Na corona bedreigt hongersnood Afrika Investeer in de toekomst, verlaag de energielasten TONZON Duurzaam warmer leven ECONOMIE 19 Dat zegt Joost Oorthuizen (foto), directeur van IDH, een organisatie die zich toelegt op ontwikkelings werk door handel. IDH werkt via partners samen met miljoenen boeren in Afrika, Latijns-Amerika en Azië. ,,De laatste jaren ging het best goed met Afrika ten zuiden van de Sahara'', zegt Oorthuizen. ,,De economie groeide, er kwam meer democratie en de armoede liep terug.'' Maar dit jaar gaat het rap de verkeerde kant op, con stateert hij. ,,We hadden al de grootste sprinkhanen plaag ooit in Oost-Afrika. Daar komt nu de uitbraak van corona bij. We hebben grote zorgen dat er een nieuwe hongers nood kan ont staan. Er zijn wel iswaar voedsel- voorraden aangelegd, maar de be volking groeit ook snel. Dus er is een toenemende vraag.'' Bovendien worden de voorraden niet of nauwelijks aangevuld. Ook in Afrika gaan landen in lockdown. ,,Dat betekent dat boeren hun voedsel niet kunnen transporteren naar de markt. Daardoor hebben ze geen inkomsten. En die inkomsten zijn nodig om zaaigoed en kunst mest te kopen. Het plantseizoen van maïs staat voor de deur. Als ze geen geld hebben om maïs te zaaien hebben ze een enorm probleem.'' Reserves De boeren zelf beschikken niet over voldoende financiële reserves. ,,Ze hebben geld nodig voor zaaigoed, maar ook werkkapitaal om hun mensen te kunnen betalen tot er geoogst wordt. De banken zijn terughoudend met kredieten, zeker nu. Hier in het westen regelen de overheden dan dat er overbruggingskredieten komen voor bedrijven, maar dat geld hebben de Afrikaanse landen niet.'' Niet al leen de kleine boe- ren zitten met een probleem. ,,Thee is bijvoorbeeld het belangrijkste ex portproduct van Kenia. Maar op de plantages zijn veel arbeiders naar hun dorpen teruggekeerd uit angst om tijdens het werk besmet te ra ken. Verder kunnen de vrachtwa gens niet meer naar de haven in Mombassa rijden.'' De coronacrisis raakt niet alleen de boeren. Tussen de boeren en de grote westerse afnemers zitten nog meer schakels, meestal middelgrote en kleine bedrijven. Duizenden handelaren en bedrijfjes kopen oogsten op en verwerken die of brengen het voedsel naar plekken waarvandaan het geëxporteerd kan worden. ,,Die sector heeft het ook zwaar'', zegt Oorthuizen. ,,Ze heb ben te maken met vraaguitval van de afnemers. Neem Kenia, dat ex porteert jaarlijks voor een miljard dollar aan bloemen. Die export is grotendeels stilgevallen.'' Ook de kleine bedrijven lopen te gen financieringsproblemen aan. Dan gaat het om een essentiële schakel voor de bevoorrading van het Westen. Oorthuizen ziet tot zijn genoegen dat veel afnemers Afrika niet in de kou laten staan. ,,Bedrijven als Unilever, Danone en Ahold en in de textiel H&M laten zich nu van hun goede kant zien.'' Groente en fruit Ahold haalt bijvoorbeeld aardbeien en boontjes uit Afrika in tijden dat ze hier niet geteeld worden. Die handel wordt zo veel mogelijk voortgezet. IDH heeft met hulp van partners geregeld dat twee keer per week een vrachtvliegtuig met groente en fruit vanuit Rwanda vertrekt naar Europa. Zo kunnen de boeren toch hun producten verko pen en kunnen de bedrijven aan hun leveringscontracten voldoen. Oorthuizen is blij met wat nu al wordt gedaan, maar er zal meer moeten gebeuren om de zwaar ge troffen landen te helpen. ,,Er is steun nodig en er zal schuldverlich ting moeten komen voor de Afri kaanse landen. Zelf hebben ze het geld niet om de gevolgen van de cri sis op te vangen.'' Dat is ook in ons eigen belang denkt Oorthuizen. ,,Als we ze niet helpen kun je de volgende migra tiestroom vanuit Afrika wel voor spellen.'' Advertentie Positief nieuws tonzon.nl zaterdag 25 april 2020 GO De coronacrisis dreigt een ramp te worden voor arme landen. Al leen in India zijn sinds de uit braak al 200 miljoen mensen te ruggevallen tot armoede. Maar vooral Afrika wordt heel hard geraakt. Peet Vogels Utrecht - Man met mondkapje in een sloppenwijk van Nairobi. foto ap TONZON is blij dat haar vloerisolatie- systeem veilig kan worden aangebracht. "De mensen doen eerst het luik open en dan de voordeur. Wanneer ze op veilige afstand zijn, gaan wij naar binnen en door het luik naar beneden" aldus Jelte Glas van Bjarni Vloerisolatie uit Utrecht. "Bij de offerteopname geldt ongeveer dezelfde procedure. Het verkoopgesprek vindt nu buiten in de tuin plaats, maar dat is meestal niet eens nodig. De meeste mensen weten al dat ze TONZON Vloerisolatie willen en waarom. Veel mensen zien dit jaar af van een vakantiereis en gebruiken een deel van het geld om TONZON Vloerisolatie aan te laten brengen. Een verstandige besteding van het geld. Je krijgt een warmere vloer, minder vocht in huis en een lagere energierekening." TONZON heeft meer oplossingen waarmee u uw voordeel kunt doen. Kijk op TONZON.nl en ontdek hoe wij het wonen comfortabeler, gezonder en energiezuiniger kunnen maken. TONZON VLOERISOLATIE, ANDERE TECHNIEK, BETER ISOLEREND EFFECT Vloeren verliezen vrijwel alle warmte aan de onderkant. Andere soorten isolatie (zoals het in de nieuwbouw gebruikte EPS) beperken wel het warmteverlies door geleiding maar stralen de doorgelaten warmte aan de onderkant gewoon uit. Zo lekt 24 uur per dag warmte aan de onder kant weg, waardoor nieuwbouwwoningen met vloerverwarming nog niet echt energiezuinig zijn. Het unieke TONZON Thermoskussen reduceert deze warmtestraling trapsgewijs tot vrijwel nul. De vloer wordt sneller warm en de eindtemperatuur is hoger bij een lagere luchttemperatuur. Meer comfort met minder energieverbruik. SCHONE DROGERE KRUIPRUIMTE Het wonen boven een vochtig gat in de grond is niet prettig en zelfs soms ongezond. Door een onderdruk wordt constant vochtige lucht uit de kruipruimte de woning ingezogen. Dit vocht moet door ventilatie weer worden afgevoerd. Dit kost energie en daar willen we juist zo weinig mogelijk van gebruiken. TONZON Bodemfolie stopt de verdamping van vocht uit de bodem, remt het vrijkomen van schadelijk radon gas en zorgt zo voor een schone, drogere kruipruimte. Misschien wel de meest duurzame maatregel voor veel Nederlandse woningen. In de gebruiksfase biedt het talloze voordelen waaronder energiebesparing. De Bodemfolie is overigens volledig recyclebaar. A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19