Nieuwe supermarkten en woningen in Sas 7 BRUGGEN EN DEUREN VERTRAGING Eind 2022 staat nog altijd als tijdstip in de agenda's voor de opening van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen. Een enkele tegenslag is er wel. Zo heeft de bouw van de sluisbruggen en -deuren in China door de coronacrisis wekenlang stilgelegen. I aar we gaan er nog steeds vanuit dat begin 2021 alles op transport kan", I meldt woordvoer der Harm Verbeek. Een andere te genvaller is er ook, de sloop van het voormalig kantoor van onder meer de Koninklijke Marechaus see op de kop van het sluizencom- plex is vertraagd. Het markante witte gebouw uit 1971 bevat meer asbest dan voorzien. Het wachten We gaan er nog steeds vanuit dat begin 2021 alles op transport kan is op nieuwe vergunningen. Op de planning van de bouw van de Nieuwe Sluis heeft dit geen in vloed, aldus Verbeek. De sloop is geen spoedklus. De landtong waarop het pand staat, moet afge graven zijn bij de opening van de Nieuwe Sluis en dat is 'pas' over ruim tweeënhalf jaar. Spannender is de bouw van de sluisbruggen en -deuren bij Pen- glai Jutal Offshore Engineering (PJOE) in de Chinese havenstad Penglai. Alle arbeiders zijn inmid dels terug, nadat de uitbraak van het coronavirus in China (groten deels) onder controle is gebracht. Een aantal onderdelen moet even wel uit Europa komen, waar nog beperkingen gelden. Kolossaal Kolossaal worden de sluisdeuren en -bruggen. De afmetingen van de vier deuren zijn 58 meter lang, 25 meter hoog en negen meter breed. De twee bruggen krijgen een lengte van 84 meter, waarvan bijna 64 meter boven het maaiveld uitsteekt. Ter vergelijking: de bruggen over de huidige grootste sluis bij Terneuzen, de Westsluis, zijn 'slechts' 42,3 meter lang. En die zijn al indrukwekkend, als je er dichtbij staat. In totale lengte overtreffen de bruggen van de Nieuwe Sluis zelfs het hoogste ge bouw van Terneuzen, de 79 meter hoge woontoren Waterfront. Het zijn daarmee enorme windvan gers. Ze zullen niet onder alle weersomstandigheden bediend kunnen worden. De grens ligt bij windkracht zeven. Ter voorbereiding op de komst van de sluisdeuren- en bruggen wordt, zichtbaar vanaf de weg over het sluizencomplex, volop ge- werkt aan het buitenhoofd van de Nieuwe Sluis. Twee kranen zijn vanaf een ponton in de weer om het buitenhoofd tot 22 meter uit te graven. Dit karwei moet begin juni zo ver zijn dat op de bodem een laag van drie meter onderwa- terbeton kan worden gestort, waarna het buitenhoofd kan wor den drooggezet voor de verdere af werking. Kopje van Kanada Zo is er op en om het sluizencom- plex nog veel meer gaande, onder meer bij de later te slopen Mid- densluis waar een nieuwe water kering moet komen en langs de dijk vanaf de Westsluis richting het Kopje van Kanada aan de Wes- terschelde. Ballade Hét festival van Terneuzen, De Ballade, zou daar begin juli plaats vinden, maar dat is zoals gemeld vanwege de coronacrisis ge schrapt. Of De Ballade volgend jaar op het Kopje terecht kan, is nog de vraag. Een woordvoerster van de Nieuwe Sluis zegt van niet, omdat de landtong moet worden ingekort voor een ruimere toegang tot de sluizen. Organisator Maikel Harte is verrast. Hij hoopt in over leg nog op een opening. ,,Het heeft even geduurd", geeft de Terneuzense wethouder Frank van Hulle ruiterlijk toe, ,,maar de kogel is gelukkig door de kerk." Al sinds 2014 is er sprake van dat de winkels zouden verkassen. Terneuzen stelde direct als eis dat er vervol gens geen lege plekken in hartje Sas van Gent mochten ontstaan. Aan die wens wordt voldaan. Vijf partijen hebben de handen ineengeslagen voor het project: Hillgate Investments (de eigenaar van bedrijventerrein Sasse Poort waar eerder een suikerfabriek stond), Albert Heijn, Lidl, bouw- groep De Nijs-Soffers in Hooger- heide en woningcorporatie Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen. Dirxander Vat van Hillgate In vestments is opgelucht. Hillgate kan eindelijk weer grond verkopen in Sasse Poort, waar zich tot nu toe alleen een palletfabriek vestigde. Maar dat is voor Vat niet het enige. Hij spreekt van 'een heel po sitieve ontwikkeling' voor Sas van Gent. ,,Albert Heijn en Lidl investe ren fors in grotere winkels. Sas van Gent wacht ook al lang op nieuw bouw van woningen en apparte- menten. Die komt ook van de grond." De Terneuzense gemeenteraad moet nog wel met de ontwikkeling instemmen. In mei vindt daarover Albert Heijn en Lidl investeren fors in grotere winkels de besluitvorming plaats, waarna de procedure tot wijziging van het bestemmingsplan volgt. Als alles meezit, kunnen de supermarkten in de loop van 2021 open, verwacht projectontwikkelaar Vat. ,,Dat is de eerste stap. Als de winkels zijn ver huisd, kan de woningbouw begin nen." Bouwgroep De Nijs-Soffers staat aan de lat voor de woningbouw, in de koopsector en vooral in de soci ale huursector. Woongoed zal een flink aantal wooneenheden afne men, ter vervanging van een deel van de 57 te slopen huurhuizen in de Witte Wijk in Sas van Gent. Met de supermarkten zal er le vendigheid verdwijnen uit het cen trum, maar daar staat tegenover, te kent wethouder Van Hulle aan, dat er minder verkeersoverlast zal zijn. Dat er meer mensen in het stads hart gaan wonen, zal bovendien ex tra reuring geven. Sasse Poort wordt vanaf het centrum ontsloten voor voetgangers en fietsers met een nieuwe verbinding. Een 'puntje' is nog dat kunst- mestfabriek Rosier naast Sasse Poort moeite kan hebben met de We hebben de gevolgen voor Rosier uit en te na onderzocht nieuwe buren. Van Hulle: ,,We heb ben de gevolgen voor Rosier uit en te na onderzocht. De bedrijfsvoe ring blijft verzekerd binnen de mi lieu-eisen die ervoor staan." zaterdag 25 april 2020 VL Bouw sluis kan tegenslag hebben Harmen van der Werf Terneuzen - Harm Verbeek, woordvoerder Sas van Gent wacht een stevige impuls. De supermarkten van Al bert Heijn en Lidl verhuizen naar de Sasse Poort aan de zuidkant van de Betekoppenstad. Op de winkellocaties komen woningen en appartementen. Harmen van der Werf Sas van Gent - Dirxander Vat, Hillgate Investments - Frank van Hulle, wethouder Werkzaamheden aan één van de kranen die worden ingezet bij het ontgraven van het buitenhoofd van de Nieuwe Sluis. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 131