Ik vind het normaal om de pakjes van buren aan te nemen, maar zij niet Hoe krijg ik mijn man en drie zonen ooit nog aan de vleesvervangers? JOOST MAG 'T WETEN Dat overkomt me nou zo vaak. Dat inzen ders raad vragen op een bepaald gebied terwijl je diep moet graven om het werkelijke probleem boven te krijgen. Eigenlijk is deze kwestie het klassieke voor beeld van wat ik het 'verplaatsingsprobleem' noem. Een term die ik anderhalve minuut geleden heb bedacht. Vraag van onze inzender: moet ik die pakketjes nog aannemen? Werke lijke kwestie: wat is er met u en die Antillianen aan de hand? Maar laat ik eerst uw vraag beantwoorden, dan ben ik daarvan af. Nee, u moet geen pakjes meer aannemen. Die mensen willen dat niet. En waarom zou u moeite doen voor buren die niet eens bij u willen aanbellen? Nu die Antillianen. Ik ken er niet veel maar die ik ken, vind ik zonder uitzon dering aardige mensen. Jongens bij het honkballen, nooit te beroerd om mij op bepaalde finesses van het spel te wijzen. En mijn oorarts, een zacht moediger mens heb ik zelden ontmoet. Dus hoever gaat die andere levensstijl waarover u spreekt? Die slaat kennelijk een deurtje over, want bij hun naaste buur bellen ze wel aan maar bij u niet. Eindelijk zijn we bij de kern van deze kwestie: wat is er met u en uw basic social behaviour aan de hand? Ik heb geen idee. Ergens in de jaren 90 speelde ik een niet al te betrouwbare winkelier in het programma Het Klokhuis en bracht ik ondeugdelijke spullen aan de man. Ik had nog een leuke slotzin nodig. De dramaturg suggereer de: 'Ook te koop via de elektronische snelweg.' Dat wees ik natuurlijk verontwaardigd van de hand. Elek tronische snelweg, wat was dat voor flauwekul. Wie had daar ooit van gehoord? In het begin van deze eeuw bedachten we vragen voor een quiz. Bij de rubriek 'levende natuur' stelde iemand, het was diezelfde dramaturg, een vraag voor waarop het antwoord 'tsunami' was. Ook dat kwam bij mij niet door de douane. Tsunami? Ik kende dat woord niet eens. Lieve mevrouw - ik weet niet waarom ik opeens 'lieve' schrijf, misschien omdat u mij ontzettend aardig lijkt - als het over voorspellingen ten aanzien van natuur en techniek gaat: geen dommer iemand dan ik. Alles wat ik als nonsens terzij de heb geschoven, is werkelijkheid geworden. Ook ik zie niets in die vleesvervangers. Maar ik zeg u: er komt een tijd dat de Michelinrestaurants ze op hun menu hebben staan als de meest verfijnde haute cuisine. En hier is nog een voorspelling: het gaat u dan heel wat meer kosten dan twaalf euro vijftig. Wijsheid komt met de jaren. Omdat acteur Joost Prinsen (77) een eind op weg is, beantwoordt hij uw vragen. Als de buren van mijn buren niet thuis zijn, neem ik vaak hun online bestelde pakketjes aan. Nu hebben zij, als Antilliaans gezin, een andere levensstijl. Ze hebben liever niet dat ik de pakjes aanneem en laten ze door onze gemeenschap pelijke buurman ophalen. Hij vindt ook dat ik ze niet meer moet aannemen. Ik vind het basic social behaviour. Of kan ik ze beter weigeren? ILLUSTRATIE MAG DA RIN KEMA Om onze ecologische voetafdruk te verkleinen, besloot ik mijn man en drie zoons minder vaak vlees voor te zetten. Een bekende grootgrutter bood een pakket vleesvervangers aan voor 12,50 euro. Commentaar alom. 'Moeder wij mannen hebben vlees nodig, ophouden met die flauwekul.' En het pakket vonden ze ronduit smerig. Zo wordt het nooit wat. Wat denkt u? Speelt er iets tussen u en uw kinderen, familie, vrienden, buren of collega's? Leg de kwestie voor aan Joost Prinsen. Mail uw vraag naar joostmagtweten@dpgmedia.nl ZATERDAG 25 APRIL 2020 43

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 123