iémmm Vuile huichelaar, pak jij je koffer maar En verdwijn voorgoed uit m'n leven Vuile huichelaar, ga alsjeblieft naar haar En vergeet niet mij de sleutel terug te geven GIJS EN PIETER KRAKEN EEN NOOT Pieter Hulst en Gijs Groenteman ontleden om de beurt teksten van Nederlandstalige hits. Ze geven, al dan niet met hulp van de wetenschap, antwoorden op vragen die die nummers oproepen. Uit: Vuile Huichelaar van Renée de Haan Dikke kans dat u dit lied van Renée de Haan tenminste een keer in uw leven luid keels heeft meegezongen. Want volgens onderzoek van een condoomfabrikant is maar liefst 31 procent van de Nederlanders weleens vreemdgegaan. Bijna iedereen is op zoek naar een partner die niet bij die 31 pro cent hoort, maar de vraag is: hoe vind je die? Wetenschappers Tila Pronk, Johan Karre- mans en Daniël Wigboldus van de Radboud Universiteit trachtten deze vraag te beant woorden door middel van een ingenieus onderzoek. Ze trommelden mannelijke heteroseksuele proefpersonen met een relatie op en noodden hen om de zogenaamde Strooptest te doen. Deze test, genoemd naar de Amerikaanse psycholoog John Ridley Stroop, gaat als volgt. Probeer niet het woord, maar de kleur van de volgende woorden zo snel mogelijk hardop voor te lezen (tip: doe dit zelf nu ook): ROOD - GROEN - WIT - BLAUW - BLAUW - GRIJS - - BRUIN. Na de test werden de niets vermoedende proefpersonen naar een wachtruimte gebracht waar een aantrekke lijke dame zich voordeed als proefbegeleider. D e proefpersonen wisten niet dat het 'toe vallige' samenzijn in deze wachtkamer van essentieel belang was voor het onderzoek. In de ruimte waren verborgen camera's opge steld, zodat onafhankelijke wetenschappers konden registreren in hoeverre de proefper sonen flirtten met de bekoorlijke begeleider. Sommigen gedroegen zich keurig, anderen waren wat... gretiger. Verbazingwekkend genoeg bleek er een verband te zijn met de score op de Strooptest en de mate waarin er geflirt werd: hoe slechter de uitkomst van de Strooptest, hoe meer toespelingen. Een interessant resultaat, zeker omdat uit vervolgonderzoeken bleek dat proefpersonen die slecht scoorden op de Strooptest, niet alleen meer flirtten, maar ook daadwerkelijk meer vreemdgingen. Dit gold voor zowel mannen als vrouwen. Onderzoeker Tila Pronk verklaart de uit komst als volgt: ,,Bij de Strooptest moet je de impuls controleren om op te lezen wat er geschreven staat. Als je het woord 'rood' ziet in blauwe inkt, moet je 'blauw' zeggen en niet 'rood'. Diezelfde impulscontrole heb je nodig om niet te flirten met een aantrekke lijke persoon als je al een relatie hebt.'' Misschien is het een goed idee om bij datingsites en -apps ook de score op de strooptest te vermelden. Dan weten we meteen wat voor vlees we in de kuip hebben. Mocht u nu denken: ze kunnen me de bout hachelen, ik ga nooit meer op date met iemand die slecht uit de Strooptest komt, realiseert u zich dan dat dit tegelijkertijd het slag mens is dat op een onverwacht moment kan roepen: 'Kom, we rijden naar Parijs!'. Daarnaast heeft de Strooptest niets met intel ligentie te maken. Albert Einstein was ook slecht in het beheersen van zijn impulsen. Dit biedt houvast, want mijn score was ook niet best. (Saillant detail: Einstein was een notoire schuinsmarcheerder.) Hoe dan ook, mocht u de Strooptest ook verknallen, mail me dan. Kunnen we er gezellig verder over praten, maar denk erom: niks vertellen aan mijn vriendin. 42 Pieter Hulst Volgende week zoekt Gijs Groenteman uit hoe het zit met Als op het Leidscheplein de lichtjes weer eens branden gaan. De Hebrew University van Jeruzalem digitaliseerde op alberteinstein.info meer dan 80.000 docu menten uit de archieven van Albert Einstein, waar onder brieven van zijn minnaressen. Kleurenblindheid MM komt voor bij 1 op de 12 mannen en 1 op de 200 vrouwen. Zij zijn beperkt in hun beroeps keuze, zo kunnen zij bij voorbeeld geen piloot of elektricien worden. 74 of 21 Testen of je lijdt aan kleu renblindheid (daltonisme) doe je door de Ishihara- test te googelen. Zie je het getal 74 of 21? Huichelen komt mogelijk van het Hoogduitse heu- cheln. Dat is een afleiding van het Middelhoogduitse huchenzich klein maken. Bron: Etymologisch Woor denboek van het Neder lands (2009)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 122