CORONAVIRUS II ECONOMIE 17 Carin Uyl-de Groot gaat. Ik zie meer heil in publiek-pri- vate samenwerking in onderzoek, bijvoorbeeld tussen universiteiten en farmaceuten. Daarbij moeten ook af spraken gemaakt worden over de kostprijs van het geneesmiddel. Als de kosten voor de ontwikkeling van een medicijn werkelijk zo hoog zijn als de farmaceutische bedrijven be weren, dan moeten ze dat ook kun nen bewijzen. Politici zouden erop moeten staan dat bedrijven de kost prijs vrijgeven voordat ze prijsafspra ken met hen maken.'' ,,Nee, wereldwijd zal de maatschap pelijke druk enorm zijn om de toe gang tot dat middel te garanderen voor iedereen. Dus de prijs van zo'n medicijn zal laag moeten zijn. Ik denk dat geen medicijnfabrikant het nu zal aandurven daar een grote marge op te leggen. Dat is ook niet nodig: De vraag naar dit medicijn is enorm, dus er valt sowieso goed aan te verdienen. De coronacrisis zou zelfs weleens een positieve uitwer king kunnen hebben op de ontwik keling van nieuwe medicijnen. De druk op farmaciebedrijven om sa men te werken en transparanter te zijn, is op dit moment heel groot. Als een bedrijf alleen dat medicijn moet ontwikkelen, kost dat zo tien jaar. Die tijd hebben we niet. Ik denk dat de politiek bedrijven zal dwingen om meer samen te werken met acade mici en andere fabrikanten. Dat bete kent dat fabrikanten ook opener moeten zijn over hun werkwijze.'' ,,Het 'recept' is bij de meeste genees middelen het probleem niet. Apothe kers kennen dat meestal wel. En ze mogen een geregistreerd medicijn ook namaken. Deze zogeheten magi strale bereiding is echter alleen toe gestaan voor hun eigen patiënten, dus op kleine schaal en daarom ook niet echt een langetermijnoplossing in de discussie over hoge medicijn prijzen. Alleen als de exclusiviteit van het patent wordt opgeheven, kunnen ook andere medicijnfabri kanten het gaan produceren en ont staat er concurrentie. Maar zonder patenten bestaat het risico dat farma ceuten veel minder gaan investeren in nieuwe medicijnen. Een plafond stellen aan de winstmarge vind ik daarom een betere oplossing.'' ,,Ja, ik spreek, vaak samen met pa tiëntorganisaties, politici in Brussel en Den Haag en voel dat mijn bood schap aankomt. Ik weet ook wel dat tegenover ieder verhaal van één pa tiëntenvereniging de lobby van tien grote bedrijven staat. Maar aan de an dere kant: ons verhaal wekt meer sympathie. We hebben het over pa tiënten met ernstige ziektes. Ik geloof dat deze coronacrisis alles weleens in een stroomversnelling kan brengen, en dat de druk op fabrikanten om meer samen te werken transparanter te zijn nu echt wordt opgevoerd. Maar goed, men noemt mij dan ook een positivo.'' soms zijn er ook medicijnen die wel effectief zijn maar die men commer cieel niet interessant vindt. Er liggen veel middelen op de plank waar (nog) niets mee gedaan wordt. Ver der kopen de grote fabrikanten vaak kleine bedrijven met veelbelovende producten op. Het risico wordt hier door geminimaliseerd." ,,Eén patiënt behandelen kost soms Corona kan alles weleens in een stroom versnelling brengen 100.000 of 120.000 euro, vaak voor maar twee of drie maanden extra le ven. Het is lastig om zo'n behande ling voor veel mensen te vergoeden. Met een vast gezondheidszorgbudget gaat dit wringen, het gaat ten koste van andere zorg. Het begrip Quality- Adjusted Life Year (Qaly) kan ons hel pen om de kosteneffectiviteit van een behandeling te bepalen. Qaly staat voor een extra levensjaar in goede ge zondheid. In Nederland wordt achter de schermen gewerkt met een Qaly van 80.000 euro. Maar dat is geen harde grens, zoals bijvoorbeeld wel in PASPOORT het Verenigd Koninkrijk. Daar wer ken politiek en verzekeraars met een Qaly van 35.000 pond (39.250 euro), waardoor ze veel strenger met farma ceuten kunnen onderhandelen.'' ,,Omdat fabrikanten een monopolie hebben, is er geen sprake van markt werking. Toch ben ik niet voor natio nalisering van de medicijnproductie. Medicijnfabrikanten werken behoor lijk efficiënt. Ik ben bang dat die effi ciëntie bij nationalisering verloren zaterdag 25 april 2020 Bent u bang dat een geneesmiddel tegen Covid-19 ook heel duur zal zijn? Moet de Tweede Kamer farmaceu ten desnoods onder druk zetten om bijvoorbeeld hun exclusieve recep ten te delen? Hoge medicijnprijzen zijn de politiek al jarenlang een doorn in het oog. Gelooft u nog dat er werkelijk ooit iets gaat veranderen? Medicijnen zijn vaak van levensbe lang voor patiënten. Hoe erg is het dat we daar als maatschappij de portemonnee voor trekken? -Hoogleraar Carin Uyl-de Groot Hoogleraar Carin Uyl-de Groot ana lyseert voor het Zorginstituut de kosteneffectiviteit van dure genees middelen. In 1966 geboren in Oud-Beijerland. In 1995 promotie als gezondheids- econoom aan de Erasmus Universi teit Rotterdam. Sinds 2005 hoogleraar Health Technology Assessment aan het VU Medisch Centrum/Erasmus Universiteit Rotter dam. Sinds 2013 lid van de Commissie Beoordeling Onco logische Middelen. Sinds 2015 lid van de Gezond heidsraad. Carin Uyl-de Groot: ,,De prijs van een co ronamedicijn zal laag moeten zijn.'' FOTO FRANK DE ROO Is het niet beter om helemaal een einde te maken aan de vrije markt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17