Gemeente wil inwoners van de bank Gehoon fersoonfy* 7 Even wachten op sleutels voor huurders Westerschans Private Shopping optiek de pnge TERUGKEER UITWISSELING HULP VAN BELGIË^ Ze genoot met volle teugen, maar door de coronacrisis kwam er abrupt een einde aan het avontuur van Isa van de Walle in Ecuador. Nota bene door de hulp van onze zuiderburen zit ze sinds woensdag weer in Kattendijke. De 17-jarige Isa haalde een jaar geleden haar havo-diploma en be sloot daarna op avon tuur te gaan. Via een uitwisselingsprogramma van de Rotary kwam ze eind augustus bij een fijn gastgezin in het stadje Loja in het zuiden van Ecuador te recht. Ze had er een heerlijke tijd. Isa ging in het Zuid-Amerikaanse land gewoon naar school, maar maakte ook prachtige reizen naar onder meer de stranden, de jungle, het amazonegebied en zelfs de Ga- lapagoseilanden. ,,Ik heb er op rechte vriendschappen voor het leven opgebouwd'', zegt de jonge inwoonster van Kattendijke. Galapagoseilanden Maar toen was daar ineens corona. Terwijl Isa op de Galapagoseilan den zat, bleek ook Ecuador niet ge vrijwaard te blijven van het venij nige virus. Terug in Loja moest ze in quarantaine bij haar gastgezin. „Gelukkig had ik een heel goede band met ze'', vertelt Isa. ,,Ik was als een dochter voor Monica en Luis. Ze waren vol liefde en von- den het geen probleem dat ik bij hen bleef.'' Het was wel een harde quaran taine. Naar buiten gaan mocht niet. Wie dat toch deed, riskeerde forse straffen. Hoewel ze tot begin juli in Ecuador zou blijven, kwam het besef dat het leuke wel van de uitwisseling af was. Isa wilde te rug naar Nederland; haar ouders in Kattendijke hadden hun dochter ook graag weer thuis. Dat ging niet zonder slag of stoot. Moeder Boukje kreeg de te rugvlucht niet gewijzigd en wist uiteindelijk een plekje in een vliegtuig van Air France te be machtigen voor haar dochter. ,,Die vlucht werd geannuleerd'', vertelt ze. De hoop met een Zwitserse re- patriëringsvlucht naar Europa te kunnen vliegen, bleek vals. Boukje zegt dat ze door het ministerie van Buitenlandse Zaken nauwelijks is geholpen. Het was uiteindelijk het Nederlandse consulaat in Ecuador dat wél de helpende hand bood en regelde dat Isa met een Belgische repatriëringsvlucht richting huis Ineens kreeg ik te horen dat ik twaalf uur later in het vliegtuig moest zitten kon. Ze landde in Brussel. ,,Ineens kreeg ik te horen dat ik twaalf uur later in het vliegtuig moest zit ten'', blikt ze terug. ,,Dus veel tijd om afscheid te nemen was er niet. Met name mijn gastzus vond het heel erg dat ik wegging.'' Hoewel ze blij is terug te zijn in haar ouderlijk huis, valt het Isa zwaar dat ze moest vertrekken zonder afscheid te kunnen nemen van de vele vrienden die ze met name op de school in Ecuador heeft gekregen. Ze had hen door de reis naar de Galapagoseilanden en de daarop volgende quaran taine van zes weken sowieso al ongeveer twee maanden niet ge zien. Tweede familie ,,Maar over ruim een jaar hoop ik terug te gaan'', vertelt Isa, die na de zomer diermanagement gaat stu deren in Leeuwarden. ,,Mijn vrienden in Ecuador halen dan hun diploma. Dat lijkt me een mooie gelegenheid.'' Haar uitwis- selingsouders ziet Isa dan zeker ook terug, want die beschouwt ze inmiddels als een tweede familie. Ondanks de onbevredigende af loop, kijkt Isa terug op acht mooie maanden. ,,Ecuador is een prachtig land met mooie mensen.'' Woningcorporatie Beveland wonen heeft er namelijk voor gekozen de sleutels gefaseerd uit te geven. ,,Normaal gesproken ontvangen huurders vrijwel te gelijkertijd de sleutels van hun nieuwe woning'', zegt project manager Peter Sandee. ,,Maar dat is nu niet verstandig, omdat we verwachten dat iedereen dan op hetzelfde moment gaat verhui zen. Het is dan lastig om ander halve meter afstand te hou den.'' De corporatie heeft nu een planning gemaakt. Op 28 april krijgen de bewoners van de eer ste vier appartementen hun sleutels. Medio juli worden pas de laatste sleutels uitgegeven. Westerschans is het project nabij de Ringbrug in Goes. In het eerste complex zit ook de Albert Heijn, die vorig jaar november de deuren al opende. Een tweede complex wordt ondertussen ook al gebouwd. Daarin komen on der meer koopappartementen en winkelruimtes. Later volgt nog een derde gebouw met daarin wellicht een hotel en wellnessvoorzieningen. In de realisatie daarvan - ook het hotel - gaat Fitland misschien een rol spelen. Volgens een woordvoer der van Beveland Wonen vinden er nog gesprekken plaats. In het eerste gebouw zit be halve de Albert Heijn ook een vestiging van foodspecialiteiten- winkel Floor Foods. In de com merciële ruimtes van het tweede gebouw komen de Fruitshop en bloemenwinkel Prima Flora. Voor een derde ruimte in dat ge bouw wordt nog een onderne mer gezocht. Om aan die wensen te kunnen vol doen heeft Noord-Beveland beslo ten dat fietspaden of routes voor mountainbikers goed onderhou den moeten worden. Nu al wordt veel gebruikgemaakt van fietsrou tes. Daarnaast wordt geïnventari seerd waar speeltoestellen zijn en of het aanbod nog voldoet. De ge meente maakt een overzicht van alle mogelijkheden om te sporten en sportverenigingen krijgen maximaal 475 euro subsidie per jaar. Ook kinderen en jongeren wor den extra gestimuleerd. Op de ba sisscholen zijn speciale medewer- De gemeente maakt een overzicht van alle mogelijkheden om te sporten kers actief die met de kinderen aan de slag gaan en als ze ouder zijn kunnen ze terecht bij activiteiten van de jongerenwerker. Zij organi seren regelmatig pleintjesactivitei ten in de dorpen. Uit onderzoek blijkt dat de helft van de Zeeuwen niet aan de norm van 30 minuten bewegen per dag komt en dat is voor de Noord-Be velanders niet anders. Dat moet veranderen, zegt het gemeentebe stuur. Maar om dat te bereiken moet je wel zorgen dat de moge lijkheden om te sporten en te be wegen op orde, en vooral eigentijds zijn. Want de Nederlandse volwas senen sporten steeds minder in clubverband, fitnessen liever alleen of gaan er op uit om buiten te fietsen, wandelen of bootcam- pen. Alle voornemens zijn vastgelegd in de nieuwe nota sport en bewe gen die door de gemeenteraad is goedgekeurd. De uitwerking van deze voornemens moet nog plaats vinden. Tijdelijke openingstijden: di - vr 12.00 -15.00 uur zaterdag 11.00 - 15.00 uur Extra service: Veilig, op afspraak winkelen Tel. (0113)21 12 72 Mob. 06 83 87 51 44 O 0 (1 _d zaterdag 25 april 2020 BE Isa uit Kattendijke is eindelijk weer thuis vanuit Ecuador Rob Paardekam Goes Isa (links) met haar uitwisselingsouders Monica en Luis in Ecuador. foto isa van de walle - Isa van de Walle De 83 huurappartementen in het eerste gebouw van het project Westerschans in Goes zijn klaar. Toch zullen som mige toekomstige bewoners nog een kleine twee maanden op hun sleutel moeten wach ten. Rob Paardekam Goes De Noord-Bevelanders moeten van de bank af. Dat vindt de ge meente. Ga meer sporten, ga een stuk wandelen of fietsen, is de boodschap. Om dat te berei ken wordt bewegen gestimu leerd en wordt waar nodig geïn vesteerd. Melita Lanting Wissenkerke Lange Vorststraat 40, Goes www.optiekdejonge.nl JOOSSE Accountancy accountants Belastingzaken belastingadviseurs Bedrijfsadvies JOOSSE PERSONEELSDIENSTEN Salarisverwerking Loonadvies HR Diensten MIDDELBURG T 0118 583 010 info@joosse-accountants.nl www.joosse.nl inf o@joosse pe rsoneelsdie nstenn I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 130