NIEUWS 15 t Opgestapte Tweede Kamerleden hebben in twee jaar tijd ruim 400.000 euro wachtgeld geïncasseerd. Ook wie vrijwillig vertrekt, heeft recht op een uitkering. ,,Dit is lastig uit te leggen.'' Twaalf Kamerleden in de wachtkamer Alexander Pechtold stapte in okto ber 2018 op als fractievoorzitter van D66. ,,Ik hoor het je denken: daar vertrekt er weer eentje voor tijdig'', zei hij in zijn afscheids speech voor collega's in de Tweede Kamer. ,,Ik deel het gevoel dat de doorstroming soms zorgelijk is, maar na twaalf jaar is het voor mij mooi geweest.'' Het vertrek was maanden voor bereid. Ruim een halfjaar eerder besprak Pechtold het plan al met zijn kinderen, zo zei hij. Maar vooruitzicht op een nieuwe baan had hij niet. Sterker nog: pas afge lopen november - een dik jaar na zijn vertrek - ging Pechtold weer voltijds aan de bak, als directeur bij het CBR. In de tussentijd ont ving hij wachtgeld, zo bevestigt hij aan deze krant. Een bedrag van naar schatting 90.000 euro. Sinds de Tweede Kamerverkie zingen van 2017 hebben 24 Kamer leden vroegtijdig hun biezen ge pakt, de laatste is Isabelle Diks (GroenLinks). Nog nooit vertrok ken in zo'n korte tijd zo veel Ka merleden uit het parlement. Van hen hebben er twaalf wachtgeld ontvangen, blijkt uit onderzoek door deze krant. In totaal gaat het voor een periode van twee jaar (2018 en 2019) om een bedrag van ruim 400.000 euro. Omdat de politiek grillig kan zijn, hebben Kamerleden - net als ministers, burgemeesters en wet houders - een financieel vangnet. Ieder Tweede Kamerlid dat min stens drie maanden heeft gewerkt, krijgt bij vertrek recht op mini maal twee jaar wachtgeld. Een Ka merlid verdient 115.000 euro bruto per jaar. De uitkering is het eerste jaar 80 procent van het oude sala ris, daarna 70 procent en duurt maximaal drie jaar en twee maan den. Na drie maanden moeten ex- politici zich inschrijven bij een re- integratiebureau. Niet iedereen krijgt dus wacht geld. Wie meteen een nieuwe baan heeft, waarbij het salaris ge lijk of hoger is dan het Kamerlid- loon, krijgt niets. Dat geldt bij voorbeeld voor SGP'er Elbert Dijk graaf, die in april 2018 vanwege huwelijksproblemen uit de Kamer stapte. ,,Vanaf de eerste dag ben ik aan de slag gegaan als hoogleraar en heb ik mijn eigen onderne ming'', zegt Dijkgraaf. ,,Ik heb geen euro wachtgeld gebruikt.'' Vroeger was het een goudgerande uitkering, maar dat is het allang niet meer Ook kunnen politici vrijwillig afzien van de uitkering. VVD-Ka- merlid Malik Azmani deed dat, toen hij in juni vorig jaar vertrok om een maand later voor de VVD in het Europees Parlement te gaan zitten. ,,Theoretisch had ik de tus senliggende periode gebruik kun nen maken van wachtgeld, maar daar heb ik van afgezien'', zegt Azmani. Ook PvdA'er Jeroen Dijs- selbloem weigerde: hij stopte in 2018 na twee weken de betalingen en stortte het geld terug. Hoeveel wachtgeld de twaalf opgestapte Kamerleden ieder exact hebben ontvangen, is ondui delijk. Het ministerie van Binnen landse Zaken maakt alleen een ge anonimiseerd overzicht openbaar met daarop de uitgekeerde bedra gen per jaar - zonder namen. Het staat ex-politici vrij te vertellen of zij wel of geen wachtgeld krijgen. Marianne Thieme (Partij voor de Dieren), Rik Grashoff (Groen Links) en Karen Gerbrands (PVV) weigerden mee te werken aan dit artikel. Sietse Fritsma (PVV) was onbereikbaar. Uit het geanonimi seerde overzicht van het ministe rie valt echter af te leiden dat deze politici waarschijnlijk wél wacht geld hebben ontvangen. Een woordvoerder van de Partij voor de Dieren meldt in eerste in stantie dat ex-fractievoorzitter Thieme - die afgelopen september volkomen onverwachts vrijwillig opstapte - inderdaad wachtgeld krijgt. Maar later geeft de woord voerder aan dat het een 'privé- kwestie' is en dat het aan Thieme zelf is om hier iets over te zeggen. Zij reageert echter niet op verzoe ken van deze krant. Het is nog niet zeker hoe haar rol eruit gaat zien. Daarover moeten we in gesprek ,,Denk niet dat ik wegga'', zei Thieme op het moment dat ze haar vertrek aankondigde. ,,Bin- nen onze politieke beweging zal ik van me laten horen.'' Zo wilde ze zich blijven inzetten om de Partij voor de Dieren ook internationaal op de kaart te zetten. Maar de par tijwoordvoerder zegt nu dat Thieme 'geen officiële functie bin nen de partij' heeft. ,,Het is op dit moment nog niet zeker hoe haar rol eruit gaat zien. Daarover moe ten nog gesprekken gevoerd wor den.'' Thieme is overigens al wel via Speakers Academy in te huren als dagvoorzitter en discussielei der. Begrijpelijk ,,Dat opgestapte politici wachtgeld krijgen, is volkomen begrijpelijk'', zegt Marcel Boogers, hoogleraar regionaal bestuur van de Universi teit Twente. ,,Tweede Kamerleden kunnen niet worden ontslagen en dus moet er een financieel vang net zijn. Vroeger was de wacht geldregeling nog een goudgerande uitkering, maar dat is het allang niet meer.'' Maar hoogleraar Boogers is wél kritisch over politici die vroegtij dig en zonder duidelijke aanlei ding de Tweede Kamer verlaten. Hij noemt als voorbeelden Pech- told, Thieme en voormalig CDA- leider Sybrand Buma. Die laatste werd burgemeester in Leeuwar den en ontving vóór zijn benoe ming drie maanden wachtgeld. ,,Er zijn mensen die niet willen wachten op verkiezingen en wel overwogen zeggen: mijn tijd is gekomen, ik stop ermee'', zegt Boogers. ,,Maar dit is lastig uit te leggen, het is een grijs gebied. Voor die mensen is wachtgeld ei genlijk niet bedoeld.'' De hoogle raar roept het kabinet op om de re geling op dit punt aan te scherpen. Staatssecretaris Raymond Knops van Binnenlandse Zaken zei eind vorig jaar dat de wacht geldregeling mogelijk op de schop gaat. Aanleiding was de commotie rond VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff. Die kreeg bovenop zijn salaris wachtgeld, omdat hij in het vorige kabinet staatssecretaris en minister was en in die rollen meer verdiende dan als Kamerlid. On der grote druk stopte Dijkhoff de extra uitkering. Knops: ,,We zijn bezig om te kijken of het anders moet.'' zaterdag 25 april 2020 GO Han ten Broeke VVD Karen Gerbrands PVV Alexander Pechtold D66 Rik Grashoff GROENLINKS Zihni Özdil GROENLINKS Marianne Thieme PVDD Sietse Fritsma PVV Jeanine Hennis- Plasschaert WD Sybrand Buma CDA Nine Kooiman SP Emile Roemer SP Leendert de Lange VVD Maanden met wachtgeld 6 mnd 12 mnd 18 mnd (waarschijnlijk) (waarschijnlijk) 12 (waarschijnlijk) In deze kabinetsperiode hebben twaalf Tweede Kamerleden gebruikgemaakt van de wachtgeldregeling. Samen ontvingen zij tot nu toe ruim 400.000 euro. 16 (waarschijnlijk) Vrijwillig uit de Tweede Kamer en tóch wachtgeld Peter Winterman Den Haag -Marcel Boogers, hoogleraar regionaal bestuur Alexander Pechtold nam in 2018 vrijwillig afscheid. Hij kreeg daarna een jaar lang wachtgeld. foto anp -Woordvoerder PvdD over Marianne Thieme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15