Babbelbingo als alternatief voor de borrel C 8 ZEELAND Evie Carol (23) uit Middelburg vond een eikenprocessierups in haar nek p- 1 Tot een paar jaar geleden kwam de eikenprocessierups nauwelijks voor in Zeeland, maar het beestje is be zig aan een opmars. De vraag naar verkoelende producten bij Zeeuw se apotheken neemt toe, bleek vorig jaar al uit een rondgang van deze krant. Eén processierups kan wel 700.000 brandharen hebben en die kunnen voor flinke irritatie zorgen. Evie Carol kan er over meepraten. ,,Ik voelde iets steken in mijn nek en wist eerst niet wat het was. Tot dat mijn moeder ineens die rups zag. 's Nachts begon het verschrik kelijk te jeuken en kreeg ik op ver schillende plekken uitslag. De brandharen verspreiden zich nog steeds, want nu zitten er ook rode vlekken op m'n vinger." Volgens Carol moet de rups op haar kleding terecht zijn gekomen toen ze wan delde over de Prooyenseweg in Middelburg. ,,Daar staan eikenbo men. Ik laat daar altijd mijn hondje Donny uit, vernoemd naar Donny van de Beek. Hij heeft er gelukkig geen last van; ik begreep dat ook dieren flink ziek kunnen worden." De Middelburgse nam contact op met de huisarts, maar die kon er weinig aan doen. ,,Ik kreeg een ta bletje tegen de jeuk, maar dat hielp niet veel. De bijtende jeuk is er nog steeds. Het kan nog twee weken duren voordat de klachten weg zijn, zei de dokter. Ik heb wel een zalf ge bruikt en dat helpt iets. Maar je moet er niet aan denken dat meer dere rupsen op je lichaam terecht komen, dan word je echt gek." Ook meldde ze het bij de ge meente. ,,Het is een drukke weg, dus ik wil mensen waarschuwen. Er zijn veel wandelaars, fietsers en hardlopers die daar komen, dus let op dat je niet te dicht bij de bomen komt." Bestrijding Bij Sandee Groen in Kamperland houden ze zich bezig met de be strijding van de eikenprocessie- rups. Algemeen directeur Jan San dee: ,,Het begint met de vlinder die eitjes achterlaat op de takken, daar door ontstaan eierpakketten. Bij een bepaalde temperatuur komen die uit en worden het kleine rups jes. In dat stadium bestrijden we ze ook. We hebben een machine met een tank met 800 liter water, waar we een gel doorheen mengen. Daar komen later nematoden (kleine wormen/aaltjes) bij. Dat spuiten we op de boom met lucht en water. Dit gebeurt allemaal 's nachts; als de zon schijnt, gaan de aaltjes dood." Bij Sandee bestrijden ze de rups van Cadzand tot Ameland, tot een aantal parken in Duitsland. Het bedrijf wil de rups op een preven tieve en natuurlijke manier bestrij den. ,,We proberen daarin steeds te innoveren." Zeeland heeft op dit moment geen bestrijdingsplan voor de ei- kenprocessierups. Voorlopig komt dat er ook niet, zo liet de provincie vorig jaar weten. Klaar voor de vrijdagmiddagborrel? Laptop open. Telefoon in de aanslag. De Babbelbingo kan beginnen. Een spelletje en kletspraat in één. Familie, vrienden of collega's: iedereen kan thuis aanschuiven. Pieters Media in Groede lan ceerde het 'digitale cadeautje voor de samenleving' voor alle mensen die nu thuiszitten en hun sociale contacten missen. Om klokslag 16.00 uur werd gisteren de eer ste virtuele bingobal getrokken en konden relaties van het marketing- en communica tiebureau tegelijk meespelen. Met z'n ze ventienen deden ze dat. Koen Verhagen en Marianne Chapelier verzonnen en ontwikkelden Babbelbingo samen met hun collega's. ,,Het was zeker niet zo dat we hier duimen zaten te draaien, maar we zagen dat veel communicatiepro jecten werden uitgesteld. We wilden aan de slag met de opdracht van Mark Rutte: hoe konden we #stayhome leuker maken en mensen dichter bij elkaar brengen?", vertelt Koen Verhagen. Hij ziet het spel vooral als middel om een 'verrassend' gesprek op gang te brengen. ,,Iedereen kent bingo, dus het is heel laagdrempelig. En videobellen, we doen tegenwoordig niet anders." Je kunt het spel starten door de uitnodi ging, via de link in babbelbingo.com, door te sturen naar bekenden. Twee beeldschermen zijn niet per se nodig, maar wél handig. Op de één chat je met je medespelers, op de an der vul je de bingokaart in. De spelleider trekt een bal en stelt een vraag of geeft een opdracht. Staat het nummer op je bingo kaart, dan beantwoord je de vraag. Bingo? ,,De prijs voor de winnaar bepaal je samen: een staande ovatie of groepsknuffel.'' Bekende Zeeuwen Ook Zeeuwse prominenten stuurden vra gen in. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat was benieuwd 'welke Zeeuwse zanger of band volgend jaar naar het songfestival moet?' En commissaris Han Polman vraagt: 'Wanneer ga jij het liefste naar het strand en waarom?' Schrijfster Marion Pauw, gisteren ook een van de deelnemers, wilde weten hoe de ba bypanda in Ouwehands Dierenpark mag heten. De ruim honderd vragen zijn soms prikkelend, soms serieus. Je kunt een vraag ook liken of disliken. De ontwikkelaar houdt zich aanbevolen voor aanvullende vragen. Zo blijft het spel - ook na coronatijd - leuk om te spelen. De speciale versie voor teams - met vra gen over je ambities, carrière en collega's - is tegen een vergoeding ook op maat te ma ken voor een organisatie. Businesscoach Rob d'Hondt uit Hulst stond aan de wieg van deze editie. ,,Met vragen die je elkaar niet zo snel bij het koffieautomaat stelt. Het is de perfecte digitale teambuilder!" zaterdag 25 april 2020 VL 'Je wordt echt gek van de jeuk' Een bijtende jeuk in haar nek en rode vlekken op haar schouders en been. Evie Carol trof maan dagavond na een wandeling met haar hondje een eikenprocessie- rups aan in haar nek. Het beest had zich vastgeklampt op de huid. Van de brandharen van de rups kreeg ze enkele uren later een flinke uitslag op delen van haar lichaam. En jeuk, verschrik kelijke jeuk. ,,Dit is tien keer zo erg als een muggenbult", vertelt de 23-jarige Middelburgse. Maurice Steketee Middelburg ISïöSSSÏ Evie Carol op de Prooijenseweg waar een eikenprocessierups op haar lichaam belandde. foto maurice steketee De rode vlekken in Evies nek jeuken verschrikkelijk. Kijk op de pzc.nl/video Zo wordt de eikenpro cessierups bestreden Pascalle Cappetti Groede Koen Verhagen ontwikkelde Babbelbingo samen met zijn collega's. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 132