CORONAVIRUS O DE WEEK VAN PHLIPPEN 16 ECONOMIE Hoogleraar Carin Uyl-de Groot strijdt tegen de enorme marges die farmaceuten op sommige medicijnen leggen. Ze kreeg deze week steun van de Rekenkamer. Die stelt dat het kabinet veel hogere kortingen moet bedingen bij de medicijnmakers. 1^ Corona is nu al een onge kende schok, maar voor de arbeidsmarkt moet de el lende nog komen. Achter de voor deuren zijn velen van ons zo goed en zo kwaad als het kan aan het werk, maar er zijn ook veel mensen die niets kunnen doen. Zij maken zich zorgen over de vraag of het werk in hun sector later weer zal aantrekken en zo niet, wat ze dan moeten gaan doen. Wat eerst een zinvolle en rendabele activiteit was, hoeft dat straks niet meer te zijn. In de horeca bijvoorbeeld is de vraag of er nog een verdienmodel over blijft. De reisbranche is ook zo'n terrein waar je geen volledig herstel hoeft te verwachten. van de medaille: de kantoortuin is bijvoorbeeld passé en slimme kan toorontwerpers zullen straks zeker in trek zijn. En ook bestelplatform Amazon stikt van de vacatures. Omdat deze crisis niet zozeer be drijven maar hele sectoren treft, wordt het dringend zaak om ons voor te bereiden op hoe mensen de overstap naar een ander beroep kunnen maken. Nu is er al heel veel voorhanden. Er zijn omscholings budgetten, werk-naar-werkcoaches en nog veel meer - gelukkig. Maar het probleem is straks zo prangend dat we eenvoudiger moeten kun nen opschalen. Samen met een groep onderzoe kers en het UWV-kenniscentrum heb ik - vanuit mijn functie als on derzoeker aan de Erasmus School of Economics - een plan bedacht en voorbereid, maar uw hulp is daar voor hard nodig! Om te begrijpen waarom, vraag ik u zich voor te stel len hoe lastig het voor uzelf zou zijn om de stap naar ander werk te zetten. Wie moet overstappen be gint bij de vraag 'wat kan ik? Wat zijn mijn taken nu, en welke alge mene vaardigheden heb ik daar- door?' Eerlijk zeggen: wie komt er veel verder dan 'goed met mensen omgaan of stressbestendig zijn?' gaan vragen, gaat nog een stap ver der, namelijk: hoe kun je die vaar digheden inzetten in een ander be roep? Dat is nogal wat. Hoe kun je nou weten of je vaardigheden aan sluiten op een beroep dat je niet kent? Bij praktische beroepen als kok kun je vast wel bedenken dat 'goed overzicht houden' en 'tegen hoge tijdsdruk kunnen' van pas ko men, maar voor heel veel beroepen is dat eigenlijk niet te doen. Hoe kun je nou weten of je vaardigheden aansluiten bij een vak dat je niet kent? van informatie over alternatieve be roepen niet genoeg. Mensen heb ben een voorbeeld nodig. Daarom is mijn vraag aan u: heeft u in het ver leden een overstap gemaakt naar een ander beroep? Help dan mee door uw ervaring te delen via een korte video. De video, die u kunt maken met uw smartphone, is al leen te zien voor de mensen die straks zelf de stap moeten gaan ma ken naar een ander beroep. Ik heb een voorbeeldfilmpje gemaakt. Dit filmpje en meer informatie over het project is te bekijken op www.ver- ruimjeblikopwerk.nl. Signify Adyen ING Basic-Fit at kost het ontwikke len van een nieuw me dicijn? Een belangrijke vraag in een tijd dat er naarstig wordt gezocht naar een geneesmiddel tegen Covid- 19. Volgens Carin Uyl-de Groot, hoogleraar Health Technology Assess ment aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, liggen de kosten voor veel medicijnen aanzienlijk lager dan medicijnfabrikanten beweren. Ze ontwikkelde een prijsalgoritme om een eerlijke prijs voor geneesmidde len te berekenen, dat in het vooraan staande wetenschappelijke tijdschrift Nature Reviews werd gepubliceerd. Ze wil politici, zowel in Den Haag als Europa, overtuigen van de noodzaak om een plafond te stellen aan de prij zen van medicijnen. ,,Er is een groot verschil tussen de marge op een medicijn als paraceta mol, dat voor het grote publiek be schikbaar is, en op een geneesmiddel tegen een zeldzame vorm van kan ker. In het tweede geval zijn de mar ges vaak gigantisch. Ik doe veel on derzoek naar kankergeneesmiddelen. Volgens mijn berekeningen vragen medicijnfabrikanten in veel gevallen acht tot tien keer zoveel als de kost prijs van het medicijn. En dan zijn er nog de exorbitante uitschieters: Voor het geneesmiddel CDCA, dat nu wordt gebruikt voor het afremmen van een zeldzame stofwisselings ziekte, werd zelfs vijfhonderd keer de kostprijs gevraagd. Een eenmalige in jectie met het duurste medicijn ter wereld, Zolgensma, tegen de zeld zame spierziekte SMA, kost 1,9 mil joen euro. Wat een redelijke prijs hiervoor zou zijn, heb ik nog niet be rekend.'' ,,Dat komt doordat er geen echte marktwerking is in de innovatieve geneesmiddelenindustrie. Als een farmaceut een nieuw medicijn heeft ontwikkeld, vraagt hij een patent aan. Vanaf dat moment is de medi cijnfabrikant monopolist en kan hij vragen wat hij wil. De prijs van dure medicijnen is vaak niet gebaseerd op de kostprijs maar op wat de fabrikant ervoor denkt te kunnen krijgen. Ik vind dat een fabrikant best aardig mag verdienen op een medicijn, maar de bedragen die nu worden ge vraagd zijn onethisch hoog. Ze slok ken een steeds groter deel van het zorgbudget op. Dit gaat ten koste van andere zorg. Bovendien worden me dicijnen hierdoor minder toeganke lijk, ook in ontwikkelde landen.'' ,,Ik heb een prijsalgoritme ontwik keld waarin deze risico's zijn meege nomen. Natuurlijk mislukken er me dicijnen tijdens de testfase, maar zaterdag 25 april 2020 ^0 @sandraphlippen elp anderen voorbereiden op nieuwe job Maar er is ook de andere kant Wat we straks van veel mensen Om echt te helpen is het geven Sandra Phlippen is chief econo mist bij ABN Amro en docent aan de Erasmus School of Economics. GO In het lopende kwartaal gaat de lichtfabriek de broekriem verder aanhalen. Het betaal- platform was de grootste stijger in de AEX. De grootste bank van Nederland leverde flink in. De sportschool keten kreeg een nieuwe tik in de MidKap. 'De marges op (nieuwe) medicijnen zijn vaak gigantisch' E o Irene van den Berg W Hoe groot zijn de marges op medi cijnen? Hoe kunnen die winsten zo hoog zijn? Medicijnfabrikanten stellen dat de risico's bij het ontwikkelen van nieuwe medicijnen groot zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16